Finans

Ayda 10.000 TL ve Üzeri Kazandıran Meslekler

Ayda 10.000 TL ve Üzeri Kazandıran Meslekler

Kariyer amaçlı yapılmasının dışında meslekler ve maaşları, daha iyi bir yaşama sahip olmak için değerlendirilen konulardan biridir. Ayda 10 bin TL maaş alan meslekler arasında daha çok eğitime dayalı işlerin olması, bu meslekleri aynı zamanda kariyer odaklı hale getirmektedir.

Ayda 10.000 TL Kazandıracak Meslekler

Profesörlük

Orta düzeyde bir profesörün aylık kazancı 10.000 TL ve üzeri rahatlıkla olabilmektedir. Hangi alanda ihtisas yapıldığı ve kariyere devam edildiği, bu mesleğin kazançlarında daha belirleyici rol oynamaktadır. Ancak genel bir ortalama ile bir profesör maaşının, çok rahat bir şekilde 15 bin TL dolaylarında olduğunu söyleyebiliriz.

Hâkim ve Savcılık

Hâkim ve savcıların ortalama maaşı ise, yine 11.000 TL dolaylarındadır. Mesleğe yeni başlamış hâkim ve savcılar düşük ortalama ile rahat bir şekilde 10.000 TL kazanırken, mesleğinde tecrübe kazanmış ve daha farklı pozisyonlarda yer alan savcı ve hakimlerin aylık kazançları 15.000 TL’nin üzerine çıkmaktadır.

Avukatlık

Mesleğe henüz yeni başlamış avukatların maaşları, kurum ve işletmelerde yaklaşık 6 bin TL civarındadır. Ancak mesleğinde tecrübe kazanan avukatlar, 8 ile 12 bin TL arasında çalışmış oldukları yere bağlı olarak maaş alabilirler. Avukatın kendi ofisini açarak serbest olarak hizmet vermesi durumunda, aylık kazancı çok ciddi rakamlara ulaşmaktadır.

Uzman Hekimlik

Gerekli tecrübeyi kazanarak uzman hekim statüsüne ulaşan doktorların maaşları, 8000 TL ile 15.000 TL arasında değişmektedir. Özellikle bazı tıp dallarında uzman hekim olarak görev yapan kişilerin aylık kazançlarının, bu tutarların çok daha üzerinde olması mümkündür.

Noterlik

Serbest meslek erbabı olarak sayılabilecek hizmete dayalı mesleklerden biri olanı noterlik, aylık 10.000 TL ve üzerinde kazanç sağlamaktadır. Özellikle noterlik hizmeti veren yerin işlek bir konumda olması, noter işlemleri için daha fazla insanın tercih etmesine sebep olarak kazançların artmasına yardımcı olabilir.

Tüccarlık

Doğrudan bir meslek gibi algılanmasa da ticarete dayalı işler yapmanız, 10 bin TL ve üzerinde para kazanmanızı sağlayacak işler arasındadır. Alım satıma dayalı olan bu iş sayesinde aylık gelirinizi çalışma performansınıza ve sattığınız ürüne göre artırabilirsiniz.

Meslekler ve maaşları dikkate alındığında yukarıda sayılanların dışında mali müşavirlik, pilotluk, veteriner hekimlik, eczacılık sigortacılık, mühendislik ve diyetisyenlik gibi meslek dallarının iyi bir gelir ortalamasına sahip oldukları da bilinmektedir.

 

 

 

 

 

Paylaşalım:

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

%d blogcu bunu beğendi:

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL