Kategori arşivi: Merak Edilenler

Uluslararası Para Fonu Nedir? 

İngilizce “International Monetary Fund” olarak bilinen Uluslararası Para Fonu, Türkiye’de ve bütün dünyada “IMF” olarak bilinmektedir. Uluslararası ekonomik problemler ile ilgilenen resmi bir kuruluştur. Ekonomiyi destelemek ve izlemek adına, ekonomik ve finansal olayları takip etmektedir. Tüm dünya ülkelerinin nasıl performans gösterdiğini ve bütün dünyadaki potansiyel riskleri gözlemler. Üyelerine ekonomilerinin nasıl daha iyi hale getirecekleri konusunda da danışmanlık yapmaktadır. Tüm bunlara ek olarak ekonomik sorunlar ile mücadele eden her ülkeye kısa vadeli kredi ve yardım hakkı tanımaktadır. Peki daha detaylı olarak Uluslararası Para Fonu nedir? Uluslararası Para Fonu ne zaman ve nerede kurulmuştur? Gelin hep beraber inceleyelim. 

IMF Nedir? 

Türkçe karşılığı “Uluslararası Para Fonu” olan kelimenin İngilizcesi “International Monetary Fund”dur. Bu kuruluş dünya üzerinde bulunan en büyük örgütlerden bir tanesidir. Bütün dünyadaki finansal düzeni takip etmek, döviz kurları, borsa ve ödeme planları gibi konuları denetlemek ve bu konuları organize etmek adına kurulmuştur. Uluslararası Para Fonu’nun tüm bunların yanında finansal ve teknik hususlarda ülkelere destek sağlamak gibi bir görevi de vardır. 

IMF Ne Zaman Kuruldu? 

Uluslararası Para Fonu Nedir?Uluslararası Para Fonu Nedir?

1944 senesinde Amerika Birleşik Devletleri’nin New Hampshire eyaletine bağlı olan Bretton Woods beldesinde kurulmuştur. 1947 senesinde de fiilen ilk faaliyetlerine başlamıştır. Uluslararası Para Fonu’nun merkezi, Amerika Birleşik Devletleri’nin başkenti Washington DC’de bulunuyor. Uluslararası Para Fonu’na tam olarak 189 ülke üyedir. 

IMF’nin Temel Amaçları 

1947 senesinde faaliyet vermeye başlayan Uluslararası Para Fonu’nun kurulmasında bazı temel amaçlar vardır. Bu amaçları şu şekilde sıralayabiliriz; 

 • Çok taraflı dış ödeme sisteminin faaliyet göstermesine yardımcı olmak
 • Dünya genelinde mali istikrar sağlamaya yardımcı olmak
 • Küresel anlamda yoksulluk oranını azaltmak adına çalışmalar yapmak
 • Finansal mevzularda, global iş birliklerinin artmasına yardımcı olmak
 • Sürdürülebilir ekonominin devamını sağlamak
 • Uluslararası parasal iş birliğini özendirmek
 • Yüksek istihdam seviyelerine çıkmaya yardımcı olmak

Listemakale.com

Azotlu Gübre

Bitki çeşitlerini üretebilmek günümüzde ayrı bir yetenek ister. Özelliklede bitkilerin gelişim süreçlerinde etkili olarak üretebilme işini herkes başaramaz. Günümüzde sıklıkla bitkilerin daha kaliteli gelişim süreçlerini tamamlamaları için azotlu gübre çeşitleri kullanılır. Çünkü bitkilerin gübre çeşitlerinden azotlu olan türlerine gereksinimleri vardır. Bitki çeşitlerinin üretim aşamalarında kalite için; azotlu olan gübre şarttır.

Genel olarak azotlu olan gübreler farklı bitki türlerinde farklı olarak kullanılıyor. Özellikle de bağ, sebze, tahıl ya da meyve ağaç çeşitlerinde daha yoğun olarak azotlu olan gübre kullanılır. Azotlu olan gübrelerin kullanım miktarları ve zamanlarına dikkat etmek gerekir. Yanlış kullanım ile bitkilerin gelişim süreçlerine katkı sağlanamaz.

Azotlu Gübre Yararları

Genel olarak gübre çeşitleri pek çok bitkilerin daha kaliteli olarak yetişmesi için tercih edilir. Bitkilerin doğru gübre çeşitlerine ihtiyaçları vardır. Genel olarak azotlu gübre türlerinin faydaları listesinde ilk önce kök gelişimlerinin daha sağlıklı olması yer alır. Kökleri gelişmiş olan bitkilerin etkili kullanımları daha çok olur. Bitkiler için azotlu olan gübre türlerini https://www.hortiturkey.com/yazilar/azotlu-gubre-nedir adresinden ulaşabilirsiniz.

Çay Nasıl Demlenir?  

Çay, tüm dünyada birçok kültür tarafından tüketilen geleneksel içeceklerimizden biridir. Dünyadaki tüm çay türleri Camellia Sinensis adı verilen bir bitkiden gelir. Fermantasyon işlemine göre bu bitkiden birçok tür çay üretilir. Çay nasıl demlenir? sorusunun çok farklı cevapları vardır. Her kültür kendi tarzında çayını demlemektedir. Çay yapmanın en iyi yolu birkaç püf noktaya dikkat etmektir. Bu sayede oldukça lezzetli bir çay demleyebilirsiniz. 

Lezzetli Bir Çay için Püf Noktalar 

Çay Nasıl Demlenir?
 • En iyi çay porselen demlikte demlenir. Bakır veya paslanmaz çelik demlik ürünlerini de kullanabilirsiniz. Kullandığınız çayın kalitesi de demleme kalitesinde önemli rol oynar. Lezzetli bir çay demleme tarifinin başarılı olabilmesi için mutlaka organik su veya arıtılmış su kullanılmalıdır. Taze ve iyi korunmuş çay ağaçları tercih edilmelidir.  
 • Çayın muhafaza koşulları oldukça önemlidir. Nemsiz ve ışık almayan bir yerde çayı saklamak demlenme sırasında lezzetli olmasını sağlayacaktır. Kavanozda saklamak ve kiler ortamında saklamak en sağlıklı yöntem olacaktır. Bu yöntem çay yapraklarını kuru tutacaktır. Ayrıca demleme işlemi dışında mümkün olduğunca oksijenle temas ettirilmemeli hava almasının önüne geçilmelidir. 
 • Çaydanlığın alt demliğinde su kaynarken üst demlik boş ve ısıtılmış olmalıdır. Su kaynarken çay yapmak yanlıştır. Kaynama işlemi tamamlandıktan sonra demliğin altındaki ateşi kapatın ve suyun fokurdamasının durmasını bekleyin. Ancak o zaman demleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. 
 • Demleme yaparken suyu mümkün olan en yüksek konumdan dökmelisiniz. Hava ile temas halinde olan ve ideal sıcaklığa sahip su iyi bir demleme sağlayacaktır.  
 • Her bir bardak çay için iki çay kaşığı atmalısınız. 
 • Demleme işlemi tamamlandıktan sonra demliği 20 dakika kısık ateşte tutun.  
 • 35 dakika içerisinde demlenen çay tüketilmelidir.
 • Çaydanlık ateşten alındıktan sonra tekrar ateşe konulmamalıdır. 

Listemakale.com

Tül Perde Nasıl Yıkanır?  

Dekorasyona ek olarak evimizi gizleyen, aşırı soğuk ve sıcağın evlerimize girmesini engelleyen perdeler evdeki diğer eşyalar gibi düzenli olarak temizlenmelidir. Perde düzenli olarak temizlenmez ise; toz, evcil hayvan tüyü ve hatta küf gibi potansiyel olarak zararlı kirlere ev sahipliği yapabilir. Bu nedenle temizlik düzenimizin atlanmaması gereken bir parçası olarak perdeleri temizlemek çok önemlidir. Peki tül perde nasıl yıkanır? Tül perdelerinizi tertemiz yapacak yıkama tekniklerini öğrenmek için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz. 

Tül Perdeler Çamaşır Makinesinde Nasıl Yıkanır? 

Perdelerin kumaşına göre makinede yıkama şekli ve derecesi değişiklik gösterebilir. Günümüzde birçok kumaş türü çamaşır makinesinde yıkanabilir. Ancak makinede yıkamaya en uygun perde türü tül gibi hafif malzemelerden yapılmış perdelerdir. 

Pamuk oranı yüksek olan hassas kumaşlar, yüksek sıcaklıklarda yıkandığında çekme yapabilir ve kumaşlar bozulabilir. Kadife gibi kalın kumaşlardan yapılan perdeler nemi tutabilir ve elle veya kuru temizleme ile temizlenmesi gerekebilir. Bu nedenle perdeleri yıkamadan önce perdelerin etiket ve kumaş özelliklerini ve önerilen yıkama şeklini ve sıcaklığını kontrol etmeyi unutmayınız. Ayrıca perdelerin kırışmasını önlemek için yüksek devir ayarı seçmemelisiniz. 

 • Çamaşır makinesinin perde yıkama modunu yoksa hassas yıkama modunu seçin. 
 • Tülün zarar görmemesi için mümkün olan en düşük sıcaklıkta yıkamak en iyi seçimdir.  
 • Perdelerinizi uzun süredir temizlemediyseniz, ön yıkama programı seçmeniz iyi bir seçimdir. Makinenin iki bölmesine de deterjan eklemeyi unutmayın. 
 • Tül perdeleri yıkarken kırışmamaları için her yıkamanızda yumuşatıcı kullanmayı unutmayın. Bu sayede tülleriniz daha güzelde kokacaktır. 
 • Perdeleriniz yoğun desenlere sahip değilse, çabuk kırışacağı için sıkmamaya çalışın. 
 • Yıkama bittikten sonra zaman kaybetmeden perdelerinizi asmalısınız, böylece daha fazla kırışmasının önüne geçebilirsiniz. 

Yıkama Önerisi: Tül perdeleri çamaşır makinesine attıktan sonra üzerine 1 yemek kaşığı şeker ilave edip her zamanki gibi yıkadığınız şekilde perdelerinizi yıkamanız tüllerinizin daha beyaz ve kolalı gibi görünmesini sağlayacaktır. 

Tül Perdeler Yıkandıktan Sonra Ütülenir mi? 

Tül Perde Nasıl Yıkanır?

Tül perdelerin kırışmaması ve ütülenmesinin daha kolay olması için yıkama aşamasında dikkatli olmalısınız. Perdeleri çamaşır makinesinin hassas programında yıkadıktan sonra zaman kaybetmeden asın ve kurumasını bekleyin. Küçük kırışıklıkları açmak için asmadan önce hafifçe çırpabilirsiniz. Eviniz uygunsa, nemli perdeleri kuruması için uygun bir yere açtıra açtıra asmayı tercih edebilirsiniz.  

Perdeleriniz ütü olmadan açılamayacak kadar kırışıksa, ütüde en düşük dereceyi ve kumaş ayarı varsa kumaşının özelliğine uygun olan modu açın. Herhangi bir kazadan kaçınmak için lütfen önce ütüyü başka bir giysinin üzerin de gezdirerek ilk sıcaklığının geçmesini sağlayın. Ardından tülün üzerinde çok tutmadan hafif bir şekilde ütüleyin. Hatta mümkünse ütüyü tüle değirmeden yalnızca buhar yoluyla kırışıklıkları açın. 

Listemakale.com

Piyasa Değeri En Yüksek Yabancı Futbolcular  

Yaz transfer döneminde gerçekleştirilen büyük transfer işlemlerinden sonra dünya piyasa değeri en yüksek yabancı futbolcular kimlermiş belli oldu. 1. sırada 144 milyon 200 bin Euroluk değeri ile genç bir futbolcu yer alıyor. Dünyanın en çok ilgi gören iki futbolcusu Ronaldo ve Messi ise beklentileri karşılamadır. 

KPMG Football Benchmark ekibi piyasa değeri en yüksek yabancı futbolcular listesini yayınladı. İlk 10 kişinin yer aldığı listede ise Ronaldo ve Messi gibi iki büyük isimin yer almaması futbol severleri şaşırttı. 

İşte En Değerli Yabancı Futbolcular 

 1. HAALAND – Borussia Dortmund- 144.2 MİLYON EURO 
 2. KYLIAN MBAPPE – PSG – 139,5 MİLYON 
 3. HARRY KANE – TOTTENHAM – 121,2 MİLYON 
 4. BRUNO FERNANDES – MANCHESTER UNITED – 118,9 MİLYON 
 5. ROMELU LUKAKU – CHELSEA – 115,6 MİLYON 
 6. NEYMAR JR – PSG – 115,5 MİLYON 
 7. FRENKIE DE JONG – BARCELONA – 114,3 MİLYON 
 8. KEVIN DE BRUYNE – MANCHESTER CITY – 112,5 MİLYON 
 9. MARCUS RASHFORD – MANCHESTER UNITED – 110,9 MİLYON 
 10. JADON SANCHO – MANCHESTER UNITED – 110,5 MİLYON 

listemakale.com

Piyasa Değeri En Yüksek Türk Futbolcular  

Türk futbolunda ve diğer ülkelerin liglerinde forma giyen oldukça yetenekli Türk futbolcular bulunmaktadır. Transfermarkt tarafından açıklanan verilere göre piyasa değeri en yüksek Türk futbolcular belirlendi. Belirlenen listenin ilk 10 sırasında Süper Lig’den yalnızca 2 isim bulunuyor. 

İşte en değerli Türk Futbolcular 

Piyasa Değeri En Yüksek Türk Futbolcular
 1. Çağlar Söyüncü (Leicester City) – 40 milyon Euro
 2. Ozan Kabak (Norwich City FC) – 29 milyon Euro
 3. Merih Demiral (Atalanta BC) – 27 milyon Euro
 4. Hakan Çalhanoğlu (FC Internazionale Milano) – 23 milyon Euro
 5. Cengiz Ünder (Olympique Marsilya) – 23 milyon Euro
 6. Orkun Kökçü (Feyenoord) – 17.5 milyon Euro
 7. Zeki Çelik (Lille OSC) – 16 milyon Euro
 8. Uğurcan Çakır (Trabzonspor) – 16 milyon Euro
 9. Abdülkadir Ömür (Trabzonspor) – 13 milyon Euro
 10. Yusuf Yazıcı (Lille OSC) – 13 milyon Euro
 11. Cenk Tosun (Everton FC) – 12 milyon Euro
 12. İrfan Can Kahveci (Fenerbahçe) – 10 milyon Euro
 13. Mert Müldür (US Sassuolo Calcio) – 10 milyon Euro
 14. Enes Ünal (Getafe CF) – 8 milyon Euro
 15. Altay Bayındır (Fenerbahçe) – 8 milyon Euro
 16. Kaan Ayhan (US Sassuolo Calcio) – 7 milyon Euro
 17. Okay Yokuşlu (RC Celta de Vigo) – 6 milyon Euro
 18. Ozan Tufan (Watford FC) – 6 milyon Euro
 19. Emre Kılınç (Galatasaray) – 5.5 milyon Euro
 20. Ahmed Kutucu (İstanbul Başakşehir FK) – 5.4 milyon Euro

 Listemakale.com

Yıllık En Çok Kazanan Futbolcular 

Zenginlik ve lüks hayatları ile herkesi imrendiren futbolcular yaptıkları anlaşmalar ve sponsorluklarla dudak uçurtan kazançlar elde ediyorlar. Peki yıllık en çok kazanan futbolcular kimler? Forbes dergisi, futbolcuların maaş+sponsorluk kampanyaları ile birlikte kazanç listelerini açıkladı. En üstte yetenekli ve medyatik futbolcu Cristiano Ronaldo var. Premier Lig ekibi Manchester United için forma giyen Portekizli yıldız Cristiano Ronaldo, bu yılın en çok kazanan futbolcuları listesinde ilk sırada yer aldı. 

Forbes Dergisi tarafından maaş, sponsorluk gelirleri ve ikramiyeler dikkate alınarak derlenen listede 36 yaşındaki Ronaldo, yaz transfer döneminde Juventus’tan ayrılarak eski kulübü Manchester United’a geri dönerek Premier Lig’in en yüksek ücretli futbolcusu oldu. 2021’de 125 milyon ABD doları olarak belirlenen maaşı ile Ronaldo zirvede. 

Barcelona’dan Paris Saint-Germain (PSG) için ayrılan Arjantinli futbolcu Lionel Messi, 110 milyon dolarlık kârıyla Ronaldo’nun ardından ikinci sırada yer aldı. Paris Saint-Germain takımında forma giyen Brezilyalı Neymar, 95 milyon dolarlık geliriyle üçüncü sırada yer alıyor. 

İşte yıllık en çok kazanan 10 futbolcu; 

Yıllık En Çok Kazanan Futbolcular
 1. Cristiano Ronaldo, Manchester United,125 milyon 
 2. Lionel Messi, Paris Saint-Germain, 110 milyon 
 3. Neymar, Paris Saint-Germain, 95 milyon 
 4. Kylian Mbappe, Paris Saint-Germain, 43 milyon 
 5. Mohamed Salah, Liverpool, 41 milyon 
 6. Robert Lewandowski, Bayern Münih, 35 milyon 
 7. Andres Iniesta, Vissel Kobe, 35 milyon 
 8. Paul Pogba, Manchester United, 34 milyon 
 9. Gareth Bale, Real Madrid, 32 milyon 
 10. Eden Hazard, Real Madrid, 29 milyon 

Listemakale.com

Zambak Bakımı ve Püf Noktaları  


Diğer çiçeklerden farklı olarak zambaklar ilkbaharın en güzel çiçeklerinden biridir. Zambaklar saksı bitkileri değil, bahçe bitkileridir. Birçok farklı zambak türü vardır ve ilkbahar mevsiminde açarlar. Tüm türlerinin çiçek açması nedeniyle çiçek severlerin gözdesi haline gelmiştir. Fakat zambak yetiştirmek isteyen kişilerin dikkat etmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Bundan dolayı yazımızda zambak bakımı ve püf noktaları konusunu ele alacağız. 

Zambak Çiçeği Bakımı Püf Noktaları 

 • Direkt güneş ışığını sevmeyen bir bitkidir. Bu nedenle, çiçekler güneşte solabilir.  
 • Soğuk havalarda dikkatli olun çünkü çok soğuk havalarda kökler zarar görebilir.  
 • Saksıya dikmek istiyorsanız saksıyı yılda iki kez değiştirmelisiniz.  
 • Zambak bitkileri ilkbaharda çiçek açar ve kışın solmuş yeşil yaprakların arasından köklerini dinlendirir. 
 • Kış aylarında, zambak bitkileri soğuk değil ılık su ile sulanmalıdır. 
 • Zambaklar yılda iki kez beslenmelidir. Vitamin ve mineraller (seradan veya çiçekçiden temin edilebilir) çiçeklere topraktan verilmelidir. Bu işlem çiçeklerin ömrünü uzatarak daha iyi gelişmelerini ve daha güzel görünmelerini sağlar. 

Zambak Çiçeğinin Özellikleri 

Zambak, özellikle Liliaceae familyasından geldiği için lilyum çiçeği ile sıklıkla karıştırılır. Zambaklar ve lilyum çiçekleri yan yana konulduğunda aradaki fark çok bariz bir şekilde ortaya çıkıyor.  

Zambak bitkisinin yaprakları gevrek ve narindir. Antenlerindeki polenler genellikle açık sarıdır ve kokusu lilyumlardan daha ağır ve hoş kokuludur.  

Zambak çiçeğinin gövdesi ince ve yaprakları lilyum kadar büyük değildir. Zambak yaprakları ince ve oldukça narindir. 

 

 

 

 

Limon Ağacı Bakımı Nasıl Yapılır? 

Limon ağaçlarının bakımı kolaydır ve hatta evlerde bile rahatlıkla yetiştirilebilir. Ege ve Akdeniz bölgelerinde bol miktarda üretilen limon ağaçlarından yılda 6 ila 10 kez hasat yapılabilir. Bu kadar zengin bir ürün üreten ağacın bakımı da bir o kadar kolaydır. Fakat limon ağaçlarının ilk kez meyve vermesi uzun sürebilmektedir. Peki, limon ağacı bakımı nasıl yapılır? 

Limon Ağacı Bakımı 

Limon Ağacı Bakımı Nasıl Yapılır?

Limon ağaçlarının suyu pek sevmediği bilinmektedir. Bu nedenle kışın nadiren sulama yapılmalıdır. İlkbahardan itibaren 15-20 günde bir sulama yapılabilir. Saksılara limon ağacı dikmek istiyorsanız sulama sıklığınız 10 günde bir olmalıdır. 10 günü aşan sulamalar bitkiniz için çok sağlıklı olmayacaktır. 

Genel olarak limon ağaçları aşılanmalıdır. Aşı, limonu daha lezzetli yapacak ve ağacın daha hızlı ürün vermesini sağlayacaktır. Toprak açısından mineralce zengin topraklar seçilmelidir. Mineral eksikliği limon ağaçlarının yapraklarının sararmasına ve ürün kalitesinin düşmesine neden olabilir. Bu nedenle limon ağacının gerekli mineralleri almasını sağlamak için düzenli aralıklarla toprak analizi yapılmalıdır. 

Limon Ağacı Özellikleri 

Limon Ağacı Bakımı Nasıl Yapılır?

Limon ağacı temel olarak Asya kökenlidir. Limon ağaçları çok parlak ve göz alıcı yeşil yapraklara ve pembe çiçeklere sahiptir, ancak bu her zaman böyle değildir. Limon ağaçları yetiştikleri yeri severse çok cömert olurlar ve kısa sürede size en lezzetli şekilde meyve verirler.  

Birçok limon ağacı çeşidi vardır. Mersin-Erdemli bölgesinde yetişen ve Lamas Limon olarak bilinen limon ağacı da bunlara dahildir. Öte yandan Mersin tarafında ve Hatay çevresinde Kütdiken limon ağaçları da dikilmektedir. Bu türlerin dışında daha çok limon ağacı çeşidi de vardır. Limon ağaçları suyu pek sevmez. Bir limon ağacını çok fazla sularsanız yapraklarının sararması dikkatinizi çekecektir. 

 

 

 

Şebboy Çiçeği Bakımı 

Şebboy, pembe, mavi, beyaz ve sarı çiçekleri olan kokulu turpgillerden bir bitkidir. Görünümü ve kokusu çiçekleri vazgeçilmez kılmaktadır. Şebboy kelimesi gecenin kokusu anlamına gelir. 30-100 cm arasında büyüyen bitkilerin çeşitli türleri vardır. Sahip olduğu katmanlı çiçek yaprakları çok güzel bir görünüme sahiptir. Serada üretimi yapılmaktadır ve oldukça yaygındır. Evde saksı çiçeği olarak yetiştirmek istediğinizde bitkinin ekolojik ihtiyaçlarını karşılamanız gerekir. Bu şekilde güzel ve kokulu duvar çiçekleri yetiştirebilirsiniz. Peki şebboy çiçeği bakımı nasıl yapılır? 

Şebboy Çiçeği Bakımı Nasıl Olmalıdır? 

Şebboy Çiçeği BakımıŞebboy Çiçeği Bakımı 

Sıcaklık gereksinimleri: Tüm yıl boyunca bakılabilen şebboy, yaz aylarında sıcaktan korunmalıdır.  Kışın, sıcaklık en az 10 derece olmalıdır. Yazın serin bir yere bırakmak doğru olacaktır. Gece serinse, şebboy daha hızlı büyür ve çiçek açar. Doğrudan güneş ışığına maruz bırakılamaz, gölgelenmesi gerekmektedir.  

Toprak gereksinimleri: Bitkilerin daha sağlıklı büyümesi için organik maddece zengin toprak kullanılmalıdır. Toprak şebboy çiçek bakımı için uygunsa herhangi bir zorlukla karşılaşmazsınız. Bu sayede çiçek istediğiniz gibi gelişimini sürdürecektir.  

Işık gereksinimleri: Işığı fazlaca seven şebboylar yazın çiçeklenme zamanlarında kesinlikle gölge yerlere alınmalıdır. Bunu yapmazsanız çiçeğinizin boyu kısa kalacaktır. Güzel ışık alan gölge bir yerde çiçeğiniz daha çabuk gelişim gösterecektir. 

Nem gereksinimleri: Nemi çok fazla sevmeyen şebboy çiçeği nemden korunmalıdır. Nem oranı fazla olan toprakta ve ortamda yaşan bitkide hastalıklar artış gösterir ve zamanla çiçeğiniz ölür. Bu nedenle bulunduğu ortamı havalandırmak gerekir. Yazın ve ilkbaharda ortamın serin olması ve direkt olarak hava akımına maruz kalamaması oldukça önemlidir. 

Su gereksinimleri: Şebboy çiçekleri gövde çürüklüğü konusunda oldukça hassastır. Bundan dolayı kış aylarında sulamaya özellikle dikkat etmeniz gerekmektedir. Periyodik bir şekilde sulama yapmalı ve üstten sulama şeklinden uzak durmalısınız. Damlama şeklinde sulama şebboylar için en ideal sulama şeklidir. 

Çiçeklenme zamanında hastalanma ihtimali konusunda dikkatli olunmalıdır. Sulamadan sonra saksı altında biriken su kesinlikle temizlenmelidir su birikimine engel olunmalıdır. Saksı altı tabağa çakıl taşı konularak tabağın saksı ile teması engellenirse bu konuda bir sıkıntı yaşanmayacaktır. 

Gübre gereksinimleri: Şebboy toprağına ilk başta taban gübresi koyulmuşsa sonrasında sıvı gübre ile toprağı beslemeye ihtiyaç yoktur. Çiçeklenme döneminde özellikle fosfor içeren gübre verilmesi çiçek açmasını teşvik edecektir. Çiçek bakımı konusunda uzman bir kişiye danışarak bu gübreyi ölçülü bir şekilde edinebilir ve kontrollü olarak kullanabilirsiniz.