Kategori arşivi: Sağlık

Ailesel Akdeniz Ateşi Nedir ?

Ailesel Akdeniz ateşi, tipik olarak karın, göğüs veya eklemlerde meydana gelen ağrılara eşlik eden ateş ataklarına neden olan genetik bir hastalıktır. En sık Akdeniz ve Ortadoğu kökenli kişilerde meydana geldiği gözlemlenmiştir.

Belirtileri Nelerdir?

 Ailevi akdeniz ateşinin belirtileri genel olarak çocukluk döneminde başlar. 1 ya da 3 gün süren ve atak adını veren nöbetlerle ortaya çıkar. Bazı atakların haftalarca hatta aylarca sürdüğü gözlemlenmiştir. Ailevi akdeniz ateşinin belirtileri kişiden kişiye farklılık gösterse de en sık gözlemlenen belirtiler şu şekildedir:

 • Yüksek ateş
 • Karın bölgesinde ağrı
 • Derin nefes almayı zorlaştıran göğüs ağrısı
 • Genellikle diz, ayak bilekleri ve kalçalarda meydana gelen ağrı
 • Eklem bölgelerinde şişlik
 • Bacak bölgesinde, özellikle dizin alt kısmında oluşan kırmızı döküntü
 • Kas ağrıları
 • Şişmiş ya da hassas bir skrotum

Ataklar genellikle birkaç gün sonra düzelmeye başlar. Semptomsuz geçen atak dönemleri birkaç gün kadar kısa ya da birkaç yıl kadar uzun sürebilir.

Ne Zaman Doktora Görünmeli?

 Sizde ya da yakınınızdaki kişide karın, göğüs ve eklem bölgelerinde ağrıyla birlikte yüksek ateş varsa mutlaka bir uzmana görünmeniz gerekir.

Ailesel Akdeniz Ateşinin Nedenleri Nelerdir?

 Bu hastalık, ebeveynlerden çocuklarına geçen bir gen değişikliğinden kaynaklı meydana gelir. Oluşan bu gen değişimi pirin adı verilen bir bağışıklık sistemi proteinin işlevini etkileyerek, vücuttaki iltihaplanmayı düzenleme konusunda sorunlara neden olabilir.

Tedavisi Nasıl Yapılır?

 Bu hastalığı kesin olarak ortadan kaldırabilecek tedavi yöntemi henüz bulunmamaktadır. Ailesel Akdeniz ateşi tedavisinin planlaması yapılırken temel amaç, hastanın atak döneminde oluşan semptomlarını en aza indirmektir. Doktorun önerdiği ilaçları düzenli kullanmak atak dönemi için çok önemlidir.

Size en uygun tamamlayıcı sağlık sigortası fiyatları için https://www.tamamlayicisaglik.com/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

Cilde İyi Gelen Bitkiler Nelerdir?

Harika bir cilde ya da saçlara sahip olabilmenin tek yolu kozmetik ürünlerden geldiği gibi bir yanılgı var. [kanews-alert color=”bg-success” ]Aslında daha sağlıklı bir cilt ya da saça sahip olmak için gerekli adımlar, bahçenizde veya mutfağınızda bulunan yaygın bitki ve baharatlarda olabilir.[/kanews-alert]

Bir sonraki cilt bakımınız için elinizin altında olması gereken birkaç bitkiye hep birlikte göz atalım.

Işıltılı Bir Cilt için Papatya

Papatya, yüzde oluşan koyu lekeleri gidermek ve cildinize parlak bir ışıltı vermek için mükemmeldir.

Tarçın Kokusu Güzelliği Yüzünüze Yansısın

Güzel bir kokuya sahip olmasının yanı sıra tarçın sivilceleri azaltmaya yardımcı olabilir.  Akneye neden olabilecek bakterilerin büyümesini engellemeye katkı sağladığı için yüz maskesine eklemeniz faydalı olabilir.

Kekik

Özellikle saç ürünleri için mükemmel bir bitki olan kekik, cildi yatıştırarak yumuşaklık kazandırmaya yardımcı olur.

Güneşten Korunmak için Yeşil Çay

Birçok faydasının olduğunu bildiğimiz yeşil çay, cilt üzerinde de etkileri sanıldığından daha fazladır. Özellikle güneşe çıkmadan önce yüzünüze uygulayacağınız yeşil çay losyonu sayesinde güneş lekelerinden korunmaya katkı sağlayabilirsiniz.

Kırışıklıklarla Savaşmak için Kırmızı Yonca

[kanews-alert color=”bg-danger” ]Kırışıklıklarla savaşmak için doğal bir yol arıyorsanız kırmızı yoncayı kullanmayı tercih edebilirsiniz.[/kanews-alert]

Sadece maske olarak değil çayını tüketmek bile toksinlerin azalmasına yardımcı olur.

Kuru Ciltlerin Kurtarıcısı: Aynısefa

Kuru ciltler için en etkili bitkilerden biri olan aynısefa, cilt sağlığı için önemli olabilecek özelliklere sahiptir. Bu özel bitki, cildiniz için harikalar yaratır.

Antibiyotik Deposu: Kutsal Fesleğen

Kutsal fesleğen, mantar önlemeye yardımcı olan antibiyotik deposu olarak bilinir. Donuk görünen cildi canlandırmak için harika bir bitkidir. Ayrıca cildi yatıştırmaya, iyileştirmeye ve gençleştirmeye yardımcı olur. A ve C vitamini açısından zengin olan bu bitki, cilt için mükemmel bir seçimdir.

Doğal bitkilerden üretilen bitkisel ekstreler için https://www.orzax.com.tr/ adresini ziyaret edebilirsiniz

Protein Takviyeleri Zararlı mıdır?

Protein vücudun normal işleyişi için gerekli yapı taşıdır. Gıdalardan ve bazı durumlarda özel takviyelerden karşılanabilir. Sporcu beslenmesinde ve gelişim çağındaki bireylerin beslenmesinde önemli bir yer tutan protein, en doğal haliyle süt ürünleri ve etten elde edilmektedir. Protein vücut geliştiriciler için de gereklidir ve zaman zaman protein tozu kullanılarak vücuda protein alınmaktadır.

Peki protein takviyeleri zararlı mıdır? Yoksa protein ihtiyacı bu tozlardan karşılanabilir mi? Bu konuda uzmanlar bir fikir birliği sağlayamamıştır. Bundan dolayı da protein takviyeleri ile ilgili kesin bir yargıdan bahsetmek yanlış olacaktır.

Protein Tozu Nedir?

Hücre gelişimini desteklemek, kansızlığı önlemek, vücut direncini ve kas dokusunu arttırmak için protein gerek duyulan bir besindir. Et, yumurta, süt, yoğurt, peynir, fasulye, nohut, badem, kabak çekirdeği gibi gıdalardan elde edilen protein, amino asitlerden oluşan yüksek moleküler ağırlıklı organik bir bileşiktir. Protein tozu yapımında ise peynir altı suyu, kazein veya diğer bir deyişle süt proteini, soya proteini ve yumurta proteininin ayrıştırılma işlemine tabii tutulur. Proteinleri saflaştırmak için kimyasal ve hafif işlemler kullanılır. Bu işlemler protein tozunun kalitesini ve vücudun kullanabileceği protein tozu miktarını belirler. Protein vücuda alındığında mide ve ince bağırsakta amino asitlerle parçalanarak sindirilir.

İnce bağırsaktan emilen protein kan yoluyla karaciğere taşınır. Protein de vücudun enerji ihtiyacını karşılar ve metabolizmanın ihtiyacına göre karaciğerden kullanılır. Bazı hücreler ayrıca peptit bağları üreterek doku ve organları oluşturmak ve geliştirmek için proteinlere ihtiyaç duyar. Protein tozu genellikle uzmanların rehberliğinde profesyonel sporcular tarafından tüketilen bir besin takviyesidir. Özellikle vücut geliştirme ile ilgilenenler tüketerek kas kütlesini hızlı bir şekilde artırmak için bu takviyelerden yararlanmaktadırlar.

Protein Tozunun Sağlığa Zararları

Protein takviyelerinin sağlığa zararlı olduğunu savunan uzmanlara göre protein tozu zararları hem ruhu hem de bedeni büyük oranda etkilemektedir.

Bağırsakları Yoruyor

Düzenli olarak protein tozu alan kişilerin bağırsakları aynı besine maruz kaldığı için bir süre sonra bağırsak aktiviteleri bozulacaktır. Protein tozu sporcular için önemli bir besindir ancak bazen birçok insanda bağırsak tembelliğine veya ishale neden olabilir.

Deri Sarkmalarına Sebebiyet Verebiliyor

Düzenli olarak protein tozu kullanan sporcuların protein tozu kullanmayı bıraktıktan sonra cilt sarkmaları yaşadığı bilinmektedir. Protein tozu kullanım sırasında kasları ve cildi toplama özelliğine sahiptir. Vücut bu besine alıştığı için kullanmayı bıraktığınızda ciltte sarkmalar meydana gelebilir.

Karaciğer Sağlığını Tehdit Ediyor

Protein tozu kullanan birçok insanın cildinde sivilce bulunmaktadır. Akne, protein tozunun yan etkilerinden biridir. Protein tozu, karaciğer enzimlerinin dengesini bozabilir ve bazı kişilerde karaciğer hastalığına neden olabilir. Bu konuda pek çok doktorun bakış açısı çok nettir. Karaciğeri korumak ve kas gelişimini desteklemek için sağlıklı bir diyet uygulanmalıdır.

Kemikleri Zayıflatıyor

Yüksek proteinli bir diyet kalsiyum alımını büyük ölçüde azaltacaktır. Protein tozunun, uzun süreli kullanımı kemik yapısını etkiler ve belli bir yaştan sonra kemiklerin zayıflamasına neden olarak kırılgan bir hal almasına sebebiyet verir.

Piezo Burun Estetiğinin Zararı Var Mıdır?

Burun bölgesinin şekli, yüz için çok önemlidir. Piezo burun ameliyatı, burun hatlarının iyileştirilmesini sağlar. Bu estetik ameliyat, burun boyutu ve genişliğini iyileştirmeyi amaçlar. Düzeltilmesi gereken çarpık ve eğri burunlarda simetrinin iyileştirilmesine ve doğal bir burun yapısına sahip olmanıza yardımcı olur. Peki bu estetiğin zararları var mıdır?

Yapılan estetik ameliyatından sonra burun şekli oturana kadar hastanın yeni burun şekline alışabilmesi için biraz zaman geçmesi dezavantaj olabilir. Bunun dışında bu ameliyat, diğer burun estetiği ameliyatlarına göre hem yapılış yönünden hem de iyileşme süreci ile karşılaştırıldığı zaman her açıdan sunulan fırsatları sayesinde zarardan çok faydası vardır. Aksine herhangi bir sorundan kaynaklı yaptırdıysanız, daha iyi bir görüntüye kavuştuğunuz için memnun kalacağınız estetik ameliyatlardan biridir.

Piezo Burun Estetiğinin Avantajları Nelerdir?

 • Piezo burun estetiği, diğer burun ameliyatlarına göre daha hassas bir tekniktir.
 • Daha az şişlik ve morluk meydana gelir hatta bazı hastalarda neredeyse hiç morluk meydana gelmez.
 • İnce törpülerle bile mümkün olmayan bir şekilde, şekillendirilmesine olanak sağlar.
 • Kesi işlemleri belirlenen hat üzerinden kolay bir şekilde yapılabilir. Bu sayede buruna daha kolay şekil verilir.
 • İyileşme süresi diğer burun ameliyatlarına göre daha kısadır.
 • Burun bölgesinde hem minimal hem de daha yapısal değişiklikler yapılabilir.

Piezo Burun Estetiğinin Diğer Yöntemlerden Farkı Nedir?

[kanews-alert color=”bg-warning” ]Piezo burun estetiği bilinen geleneksel çekiç gibi yöntemlerin aksine, kemikler kırılmadan ses dalgaları yardımıyla şekillendirilir.[/kanews-alert]

Kemik yapısında kırılmalar olmayacağından, ameliyat sonrası şekil bozuklukları yaşanmaz. Oluşacak travma minimum seviyede tutulacağı için kas ve sinirler zarar görmez. Bu sayede ameliyat sonrası yüz bölgesinde morluk ve şişlik neredeyse hiç olmaz. İyileşme süreci diğer estetik ameliyatlara göre daha hızlı olduğu için hasta, ikinci günden itibaren normal hayatına dönebilir.

Daha detaylı bilgi alabilmek için https://evrenhelvaci.com/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

Telsiz Ortodonti Tedavisi Hakkında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Diş çarpıklıklarının düzeltilmesi işleminde uygulanan yeni teknoloji olan telsiz ortodonti sayesinde diş teli kullanmaya gerek kalmadan dişlerinizi olması gerektiği gibi ideal konuma getirerek, pürüzsüz ve sağlıklı dişlere sahip olmanızı sağlar.

[kanews-alert color=”bg-info” ]Ortodonti dünyasında teknolojik bir devrim olarak adlandırılan telsiz ortodonti tedavisi, şeffaf plaklar sayesinde dişler tedavi edilirken estetik bir kaygı olmadan düzeltilmesini sağlayan ve aynı zamanda yapıyı anında gösterebilen bir programa sahip olan ortodontik tedavi şeklidir.[/kanews-alert]

Telsiz Ortodontinin Sunduğu Ayrıcalıklıklar Nelerdir?

 •  Tamamen şeffaf plaklardan oluşur ve bu sayede dışarıdan bakıldığı zaman tedavi sürecinde olduğunuz fark edilmez.
 • Her zaman takıp çıkarma imkanınız vardır.
 • Ağrısız bir tedavi yöntemidir.
 • Metal tellerde olduğu gibi sıklıkla karşılaşılan ağrı ve sızı gibi şikayetlere rastlanmaz.
 • Ağız kokusu, tellerin damağa yapışması, diş fırçalama gibi durumlarda yaşanan problemleri çözen bir tedavi yöntemidir.
 • Tedavinin daha hızlı tamamlanmasını sağlar.
 • Melal diş tellerinde olduğu gibi estetik kaygı yaşanmaz. Sosyal hayatınıza kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.
 • Doktor, onay verdiği takdirde her yaşta hastaya uygulanabilir.

Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

 • Ortodontik tedavi sırasında size verilen şeffaf plakları hekiminizin belirlediği saatlerde takmanız gerekir.
 • Şeffaf plakları kullanmadığınız zamanlarda size verilen kutuda saklamanız önerilir.
 • Plakların temizliğini her gün diş fırçası yardımıyla soğuk su ile temizlemeniz gerekir.
 • Şeffaf plakları takıp çıkarırken zarar vermemek için sert baskı uygulamamanız önerilir.
 • Dişlerinizi günde en az 2 defa fırçalamanız gerekir.
 • Şeffaf plaklar takılı haldeyken yemek yememeniz ve sıcak içecekler tüketmemeniz gerekir.

Hastalar Neden Telsiz Ortodonti Tedavisini Tercih Eder?

 •  Tamamen şeffaf olması ve dışarıdan fark edilmemesi,
 • Her an çıkarma şansına sahip olunması,
 • Ağrı olmaması,
 • Kesin bir tedavi yöntemi olduğu için tercih edilmektedir.

Telsiz ortodonti tedavisi hakkında daha detaylı bilgi alabilmek için https://www.canerbalta.com/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

 

 

Filtre Kahvenin Faydaları Nelerdir?

Filtre kahveler en popüler kahve türleri arasında yer alır. 3 nesil kahvecilikle beraber popülerliği daha artan bu kahve türü insan sağlığı açısından çeşitli faydalar da sağlar. Filtre kahveleri uygun miktarlarda tükettiğiniz zaman sağlığınıza da yararlıdır.

Filtre kahve karaciğerinize iyi gelen bir kahvedir. Alkolün aksine filtre kahvelerde karaciğer için yarar söz konusudur. Günde ortalama 2-3 bardak filtre kahve içen kişilerde siroz olma riskinin düştüğü bilinmektedir. Fakat bu oranlar kişinin sağlık durumuna göre de değişkenlik gösterebilir.

Metabolizma Hızını Artırır

Kafein psikoaktif maddeler arasında yer alır. Bu durum kahvenin uyarıcı etkisinin kuvvetli olmasını sağlar. Kahve içtikten sonra ortalama 45 dakika içerisinde kafein beyne ulaşır. Beyne ulaşan kafein noradrenalin ve dopamin salgılanmasını sağlar. Bu tür maddeler çevrenize karşı olan duyarlılığınızın artmasına yol açar. Böylelikle anlık tepkiler, hafıza, enerji seviyesi ve ruh hali üzerinde pozitif etkiler ortaya çıkmaya başlar.

Filtre kahve tükettiğiniz zaman metabolizma hızınız artmaya başlar. Aynı zamanda kafeinin iyi bir yağ yakıcı olduğu da unutulmamalıdır. Yağ yakıcı ilaç içerisinde kafein maddesine denk gelebilirsiniz. Fazla kilolarınızdan kurtulmak istiyorsanız mutlaka spor yapmalı ve dengeli beslenmelisiniz. Fakat bu süreci kahve içerek de destekleyebilirsiniz. Böylelikle yağ yakımına katkı sağlamış olursunuz.

Besin Değeri Yüksektir

İçeceğiniz kahve ile vücudunuza birçok farklı antioksidan madde alırsınız. Bunlar arasında B2 vitamini, B3 vitamini, B5 vitamini, magnezyum ve potasyum da bulunur. Yararlı maddelerin vücutta emilimi sebze ve meyvelere göre daha yüksektir. Sağlıklı bir yaşam için kahvenin besin değerlerinden de yararlanabilirsiniz.

Depresyonu ve Mutsuzluğu Önler

Dopamin maddesi sizlere mutluluk verebilecek özel bir kimyasaldır. Dopamin seviyeniz yükseldiği zaman daha mutlu hissedebilirsiniz. Günde ideal seviyede tüketilebilecek filtre kahveler depresyona yakalanma riskinizi de düşürür.

Dozunda tüketilen filtre kahve kalp sağlığınızı pozitif yönde etkiler. İçtiğiniz filtre kahveler ortalama 30 dakika yürüyüşe eş değer olur. Bu durum kalbinizin olumlu yönde etkilenmesini sağlar. Fakat burada unutulmaması gereken ayrıntı kalp sağlığı için yalnızca kahve içilmesinin yeterli olmayacağı gerçeğidir. Ayrıca dozu aşılan filtre kahveler kalp sağlığınız için zararlı da olabilir.

Vücudunuzu Temizler ve Alzheimer Riskini Azaltır

Kahve, idrar söktürücü bir içecek olarak ön plana çıkar. Bu durum vücudunuzdan zararlı bakterilerin dışarıya atılması anlamına gelir. Kahve içen kişilerin sindirim sisteminin rahatlığı bilinir.

Kahve içmek hafızanıza iyi gelir ve sizi dinç tutar. Aslında bütün bunlara yol açan madde kafeindir. Kafein filtre kahveler içerisinde bol bol yer alır. Düzenli şekilde içtiğiniz kahve sayesinde hafızanız daima taze kalır ve Alzheimer hastalığına yakalanma riskinizde azalma olur.

Diyabet Riskini Azaltır

Düzenli şekilde filtre kahve içen kişilerin, diyabete yakalanma risklerinin belirli oranlarda azaldığı bilinmektedir. Fakat diğer tüm durumlarda olduğu gibi diyabet riskinin azalması için yalnızca kahve içmeniz yeterli olmayabilir. Aynı zamanda satın alacağınız kahvelerin ve kullandığınız ekipmanların önemi de bu noktada büyüktür.

Filtre kahvelerin sağlıklı içeriğinden yararlanabilmek adına daima müşterileri tarafından güvenilir yorumlar alan markaları tercih etmeye özen göstermelisiniz. İçeriği belirsiz olan ve yalnızca uygun fiyatlı olduğu için satın aldığınız bir ürün yüzünden sağlığınız tehlikeye girebilir.

Sağlıklı ve güvenilir seçimler yapmak istiyorsanız Oze Kahve’nin birbirinden özel filtre kahve seçeneklerini deneyebilirsiniz. Her biri farklı damak zevkiyle uyum sağlayan filtre kahvelere göz atmak isterseniz https://www.ozekahve.com.tr/kategori/filtre-kahveler adresini ziyaret edebilirsiniz. Aynı adresten markanın diğer tüm ürünlerine de göz atabilir kahve ile uyum sağlayabilecek farklı seçenekleri de inceleyebilirsiniz.

Et Beni Nedir? 

Çoğunlukla cilt renginde olan ve cilt altındaki kökleri olmayan, aile öyküsü olan kişilerde daha sık görülen et beni nedir? yazımızda tüm detaylarıyla sizin için açıklayacağız.

Et beni, ağrı ve acıya neden olmayan ve kansere dönüşmeyen bir ben türüdür. Saplı ben olarak da bilinen deri benleri, boyun ve koltuk altlarındaki deri kıvrımlarında daha sık görülür. 

Et benleri tıbbi bir soruna yol açmaz, insanların estetik açısından negatif olarak etkiliyorsa ameliyatla veya ameliyatsız tedavilerle yok edilebilir. Boyutları kişiden kişiye değişebileceği gibi aynı bölgede büyüklükleri farklılık gösteren birden fazla ben bulunabilir. Başka bir deyişle, et beni, 1 mm çapında olabileceği gibi birkaç santimetre çapında da olabilir. Benler genellikle 20 yaşından sonra oluşmaya başlar ve zamanla büyüme ve çoğalma gösterir.

Et Beni Sebepleri 

 • Benlerin oluşumunda birçok faktör rol oynar. Kolajen, vücutta bulunan ve ben oluşumunda rol oynayan bir proteindir. Başka bir deyişle, et beni kolajen liflerinden ve kan damarlarından oluşarak vücudun farklı bölgelerinde kendini gösterebilir.
 • Deri dokularının düzensiz büyümesai nedeniyle oluşan et benlerinin çoğu kalıtsaldır. Ailesinde ben öyküsü olan kişilerde de vücudun aynı bölgesinde benler olabilir.
 • Hamilelik sırasında hormon düzeylerinde meydana gelen değişiklikler benlerin oluşumuna neden olan önemli faktörlerden biridir. Kadınlar ayrıca hamilelik sırasında benlerinin sayısında bir artış görebilir.
 • Obezite, insülin direnci ve tip 2 diyabetli kişilerde ortaya çıkma olasılığı daha yüksektir.

 Et Beni Nasıl Tedavi Edilir 

Et Beni Nedir?

Tıbbi tedavi gerektirmeyen et beni, ağrıya neden oluyorsa veya sosyal ve estetik açıdan rahatsız ediciyse, birçok şekilde vücuttan alınabilir.

Kriyoterapi: Sıvı nitrojen ile dondurarak benlerden kurtulabilirsiniz.

Elektrocerrahi: Yüksek frekanslı elektrik enerjisi kullanan bir cihaz, dokuya kasıtlı olarak termal hasar vererek benleri yok edebilir.

Ligasyon: Ameliyat ipliği ile boğma olarak tanımlanan bu yöntemle et benleri vücuttan uzaklaştırılır.

Cerrahi: Lokal anestezi uygulanarak cerrahi müdahale ile et benleri hekim tarafından alınabilir.

Bilimsel olarak etkisi kanıtlanmış olmayan doğal tedavi yöntemler ile de et benlerinden kurtulma denenebilir. Elma ya da alıç sirkesi, limon suyu ve çay ağacı yağının düzenli olarak et benlerine sürülmesi benin düşmesinde etkili olabilir.

Et benlerinin tırnak ile yolunması, iple boğulması, makasla kesilmesi ve kimyasal ürünler ile düşürülmeye çalışması ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Bu yüzden bu tarz yöntemlerine tkili olduğunu duysanız bile kesinlikle uygulamamalısınız.

Betasalic Merhem Nasıl Kullanılır?

Betasalic merhem, son günlerde pek çok kişi tarafından kullanılmaktadır. Bunun en önemli nedenlerinden biri merhemin içinde salisilik asit olmasıdır. Salisilik asit, kalınlaşmış deriyi ve cildi soyucu etkisi olan bir asittir. Cildin yenilenmesine yardımcı olur. Böyle bir etkisi olan merhemi gelin yakından inceleyelim. Betasalic merhem nedir? Betasalic merhem ne işe yarar? Betasalic merhem nasıl kullanılır? Betasalic merhemin fiyatı nedir?

Betasalic Merhem Nedir?

Betasalic merhemin aktif bileşenleri salisilik asit topikal ve betametazon topikal içermektedir ve 30 gramlık tüplerde satışa sunulmaktadır. Buna ek olarak merhemde beyaz ve yumuşak parafin ve sıvı parafin bulunmaktadır. Bunun yanı sıra antibakteriyel ve antifungal özellikleri sayesinde cildi mantar yapılarından ve bakterilerden arındırmaktadır.

Betasalic merhem egzama, kortikosteroid duyarlı dermatozlar ile alakalı cilt sorunları, akne, sedef hastalığı dermatozların kaşıntısı, yaşlılık lekeleri ve diğer problemler için kullanılmaktadır.

Betasalic Merhem Ne İşe Yarar?

Betasalic merhem, romatoid artrit ve lupus eritematozus gibi çeşitli romatizmal hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Bazı cilt ve göz hastalıkları, bazı kan bozuklukları, astım, anjiyoödem, dermatit ve sedef hastalığı gibi pek çok cilt hastalığında kullanılmaktadır.

Betasalic merhem; balon olmayan iktiyosiform eritrodermi, liken simpleks, liken planus, kronik likenize egzama, lupus, tendon sorunları, artrit ve diğer eklem problemleri, tahriş, ağrı, cilt iltihabı, enflamasyon, cilt sorunları, egzama ve sedef hastalığı gibi hastalıkların tedavisi için kullanılan bir ilaçtır.

Betasalic Merhem Nasıl Kullanılır?

Betasalic merhemi doktorunuzun size belirttiği miktarda, şekilde ve sürede uygulamalısınız. Eğer doktorunuz merhem hakkında herhangi bir talimat vermedi ise, merhemi sabah ve akşam olmak üzere günde 2 kere sorunlu olan bölgeye uygulamanız gerekmektedir. Betasalic merhemi, uygulamadan önce ellerinizin temiz olduğundan emin olmalısınız. Merhemi uygulamadan önce süreceğiniz bölgeyi de güzelce temizlemeniz gerekmektedir. Daha sonrasında ince bir tabaka halinde sorunlu bölgeye sürün ve cildiniz emesiye kadar ovalayarak sürmelisiniz. Merhemi uyguladıktan sonra ellerinizi tekrar yıkamalısınız. Betasalic merhemi 2 hafta düzenli olarak kullanabilirsiniz ama kesinlikle 3 haftadan fazla kullanmamalısınız.

Betasalic Merhemin Fiyatı Nedir?

Betasalic merhemin güncel fiyatı 10,90 TL’dir.

Diş Eti Şişmesi Nasıl Geçer?

Diş eti şişmesi, ağız ve diş sağlığı bakımından bir sorunun olduğunu gösterir. Zaman zaman karşılaşılan diş eti şişmesi sonucunda pek çok kişi diş eti şişmesi nasıl geçer? sorusunun cevabını araştırmaktadır. Bu konu ile ilgili araştırma yapan kişiler için yazımızı hazırladık.

Diş Eti Şişmesi Nedir?

Diş eti şişmesi, çene kemiğini kaplayan dişlerin çevresindeki dokularda iltihap oluşması durumunda veya diğer sağlık nedenlerine bağlı olarak bu dokunun gösterdiği olumsuz bir reaksiyondur. Diş eti şişmesi, hassas noktalarda gözlemlenir ve bu bölgeler genellikle iki diş birleşim bölgeleridir. Diş eti şişmesi görülen kişilerde yemek yemede, sıcak ve soğuk içecekler tüketmede sorunlar yaşanabilmektedir. Özellikle ağız ve diş hijyeni düzenli yapılmadığında böyle bir durumla karşılaşma ihtimali daha yüksektir.

Diş Eti Şişmesi Neden Olur?

Farklı sağlık sorunlarının semptomu olarak karşımıza çıkan diş eti şişmesi genellikle şu nedenlerden dolayı olur;

 • Diş eti iltihabı
 • Diş ipi kullanılmaması
 • Yetersiz ağız ve diş sağlığı hijyeni
 • Genetik hastalıklar ve çeşitli ilaçlar
 • Gerekli vitamin değerlerinin besinlerden düzeni olarak alınamaması
 • Ergenlik, hamilelik ve menopoz gibi dönemlerin neden olduğu hormon seviyelerindeki değişiklik
 • Alkol ve sigara gibi yan etkiler oluşturacak ürünler
 • Diş çürükleri ve diş eti hastalıkları

Diş Eti Şişmesi Nasıl Geçer?

Diş Eti Şişmesi Nasıl Geçer?

Diş eti şişmesinden mustarip olan kişilerin sıklıkla sorduğu sorulardan bir tanesi “diş eti şişmesi nasıl geçer?” sorusudur. Bu soruya cevap olarak evde yapılabilecek birkaç basit öneri ile diş eti şişliğini geçirebilir ya da böyle bir sorun oluşmadan önleyebilirsiniz.

· Günde en az 2 kez, 3 dakika boyunca, uygun sertlikte diş fırçasıyla, doğru yöntemle dişler fırçalanmalıdır.
· Diş fırçalama esnasında, diş etlerinin de tahriş etmeden, çok fazla bastırmadan hafifçe fırçalanmasına dikkat edilmelidir. Bu sayede plak ve tartarın giderilmesi sağlanır. Bunun için , yumuşak başlı diş fırçaları tercih edilebilir.
· Ağız içindeki gıda artıkları mutlaka temizlenmelidir.
· Tuzlu su veya gargara solüsyonları ile ağız içinin temizlenmesi oldukça faydalıdır.
· Alkol ve sigara alışkanlığından uzaklaşılması dişler için yapılacak en güzel atılımlardan biridir.
Uzun süre geçmesine rağmen diş etinizde bir iyileşme söz konusu değilse hemen bir uzmandan randevu alınıp muayene olunmalıdır.

Fucicort Kremi Ne İşe Yarar?

Cilt problemleri insanları gündelik işlerini yapmalarına dahi engel olabilecek derecede rahatsız edebilir. Bu problemlerin kişinin yaşamını büyük ölçüde etkileyebiliyor. Tıbbın gelişmesi ile beraber pek çok hastalığın da tedavisi geliştirilmiştir. Bu hastalıklara deri ve cilt rahatsızlıkları da dahildir. Kişilere rahatsızlık veren cilt problemlerin tedavisinde kullanılan Fucicort krem en çok kullanılan kremlerden bir tanesi olmuştur. Bizlerde Fucicort kremi ne işe yarar? sorusunu detayları ile inceledik.

Fucicort Krem Nedir?

Cilt enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılan Fucicort krem, bakteri engelleyici ve iltihap azaltıcı bir kremdir. Uzman hekim tarafından reçete ile verilen krem, özellikle ergenlik çağında meydana gelen akne gibi cilt sorunlarının tedavi edilmesi için kullanılıyor.

Fucicort Krem Ne İşe Yarar?

Fucicort krem, bakteriyel enfeksiyonun olduğu ya da çıkma ihtimali olan enflamatuar dermatozlar için kullanılıyor. Buna ek olarak Fucicort, eritematoz, lupus, vediskoid, sedef hastalığı, kornikus, liken simpleks, kontakt dermatit, seboreik dermatit, staz egzaması, diskoid egzama ve atopik egzama gibi cilt rahatsızlıklarının tedavisinde kullanılıyor. Fucicort cilt üzerinde haricen kullanılır. Omuz, boyun, bel, sırt, yüz bölgesi, ayak, el, kol ve bacak bölgelerinde kullanıma uygundur.

Fucicort krem, bazı bakterilerin çoğalmasını ve büyümesi önleyerek cilt problemlerinde kızarıklık, kabuklanma, şişme ve kaşıntıyı azaltmaya yardımcı olur. Fucicort, bir betametazon valeratin ve antibiyotik karışımıdır. Sadece bakteriyel enfeksiyonları tedavi etmeye yardımcı olur. Mantar enfeksiyonları gibi hastalıkların tedavisinde işe yaramaz. Başka bir antibiyotiğin gereksiz yere kullanımı kremin etkinliğini azaltabilir.

Fucicort Krem Yan Etkileri

Fucicort Kremi Ne İşe Yarar?

Her ilaçta olduğu gibi Fucicort kremde de içinde olan maddelerden dolayı insanlarda oluşturabileceği olumsuz etkileri mevcuttur. İlacı kullanmadan önce muhakkak doktorunuza danışarak krem hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Fucicort kremin yan etkileri ve kullanmadan önce kesinlikle dikkat etmeniz gereken durumlar aşağıdaki gibidir;

 • Fucicort krem, bebeklerin pişik durumunda kullanılmamalıdır.
 • İlaçta bulunan herhangi bir etken maddeye karşı alerjiniz var ise kesinlikle kullanmamalısınız.
 • Fucicort krem vajen bölgesine sürülebilir. Ancak kısa süreli kullanımı önerilir. İlacı vajen bölgesinde kullanmadan önce doktorunuza danışmanız faydalı olacaktır.
 • Kremi kullandıktan sonra nefes almada güçlük yaşarsanız ya da alerjik reaksiyonlar gözlemlerseniz hemen bir uzmana başvurmalısınız.
 • Kremin yan etkisi olarak yüz bölgesinde, dil ve boğazda herhangi bir şişlik durumunda ilacı kullanmayı bırakarak size yakın olan bir sağlık kuruluşuna başvurmanız gerekiyor.

Fucicort Krem Fiyatı

İlacın fiyatı değişkenlik gösterebilir. Bunun nedeni ise bazı ilaçları reçetesiz almak mümkünken bazılarını almak mümkün değildir. Fucicort krem antibiyotik sınıfında olan ilaçlara dahil olduğu için reçetesiz almak mümkün değildir. Fucicort krem 2021 senesinin reçeteli fiyatı 40,40 TL’dir.