Kategori arşivi: Finans

Bankalar, bankacılık işlemleri, finansal terimler, işlemler hakkında detaylı bilgiler. Kripto paralar ve değerlendirmeleri.

 

Papara Yasal mı?

Türkiye merkezli bir elektronik para kuruluşu olan Papara son günlerde sık sık kullanılan finansal cüzdanlardan bir tanesidir. Özellikle online ödemelerde ya da para alışverişlerinde tercih edilen Papara yasal mı? Güvenli mi? Gibi soruların doğmasına da zemin hazırlamıştır. Yazımızda Papara sistemini kullanmak isteyen fakat tereddütleri olan kişiler için bu mobil cüzdan ile ilgili kafalara takılan soruları cevaplamaya çalışacağız.

Teknolojinin gelişmesi ile hayatımıza giren Papara, internet üzerinden 7/24 para gönderip almanızı sağlayan dijital bir cüzdandır. Birçok platformda ödeme alma ve gönderme imkanı sunan Papara, yerli ve yabancı birçok firma ile anlaşmalar imzalamıştır. İnternet üzerinden alışveriş yapmak veya ürün alıp satmak için PayPal benzeri çalışma sistemleri kullananların ilk tercihi olan Papara’nın bir diğer özelliği de hafta içi ve hafta sonu EFT beklemeden ödeme alıp göndermenizi sağlayan para göndermek istediğiniz kişinin PayPal numarası, IBAN numarası, e-postası veya cep telefonu numarası ile ödeme yaparken kullandığınız yöntemle ödeme talebinde bulunabilirsiniz. Bu makalede çoğu kişinin bilmek istediği papara nedir? Papara yasal mı? Güvenli mi? sorusuna cevap vermeye çalışacağız.

Papara Güvenilir mi?

Papara Yasal mı?

BDDK (Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu) tarafınca Paparanın işlem yapmasına izin verilmesi kuruluşun güvenilir olduğunu kanıtlar niteliktedir. Buna ek olarak Papara, Bankalararası Kart Merkezi, Visa ve MasterCard üye kuruluşudur. Bunların yanında gerekli olan yasalara uygunluk göstererek de güvenli bir dijital cüzdan olduğunu ispat etmiştir. Uygunluk gösterdiği yasalar ise şu şekildedir;

 • Papara, 5549 yasa kapsamında Mali Suçları Araştırma Kurulu yükümlü kuruluşları arasında yer alıyor.
 • Papara, 6493 sayılı kanuna göre kurulmuş olan elektronik para ve ödeme hizmetleri kuruluşudur.

Papara Yasal mıdır?

Papara Yasal mı?

Papara yasalara uygun olarak hareket eden ve devlet tarafından denetlenen ve bütün yasal izinleri alınmış 6493 sayılı kanunun gereğine göre kurulmuş olan online ödeme cüzdanıdır. T.C. Merkez Bankası tarafınca denetlenen Papara’nın kullanıcılarına ait olan bütün bakiyeleri Merkez Bankası’nın bünyesinde açılmış olan hesaplarda korunarak işlem güvenliği sağlanmaktadır. Bunlara ek olarak Papara, Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu tarafından onaylı olduğundan dolayı son derece yasaldır.

Bağkur Geriye Dönük Prim Ödemesi Yapılır mı?

Bağkur geriye dönük prim ödemesi yapılarak kişinin geçmişteki borçlarını ödemesi mümkün olmaktadır. Bunun için sisteme giriş yapılarak ödenmemiş primlerin taksitlendirilmesi gerekmektedir. Özellikle geriye dönük prim ödemelerinde ihtiyaç duyulan para temin edilirse indirim de yapılmaktadır.

Yüksek olan bu primleri ödemekte birçok kişi zorlanmaktadır. Devlet de bunu bildiğinden esnaflık faaliyetinin devam etmesi için birçok kolaylık sunmaktadır. Bunlardan biri de eski borçları taksitlendirme ve yeni borçları yapılandırma şeklinde olmaktadır. Bu tür işlemlerin gerçekleşmesi için Bağkur emeklisi olmak isteyen kişi belirli koşullarda prim gün sayısını tamamlarsa prim ödemesi yapabilecektir. Bunun için tek yapılması gereken prim borçlarının sorgulanması ve sağlık imkanlarından da yararlanabilmeleri için ödemeleri yapılandırmalıdır.

Yapılandırma Yasası Geriye Dönük Olur Mu?

Yapılandırma yasası geriye dönük olarak borçlanma hakkı vermiyor. Bu yüzden vergi mükellefiyeti olmayan birinin geçmiş yıllar için prim ödemesi de söz konusu olmuyor. 4 Ekim 2000 öncesinde de sonrasında da bu tür bir tanınmıyor. Bu yüzden hizmet borçlanması gibi durumlar da doğal olarak gündeme gelmiyor. Özellikle verin kaydı olmayan kişilerin bu dönemde borçlanma yapması mümkün hale gelmez.

Taksitlendirilen prim gün sayısı için doğum borçlanması ve askerlik gibi durumlar dikkate alınabilir. Ayrıca birçok borcun ödenmesi gerektiğinde son derece önemli olan yapılandırma sürecinde başarılı bir sonuç almak istediğinizde vergi kaydının oluşması için birçok çözüm bulunabilir.

Bağkur Prim Ödemeleri Taksitlendirilir Mi?

Bağkur Geriye Dönük Prim Ödemesi Yapılır mı?

Genelde Bağkur primleri taksitlendirme imkanı oluşuyor. Çünkü devlet birçok kereler taksit imkanı oluşturuyor.

Doğum ve askerlik borçlanması dışında Bağkur’da geriye dönük ödemeler söz konusu olmuyor. Bu yüzden prim ödemelerinin taksitlendirilmesi gibi durumlar söz konusu olduğunda iki taksitin ödenmemesi halinde birçok taksit işleminin başarılı bir şekilde ödenmesi için yapılandırma gerekebiliyor. Yapılandırma şartlarını yerine getirmek istediğinizde de peşinatların yatırılması gerekiyor. Bu durumda prim ödeme gün sayısı ve benze birçok detay göz önünde bulundurularak geriye dönük taksitlendirme işlemleri gerçekleşiyor.

Para Kazandıran Uygulamalar ve Özellikleri

İnternet dünyasında hayatımıza sağladığı kolaylıkların yanı sıra para kazanmak için birçok fırsat kapısı açtığını da bilmeyenimiz yoktur. Para kazandıran uygulamalar bu fırsatlardan sadece biri olup, kısıtlı zamanlarda doğru değerlendirenlere farklı kazançlar sağlıyorlar.

Para Kazandıran Uygulamalar Hangileri?

Para Kazandıran Uygulamalar ve Özellikleri

Para kazandıran uygulamalar üzerinden çok ciddi rakamlar kazanmak pek mümkün olmayabilir. Sadece yarışmalardaki büyük ödül daha tatminkâr olurken, bunu başarmak için yüksek bir genel kültüre ve şansa ihtiyacınız olacağı da bir gerçektir.

Ancak her ne olursa olsun vakti kısıtlı olup da azda olsa bir şeyler kazanmak isteyenler için, listemizdeki para veren uygulamalar kalite ve güvenilirlikleri ile kullanılabilir düzeydedir. İşte azda olsa para kazanmanızı sağlayacak o uygulamalardan bazıları…

Oyna Kazan

Bilgi ve genel kültürüne güvenenlerin eğlenirken kazanabilecekleri Oyna Kazan uygulaması, iOS ve Android cep telefonlarında kullanabileceğiniz kazançlı uygulamalar arasında yer alıyor.

Tıpkı televizyondaki bilgi yarışmaları formatında olan Oyna Kazan ile spor, bilim, kültür, sinema ve birçok farklı alanda çeşitli sorular soruluyor. Uygulama üzerinden yarışmaya katılıp sorulara doğru cevap vererek finale kalmanız halinde, bu uygulama ile para kazanabilirsiniz.

Oyna Kazan uygulaması, sadece finale kalan 1 kişiye büyük ödülü veriyor. Uygulama sayesinde eğlenirken para kazanabilir hem de genel kültürünüzü artırabilirsiniz.

Hadi

Android ve iOS platformlarında çalışan Hadi, Oyna Kazan ile benzer bir konseptte çalışıyor. Ancak uygulamanın en güzel yanlarından biri, hiç şüphesiz ki büyük ödülü finale kalan yarışmacılar arasında paylaştırmasıdır. En azından final birincisi olamasanız bile finale kalmış biri olarak, büyük ödülden pay sahibi olabilirsiniz.

Yarışma her gün yapılmakta ve tüm soruları doğru veren kişiler finale kalmaktadır. Finale kalan kişiler ise, uygulama tarafından sunulan büyük ödülden payına düşeni alabilirler.

Yandex.Toloka

Adından da anlaşıldığı üzere Toloka Yandex arama motoruna ait bir uygulamadır. Arama motoru haritalar hizmetini daha gelişmiş hale getirmek için, Toloka ile para kazanmanızı sağlıyor.

Size verilen komutları yerine getirmeniz, Toloka ile para kazanmanızı mümkün kılıyor. Örneğin size yakınızda bir yeri ziyaret etmeniz ve mekânı doğrulamanız istenebilir. Buradaki amaç Yandex haritalar üzerinde gösterilen yerlerin doğru olup olmadığını teyit etmektir.

Yandex üzerinden para kazandığınız zaman, paranızı Skrill, PayPal ve Yandex.Money gibi elektronik cüzdan uygulamalarına gönderebilirsiz.

Google Ödüllü Anketler

Sadece Android platformu üzerinde olan ödüllü anketler ile size gelen anketleri doldurarak kazanç elde edebilirsiniz. Elde ettiğiniz kazanç Google Play hesabınıza yansıtılır. Kazancınızı Google Play uygulama mağazasında harcayabileceğiniz gibi, uygulama ihtiyacı olanlara yönelik kullanarak nakit paraya da çevirebilirsiniz.

Bounty

Para kazandıran uygulamalar listemizde son olarak yer alan Bounty, Android ve iOS platformları ile uyumludur. Size verilen komutları yerine getirmeniz, uygulamadan para kazanmanızı sağlar. Örneğin bir mağazanın rafında bulunan ürünleri çekmeniz, mağazanın hizmet kalitesini değerlendirerek bilgi vermeniz veya anketlere katılmanız, bu uygulamanın para kazandıran yönleri olarak biliniyor.

Avrupa’daki Hesabıma Bitcoin Transfer Edebilir Miyim?

Avrupa’daki hesabıma bitcoin transfer edebilir miyim? Bitcoin transfer işlemi yapmak isteyenler, öncelikle bir platform üzerinden sanal cüzdan oluşturmalıdır. Sanal cüzdanlarda bitcoin bulundurmanız mümkündür. Son zamanlarda Türkiye merkezli bitcoin alım – satım platformları kurulmuştur. Fakat dünyanın en çok kullanıcıya sahip borsaları Avrupa merkezlidir.

Yabancı bitcoin borsalarından birinde hesap açarak işlem yapmak isteyenler, bu borsaların geçerli saydığı para birimini kullanmak zorundadır. Örneğin sadece Dolar ve Euro bazında yatırma – çekme işlemlerinin yapılabildiği platformlarda Türk Lirası kullanılamaz. Avrupa’daki bitcoin hesabınıza Türkiye’den bakiye transfer etmeniz normal şartlarda mümkün değildir.

Bir borsa üzerinden satın aldığınız coin’ler, sadece o borsada kullanılabilir. Anlaşmalı platformlar arasında bakiye aktarımları olabilse de borsaların birbirinden farklı işleyişleri bulunur. Eğer yurtdışında banka hesabınız varsa ve bu hesap aracılığıyla bitcoin yatırımı yapmak istiyorsanız buna engel bir durum yoktur. Kullandığınız reel para birimi desteklendiği sürece, her bitcoin borsasına yatırım yapabilirsiniz. Avrupa’daki hesabıma bitcoin transfer edebilir miyim? sorusunu cevaplarken bitcoine nasıl para yatırılır? sorusunu da cevaplayalım.

Bitcoine Nasıl Para Yatırılır?

Kripto para borsaları, sahip oldukları arayüzler ve site altyapılarıyla birbirinden ayrılabilir. Yurtiçinde veya yurtdışında hizmet veren borsaların para yatırma özellikleri arasında benzerlik bulunur. Bitcoin para yatırma işlemleri, kullandığınız borsa tarafından belirlenen prosedürlere bağlı olarak gerçekleşir. Bitcoin borsalarına yatırım yapabilmeniz için, kendi adınıza kayıtlı bir banka kartınız bulunmalıdır. Kart bilgilerini platforma tanımlayarak yatırım gerçekleştirebilirsiniz.

Bitcoin Hesabı Nasıl Açılır?

Avrupa’daki Hesabıma Bitcoin Transfer Edebilir Miyim?

Kripto para yatırımı yapmak isteyenler, ilgili platformlar üzerinden hesap açmalıdır. Bitcoin borsalarının pek çoğu, güvenlik amacıyla üyelerden TC kimlik numarası isteyebilir. Hesap açanın adı, soyadı, doğum tarihi, cinsiyeti, e – posta adresi ve telefon numarası neredeyse tüm borsaların üyelik aşamasında talep ettiği bilgilerdir.

Çeşitli platformlar, hesap oluşturan kullanıcının gerçek bir insan olduğunu teyit etmek için telefon numarasını doğrudan arayabilir. Bazı durumlarda ise yalnızca hesap aktivasyon kodu gönderilir. Bitcoin transfer işlemleri için, hesap açmış olduğunuz platform üzerinden birçok kripto parayı satın alabilirsiniz. Kurlardaki artış ve azalışlara bağlı olarak, değişen miktarlarda kâr ve zarar etmeniz mümkündür.

Bitcoin Nasıl Kazanılır?

Birçok platform arasından güvenilir bulduğunuz bir borsayı seçerek hesap oluşturmanız, bitcoin kazanmanız için yeterli değildir. Esas olarak bitcoin kazanma durumu sadece kurlar ile alakalıdır. Kendi çabanızla kripto para kazanma imkanınız yoktur. Çünkü kripto para işlemleri, halk arasında “borsa yapma” olarak isimlendirilen uygulamayla aynıdır.

Kurların şimdiki değer aralıklarını dikkate alarak, muhtemel artış ve azalışlar doğrultusunda alım – satım yapılır. Örneğin son 3 günde değeri % 2 artan bir kripto paranın yükselişe devam etmesi muhtemel görülüyorsa buna yatırım yapılabilir. Bitcoin’den para kazanmak için piyasa takibini iyi yapmalı ve biraz şansa sahip olmalısınız.

Bitcoin Nasıl Oynanır?

Avrupa’daki Hesabıma Bitcoin Transfer Edebilir Miyim?

Kripto para hesabınıza bakiye tanımlayıp bitcoin transfer ettikten sonra, diğer kullanıcıların önerilerini fazla dikkate almamanız faydalı olabilir. Bitcoin borsalarında deneyim kazanmak için bir süre para kaybetmekten çekinmemelisiniz. Aksi durumda rastgele yatırımlar yaparak daha büyük kayıplar yaşayabilirsiniz. Yatırım yapmak istediğiniz kripto para birimlerinin değer bilançosunu detaylı şekilde incelemek, işlemlerden önce dikkat edilecek temel şarttır.

 

Kredi Kartı Blokesi Nasıl ve Ne Zaman Kalkar?

Bloke olan kart nasıl düzeltilir?” sorusunun cevabı, bloke türüne bağlı olarak değişir. Kart blokelerinin bankalar arasında farklılık gösterebilen esasları bulunur. Her banka, belirlemiş olduğu şartlar dahilinde kredi kartı için geçici ya da kalıcı bloke uygulayabilir. “Kredi kartı blokesi nasıl kalkar?” diyenler açısından kartın bloke türü önem taşır. Kartların blokesine yol açan durumlar ise çoğunlukla şöyledir:

 • Kredi kartı şifresini art arda yanlış girmek: Kredi kartlarının kullanım güvenliği açısından şifreler önemlidir. Her banka, şifre girerken müşterilerine en fazla 3 deneme hakkı tanır. Eğer bu deneme haklarının hepsinde şifreyi yanlış yazarsanız ATM tarafından kart tekrar size verilmeyecektir. Bu durumu ilk defa yaşayanların heyecanlanmasına gerek yoktur.

Çünkü kredi kartı bloke kaldırma işlemi için bankanızın müşteri hizmetlerine ulaşmanız yeterli olacaktır. Kart sahibi olarak kişisel bilgilerinizi teyit ettikten sonra, banka sistemi üzerinde kayıtlı adresinize kart teslim edilir. Bazı durumlarda kartınızı ATM içerisinden çıkarılıp size ulaştırılabilir; bazı durumlarda ise sizin için yeni bir kart oluşturulur.

 • Kart güvenliğinin tehlikede olması: Kartın çalınması, kaybolması ya da şifresinin başka birileri tarafından öğrenilmesi durumunda bloke gerçekleştirilebilir. ATM şifresini art arda yanlış girme haricinde, güvenlik için uygulanacak tüm blokeler kullanıcının talimatıyla gerçekleşir. Örneğin kartınızı bir süredir bulamıyorsanız, bankanın bundan haberdar olup otomatik şekilde karta bloke uygulaması imkansızdır. Ancak müşteri hizmetlerini arayıp sizin talepte bulunmanız gerekir. Kartınız, şifresini bilen biri tarafından çalınmış olabileceği için bu gibi durumlarda bloke talebinde bulunmanız faydalı olacaktır. Güvenlik amaçlı blokeler geçici olduğu için yeni kartınız sizlere banka tarafından ulaştırılır.
 • Kredi borcunu gerekli sürede ödememiş olmak: Bankadan kredi çekerken dikkatli olmanız gerekir. Çünkü kredi borcunu ödeyememeniz halinde icra takibi başlatılabileceği gibi, kredi kartınız kalıcı olarak bloke edilebilir. Borç sebebiyle kalıcı bloke uygulanan kartlarınızın içindeki bakiye bankanın kullanımına geçer. Yani içinde ne kadar paranız olursa olsun, haklı sebeplerle bloke edilerek el konulmuş kartlarınızı tekrar kullanamazsınız. “Kredi kartı blokesi nasıl kalkar?” sorusuna cevap vermek, kalıcı bloke uygulanması durumunda imkansızdır. Kalıcı ya da süresiz bloke, hesabın artık kullanılamayacağı anlamına gelir.

Kredi Kartı Blokesi Ne Zaman Kalkar?

Bloke olan kart ne zaman açılır?” sorusuna kesin bir cevap verilemez. Kredi kartlarının bloke durumu belli zamanlarla kısıtlı değildir. Eğer kart geçici bloke kapsamında bulunuyorsa, kart sahibi müşteri hizmetlerine ulaşana kadar bu süreç devam edecektir. Kalıcı bloke uygulanan kredi kartlarının tekrar kullanılabilir hale gelmesi normal şartlarda imkansızdır. “Kredi kartı bloke oldu, ne yapmalıyım?” diyorsanız en kısa sürede müşteri hizmetlerini aramalısınız. Eğer uzun süre boyunca bloke kaldırma talebi gerçekleşmezse, karta bankanın el koyması mümkün olabilir.

Kredi Kartı Blokesi Nasıl ve Ne Zaman Kalkar?

“Kartınız Güvenliğiniz İçin Geçici Olarak Blokelenmiştir” Ne Demek?

ATM’ye kredi kartını taktıktan sonra şifresini doğru bir şekilde yazanların karşılaşabileceği bir problem mevcuttur. Bu problem, kartın bir süre için bloke edildiği hakkındaki bildirimdir. “Kartınız, Güvenliğiniz İçin Geçici Olarak Blokelenmiştir” yazısını görürseniz sakin olmalısınız. Çünkü bankalar, belirli zaman aralıklarıyla kredi kartlarını geçici olarak bloke edebilir.

Bunun sebebi ise kartı sahibinden başka birilerinin kullanmasını engellemektir. Örneğin bir hırsız, çaldığı kartın şifresini biliyorsa onu rahatça kullanabilir. Bankaların rutin blokeleri ise bu süreci keser çünkü bloke kaldırma ancak kartın sahibi tarafından yapılır. Eğer şifrenizi doğru yazmanıza rağmen ya da ATM içine kartı yerleştirmenizden hemen sonra bu bildirimi alırsanız müşteri hizmetlerine ulaşabilirsiniz. “Kredi kartı blokesi ne zaman kalkar?” ve “Kredi kartı blokesi nasıl kalkar?” sorularına en doğru cevabı müşteri hizmetleri verir. Bloke sürecinde üçüncü şahıslardan yardım istemeniz tavsiye edilmez.

 

Paribu Hesabımı Kapatmak İstiyorum, Nasıl Yapılır?

Paribu, 14 Şubat 2017 tarihinde kurulmuş olan kripto para borsasıdır. Farklı birimlerdeki kripto paraların alınıp satılabilmesine imkan sağlayan platform, yerli bir marka olduğu için dikkat çeker. Fakat kullanıcı ara yüzü ve site içi özellikler bazı kullanıcıları memnun edebilirken bazılarını edemeyebilir. Paribu hesap kapatma işlemini yapmak için ise platform üzerinden destek talebi oluşturulur. Gelin hep beraber, Paribu hesabımı kapatmak istiyorum, nasıl yapılır? sorusunun cevabını inceleyelim.

Herhangi bir yöntemle, kendi başınıza Paribu hesabınızı kapatamazsınız. Destek talebinizin işleme alınmasından sonra hesabınız editörler tarafından kapatılır. Paribu hesap silme işlemleri için takip etmeniz gereken adımlar ise şöyledir:

 1. Ana sayfanın sağ üst köşesinde, hesap sahibine ait olan ismin yazdığı bir kutucuk vardır. İlk olarak bu kutucuğa tıklanır.
 2. Açılan ekranda “Hesabım”, “Kimlik Doğrulama”, “Güvenlik” gibi seçenekler görülecektir. Bunlar arasından “Yardım” seçeneğine tıklayarak mesaj kutusu açılır.
 3. Paribu editörleri ile iletişim kurmanızı sağlayacak olan mesaj kutusunun iki bölümü mevcuttur. Bunlar, destek talebinin konusunu belirleyeceğiniz bölüm ve mesaj metnini yazacağınız bölümdür.
 4. Konu seçenekleri arasında “Hesap Erişim ve Parola İşlemleri”, “Türk Lirası Yatırma, Çekme ve İade İşlemleri”, “Fatura İşlemleri” gibi pek çok seçenek bulunur. Fakat hesap silme uygulamasıyla doğrudan alakalı bir seçenek bulunmaz. Bu sebeple Paribu hesap kapatma talebi oluştururken, konu seçeneklerinin en altındaki “Diğer Konuları” seçmelisiniz.
 5. Talep konusu belirlendikten sonra resmi bir dille hesap kapatma talebinizi bildirmelisiniz. Yasal problemler yaşamamak için, destek mesajında argo ifadeler kullanmamanız önerilir. Ayrıca hesabınızda kayıtlı olan e – posta adresini, yedek e – posta adresini ve TC kimlik numarasını destek mesajına eklemeniz gerekir.

Paribu Hesap Kapatma Linki Nereden Bulunur?

Paribu hesap silme işlemlerini kendi kendinize gerçekleştirmenizi sağlayacak bir link bulunmaz. Eğer böyle bir link varsa bile kullanımı yasal değildir. Çünkü Paribu platformunun hesap kapatma işlemleri sadece teknik ekip yardımıyla mümkündür. İnternet üzerinde rastlayabileceğiniz birçok Paribu hesap kapatma linki muhtemelen virüs taşır. Bilgisayarınızı çeşitli casus yazılımlardan korumak istiyorsanız, bu linkleri kullanmamanız faydalı olabilir.

Paribu Hesabımı Kapatmak İstiyorum, Nasıl Yapılır?

Paribu Hesap Kapatma Ücretli Mi?

Çeşitli platformlar, kullanıcılarını kaybetmemek için bazı önlemler alabilir. Fakat Paribu hesap kapatma talebinde bulunan hiçbir kullanıcıyı para ödemeye zorlamaz. Herhangi bir ücret ödemeden Paribu hesabınızı kapatabilirsiniz. Para karşılığında üyeliğinizi silebilecek olduğunu söyleyenler kesinlikle dolandırıcıdır.

Paribu Hesap Silme İşlemi Kaç Günde Tamamlanır?

Hesap silme Paribu platformunun teknik ekibi tarafından 2 – 5 gün arasında gerçekleştirilir. Sistemdeki talep yoğunluğuna bağlı olarak işlemler, bu zaman zarfından uzun veya kısa sürebilir. Eğer hesap kapatma talebiniz cevaplanmadıysa veya uzun süre geçmesine rağmen hesabınız hala aktifse yeni bir talep oluşturmalısınız. Çünkü Paribu hesap kapatma konusundaki ilk talebinizi  muhtemelen geçersiz saymıştır.

Noter Vekalet Verme Ücreti 2021 Yılında Ne Kadardır?

Noter vekalet verme ücreti 2021 yılında değişen miktarlara sahiptir. Yaklaşık 200 TL ile 500 TL arasında değişen ücretler, belge türüne bağlı olarak belirlenir. Bu fiyatlandırmalar tüm noter büroları için aynı seviyelerdedir. Ek olarak çeşitli evrakların hazırlatılması ve daha başka işlemlerin yapılması halinde ücretlerin artması mümkündür. Noterden vekalet verme işlemi sırasında farklı vekalet türlerinden faydalanılabilir. Avukata verilecek olan yetkinin türüne göre, vekalet uygulamaları değişebilir.

Avukat Vekaletname Hazırlayabilir Mi?

Esas olarak avukatlar kendi başlarına vekaletname belgesi hazırlayabilmektedir. Fakat Türkiye genelinde tüm vekaletname işlemleri noter huzurunda gerçekleşir. Noter huzuruna çıkmadan vekaletname hazırlayabileceğini söyleyip farklı miktarlarda para isteyen avukatlara güvenilmemesi önerilir. Ayrıca Avrupa ülkelerinde bulunan Türkiye konsolosluklarının ve başkonsolosluklarının vekaletname düzenleme yetkisi vardır.

Noter Vekalet Verme Ücreti 2021 Yılında Ne Kadardır?

Vekaletname Ne İçin Verilir?

Vekaletname neden verilir?” sorusunun cevabı, hukuki işlemlerin gerçekleştirilmesini sağlamaktır. Bir avukata vekalet vermeniz, sizi ilgilendiren hukuki süreçlerle o kimsenin ilgilenebilecek olması anlamına gelir. Bir avukattan faydalanabilmek için noter vekalet verme ücreti 2021 ödenip gereken prosedürler uygulanmalıdır.

Vekaletname Verilen Avukat Neler Yapabilir?

Vekaletnamenin avukata bazı yetkiler vermesi, birçok vatandaşın çeşitli kaygılar yaşamasına yol açabilir. Fakat vekaletname verilmiş olan bir avukatın mal varlığınızı kendi üzerine geçirmesi, tüm paralarınıza el koyabilmesi, adınıza kredi çekmesi gibi durumlar mümkün değildir. Hukuki işlemlerin yürütülebilmesi için noter huzurunda hazırlanan bir vekalet, ilgili avukata sadece dava takip edebilme yetkisi tanır. En sık düzenlenen vekaletname türleri genel ve resimli vekaletnamelerdir.

Genel Vekaletname Neleri Kapsar?

Genel vekaletname ya da umumi vekaletname belgesi, bir avukata dava açma ve icra takibi yapma yetkisi verir. Eğer noter vekaletname verme ücreti ödenip söz konusu belge hazırlatılmışsa, size bağlı olan avukat dava açmak istediğiniz kişiler hakkında işlem yapabilir. Örneğin gerçek ya da tüzel kişiler hakkında suç duyurusu gerçekleştirmek isterseniz avukatınıza genel vekaletname vermeniz gerekir. Umumi vekaletname verilen bir avukatın yapabileceği başlıca işlemler şunlardır:

 • Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne başvurma
 • Duruşma dışı tutulma talebinde bulunma
 • İflas ilanı yapma
 • Mal beyanında bulunma
 • Hakem sözleşmesi yapma
 • Müvekkilin adli sicil kaydını ve arşiv dosyalarını talep etme
 • Hakimlerin müvekkile dair kararları sebebiyle tazminat davası açma
 • Mahkemelerden veraset ilamı alma
 • Noterden mirasçılık belgesi alma
 • Fesih ihbarında bulunma
 • Müvekkil adına bir kişi veya kuruma yönelik protesto çekme
 • Müvekkil adına davadan feragat etme
Noter Vekalet Verme Ücreti 2021 Yılında Ne Kadardır?

Resimli-Özel Vekaletname Neleri Kapsar?

Resimli vekaletnameler, genel vekaletnamelerden farklı olarak müvekkilin fotoğrafını içerir. Özel vekaletname olarak da bilinen bu belgelerin avukatlara tanıdığı yetkiler şunlardır:

 • Müvekkil adına konut, arsa, bağ, bahçe alım – satımı
 • Müvekkil adına taşıt alım – satımı
 • Boşanma davası açma
 • İsim değişikliği talepleri

Noter vekalet verme ücreti, özel ve genel vekaletnamelerde farklılık gösterebilir.

 

 

Ek Gelir Sağlayacak Para Kazanma Yöntemleri

Pandemi döneminde birçok kişi evden çalışmaya başladı. Evden çalışma yürüten pek çok kişi ise pandemi döneminde ek gelir sağlayacak para kazanma yöntemleri üzerinde araştırmalar yapıyor. Bu yöntemlerden bazılarını sizlere fikir oluşturabilmesi için derledik.

Ek Gelir Sağlayacak Para Kazanma Yöntemleri Nelerdir?

Şu dönemde yeni iş bulmak zor ve corona virüsünün ne zaman biteceği net değil. Ancak karantina sürecinde internetten çalışarak para kazanmak da mümkün.

İnternetten Mail Okuyarak Para Kazanma

Ek Gelir Sağlayacak Para Kazanma Yöntemleri

PaidToRead, Cash4Offers, SendEarnings, Moneymail gibi mail sistemleri mail okuyarak para kazanmayı sağlıyor. Ayrıca oyun oynayarak, videolar izleyerek, sorulara doğru cevaplar vererek de para kazanmak mümkün. Kaydolunca size hediye olarak ödeme yapan sitelerdir bunlar. Cash4Offers kaydolunca 5$ , PaidToRead 3$ vermekte.

Stok Fotoğrafçılığı

Çektiğiniz fotoğrafları istockphoto, shutterstock gibi sitelerde yayımlayarak para kazanabilirsiniz. Bu yöntem sayesinde hızlı ve kolay kazanç elde etme imkanı bulursunuz.

Freelancer Olarak Çalışmak

Grafik tasarım, yazılım, video, animasyon çeviri, seslendirme, sanal asistanlık, danışmanlık gibi konularla ilgileniyorsanız bu tarz siteler size göre. Bir profil oluşturarak yapabileceklerinizi yazmanız halinde iş sahibi olabilirsiniz.

Bu iş için Freelancer, Bionluk, Fiverr, Upwork gibi siteler mevcut. İngilizceniz varsa Fiverr ve Upwork kullanmak, dolarla çalışmak akıllıca olacaktır. Upwork buradaki diğer sitelerden biraz farklıdır. Fiverr’da profil oluşturup işi beklerken Upwork’de başvurur ve işin size gelmesini beklersiniz. Şu anlık en kolay iş bulabileceğiniz freelancer sitelerinden birisi Upwork’tur. Fakat Fiverr ve Upwork ödemelerinizden komisyon keser. Bionluk da ise 20 TL ile kaydolursunuz.

Öğretmenlik Yaparak Para Kazanmak

Öğretmenlerin okuldan dışında özel ders vermesi yaygın bir durumdur fakat şuan bu yüz yüze yapılamıyor. Dijital çağda olduğumuz için bunun çok farklı alternatifleri mevcut. İnternetten öğretmenlik yaparak para kazanabileceğini, farklı yöntemler bulunuyor. Öğrencilere Zoom, Skype, Meet gibi platformlardan özel canlı ders vermek mümkün. Udemy gibi uygulamalar sayesinde bildiğiniz şeyleri videoya çekerek insanlarla paylaşabilirsiniz.

Müzik, Ses Efekti ve Video Üretimi Tasarımı Yaparak Para Kazanmak

Audiojungle, Videohive ve Photodune gibi siteler sayesinde ciddi anlamda para kazanan kişiler mevcuttur. Kaydolarak size uygun olan siteyi bulup $ kazanmaya başlayabilirsiniz.

Çevirmenlik Yaparak Para Kazanmak

Ek Gelir Sağlayacak Para Kazanma Yöntemleri

Az önce saydığımız freelancer sitelerinin yanı sıra Viator ileri derecede dil bilenlerin turistlere rehberlik etmek için kullanabileceği bir site. Bunun alternatifleri olarak şu siteler de kullanılabilir:

 • PeoplePerHour.com
 • Freelancer.com
 • Guru.com
 • oDesk.com
 • Bionluk.com
 • Protranslate.net
 • Translationdirectory.com
 • Proz.com
 • Traduguide.com
 • OneHourTranslation
 • UpWork
 • TranslatorCafe
 • Gengo
 • Verbalizeit

Küçük Görevler Yaparak Para Kazanmak

Anketler, sosyal medya etkileşimleri gibi etkinliklerle para kazanabilirsiniz.

 • Toloka, Yandex’in bir uygulamasıdır ve kısa zamanınızı ayırarak para kazanabilirsiniz.
 • Zareklamy uygulamasıyla oyun oynayarak, anket doldurarak para kazanabilirsiniz.
 • Bounty yine Zareklamy mantığıyla çalışan küçük görevler yaparak para kazanabileceğiniz bir uygulama.
 • Streetbees uygulaması duygu ve düşüncelerinizi paylaşarak para kazanabileceğiniz bir uygulamadır.

Anket doldurmak internetten para kazanmaya başlamak için risksiz ve kolay bir adımdır. Bu yüzden ilk tavsiyeler arasındadır. Anketi size markalar, araştırmalar gönderecektir. Karşılığında 0.50$-2.50$ gibi ücretler kazanabilirsiniz.

Anket yaparak para kazanabileceğiniz bazı uygulamalar şunlardır:

 • Swagbucks
 • OnePoll
 • LifePoints
 • MindMover
 • iPoll
 • InboxPounds
 • PanelBase
 • Hiving
 • Toluna
 • Surveybods
 • The OpinionPanel Community
 • Valued Opinions
 • PopulusLive
 • Prolific Academic
 • Branded Surveys
 • i-Say (IPSOS)
 • New Vista Live
 • Opinion Outpost
 • Panel Opinion
 • Mobrog
 • Myiyo
 • MarketAgent
 • Joinhiving
 • Pinecone Research
 • YouGov

Makale Yazarak Para Kazanmak

Ek Gelir Sağlayacak Para Kazanma Yöntemleri

Eğer dil bilginiz ve kaleminiz güçlüyse denemeniz gereken bir yöntemdir. Freelancer sitelerinden kazanabileceğiniz gibi sadece makale yazmaya yönelik sitelerden de kazanım elde edebilirsiniz. Bunun yanı sıra e-kitap yayınlayarak belli bir ücret karşılığı para kazanabilirsiniz. Örnek olarak verilecek siteler şunlardır:

 • net
 • com.tr
 • com

Bunun yanı sıra blog yazarak para kazanmak da mümkündür. İçeriğinize vakit ayırarak onu iyileştirmeli ve geliştirmelisiniz. Bir kitleye hitap etmeden para kazanmanız zor olacaktır. Blogdan gelir sağlayacağınız yöntemler şunlar olacaktır:

 • Blogger,
 • Satış Ortaklığı,
 • Google AdSense,
 • Yorum (Karşılaştırma) Yöntemi

Kullanmadığınız Eşyaları Satmak

Letgo, Dolap gibi ikinci el mağazalarından kullanmadığınız fazlalık olan eşyaları satarak gelir elde edebilirsiniz.

Sosyal Medyadan Para Kazanmak

Para kazanmak deyince akla gelen ilk yöntemlerden biri olan Youtube’dan para kazanmak mümkün. Yaptığınız içeriği geniş kitlelere ulaştırarak izlenme başına para kazanabilirsiniz. Bunun yanısıra varlığınızı Twitter, Instagram, Facebook, Tiktok’ta büyülterek sponsorluklar, reklamlar alabilirsiniz.

El İşi Satarak Para Kazanmak

Bunu yapabileceğiniz birçok platform olsa da belki de en popüleri Etsy’dir. Bu elişi platformlarının dışında Instagram aracılığıyla da elişi satmanız mümkündür.

Emeklilere İkinci Tazminat Hakkı Nedir? Şartları Belli Oldu Mu?

Emeklilere ikinci tazminat hakkı tanınmış durumdadır.  Bu ise aynı işyerinden iki kez kıdem tazminatı alabilme hakkını meydana getiren bir durumdur. Aynı zamanda, bir işyerinden emekli olduktan sonra daha başka bir işyerinde sigortalı olarak çalışılması durumunda da ikinci kıdem tazminatı alınabilir. Yani emeklilerin ikinci defa tazminat alabilmeleri için, emeklilikten sonra belli şartları sağlayarak tekrar bir işe girmeleri yeterlidir.

Emekli Çalışan Kıdem Tazminatı Nasıl Alır?

Emekli olmasına rağmen bir işte çalışmaya devam eden işçilerin kıdem tazminatı alma hakları, 1475 Sayılı İş Kanunu’nun 14. Maddesi ile güvence altına alınmıştır. Bu madde, sadece emeklilerin ikinci kıdem tazminatı alması hakkında olmayıp tüm sigortalı işçilere dairdir. Emekli olarak işten ayrılan ve kıdem tazminatı almaya hak kazanan işçilerin ise 506 Sayılı Kanun’daki 60’ıncı madde uyarınca şu şartları sağlaması gerekir:

 • Sigorta prim ödemelerini tamamlamış olmak
 • Sigortalılık süresini tamamlamış olmak
 • İlk sigorta girişinin 1 Ekim 2008 tarihi öncesine ait olması
 • Kendi isteği dışında işten çıkarılmış olmak

Bu şartlar, “Emekli biri çalıştığı yerden tazminat alabilir mi?” sorusunu cevaplar niteliktedir. Yaş şartı aranmaksızın sigortalılık süresini dolduran her vatandaş, tazminat alarak işyerinden ayrılabilir. Fakat emeklilik sonrasında tekrar bir işe giren ve oradan ayrılırken yine kıdem tazminatı almak isteyen her vatandaş bu ücreti alma hakkına sahip değildir. Emeklilere ikinci tazminat hakkı, söz konusu emeklinin 1 Ekim 2008 tarihinden önce sigortalı olması durumunda geçerlidir. Bu tarihten sonra sigortalı olan emeklilerin çalışmak istemeleri durumunda emeklilik statüleri ortadan kalkacaktır.

Emekli Çalışan İşten Ayrılırsa Kıdem Tazminatı Alır Mı?

Emekli olsun ya da olmasın, her sigortalı işçinin kıdem tazminatı alma hakkı vardır. Yani emekli çalışan kıdem tazminatı alabilir. Bunun için ise emeklilik sonrasında aynı işyerinde 3 yıl çalışmış olmak gerekir. Bu durum, ilk kıdem tazminatı aldıktan sonraki ikinci kıdem tazminatı için geçerlidir. İş hayatı boyunca ilk defa kıdem tazminatı alacak olan bir kişi ise en az 1 yıl boyunca söz konusu işyerine hizmet etmiş olmalıdır.

Ayrıca emekli maaşını iptal edip çalışmayı sürdürenler hukuken emekli işçi sayılmaz. Emekli olup Sigorta Destek Primi ödemeleri gerçekleştirilerek çalışmaya devam edenler emekli işçi statüsündedir. Emekli maaşı almaya devam ederken çalışan kişilerin kıdem tazminatı alabilmesi için işveren tarafından işten çıkarılmaları şarttır.

Örneğin emekli olmayan bir işçi, emeklilik şartlarını sağladığında kıdem tazminatı talep ederek işten ayrılabilir. Fakat emekli işçinin kendi rızasıyla kıdem tazminatı talep etmesi mümkün değildir. Emeklilere ikinci kıdem tazminat hakkı sadece işten çıkarılma durumlarında geçerlidir. Bununla birlikte işveren ve işyeri kaynaklı sorunlar dolayısıyla işten ayrılan emekli işçiler de kıdem tazminatı alabilir.

 

 

Yeni Emekli Olanlar Bayram İkramiyesi Alabilir Mi?

Yeni emekli olanlar bayram ikramiyesi alabilir. Emeklilik şartlarını sağlamış ve kanunen emeklilik statüsüne sahip olmuş her Türkiye vatandaşı, devletin verecek olduğu ikramiyeleri alma hakkına sahiptir. Fakat bayram ikramiyelerinde en önemli detay emeklilik dilekçesinin Sosyal Güvenlik Kurumu’na veriliş zamanıdır. “Yeni emekli oldum bayram ikramiyesi alabilir miyim?” sorusu da sıklıkla sorulmaktadır.

Yeni emekli olmuş kişiler, ikramiye süreci öncesinde emeklilik konumuna gelmiş olmalıdırlar. Bu vatandaşlar, eğer ikramiyenin verileceği ayın bir öncesindeki ayda emeklilik dilekçesi vermişseler ikramiye alma hakkına sahip olabilirler. Fakat ikramiyenin verileceği gün ya da hafta içinde emekli olanlar bu haktan faydalanamayabilir.

Örneğin 2021 yıllı için Ramazan bayramı ikramiyeleri Mayıs’ın ilk haftası içinde ödenmiş olacak. Bu durumda, söz konusu ikramiyeden faydalanmak isteyen bir kişinin en geç Nisan ayı içinde emekli olmuş olması gerekir. Yani ikramiyelerin verilecek olduğu dönemlerde emekli olan kişiler ne yazık ki ikramiye fırsatından yararlanamazlar.

Emeklilik Dilekçesi Veren Bayram İkramiyesi Alır Mı?

Bayram ikramiyesi alabilmek için, söz konusu ikramiyenin verildiği tarihte emeklilik statüsü aktif olmalıdır. Örneğin ayın 1’inci günü emeklilik ikramiyeleri dağıtılacaksa, ayın 1’inde ya da bugünün sadece birkaç gün öncesinde emeklilik dilekçesi veren vatandaşlar ikramiye alamazlar. Çünkü yeni emekli olanlar bayram ikramiyesi alabilmek için resmi olarak bu statüye kavuşmuş olmalıdır. Dilekçeyi kuruma iletmek yeterli olmadığı gibi, prim ödeme gününü doldurmuş olup da henüz emekliliğini resmen başlatmış olmayanlar da ikramiye alamaz.

2021 Yılında Bayram İkramiyesi Ne Kadardır?

Bayram ikramiyesi 2021 yılında yaklaşık olarak 1.100 Türk Lirası’dır. Bu meblağ, Kurban Bayramı ve Ramazan Bayramı öncesinde ilgili vatandaşlara karşılıksız olarak sunulur. Ayrıca her yılın bayram ikramiyesi aşağı yukarı farklılık gösterebilir, bu konuda net bir orandan söz etmek mümkün sayılmaz.

Kimler Bayram İkramiyesi Alır?

Yeni emekli olanlar, bir süredir emekli olanlar, gaziler, terör saldırılarında yaralanmış olan vatandaşlar, Türkiye Cumhuriyeti’ni resmi müsabakalarda temsil ederek şampiyonluk kazanmış sporcular, gaziler, şehit eşleri ve şehit çocukları bayram ikramiyesi alma hakkına sahiptir. Yani emekliye bayram ikramiyesi ödendiği gibi, daha farklı statülerde bulunan vatandaşlar da bu ikramiyeden faydalanmaktadır.

2021 Bayram İkramiyesi Ne Zaman Verilecek?

Bayram ikramiyesi 2021 yılı için, 6 – 7 Mayıs tarihlerinde ödenmiştir. Ayrıca Kurban Bayramı için yapılacak olan bayram ikramiyesi ödemeleri hakkında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bazı açıklamalarda bulunmuştur. Bu açıklamalara göre, Kurban Bayramı sebebiyle yapılması beklenen ikramiye ödemeleri Temmuz 2021’de gerçekleştirilecektir. Bununla birlikte Kurban Bayramı’nda da yeni emekli olanlar bayram ikramiyesi alabileceklerdir.