Dünyanın Bir Küre Şeklinde Olduğunu Kanıtlayan Olaylar Nedir?
Dünyanın Bir Küre Şeklinde Olduğunu Kanıtlayan Olaylar Nedir?

Dünyanın Bir Küre Şeklinde Olduğunu Kanıtlayan Olaylar Nedir?

Dünyanın bir küre şeklinde olduğunu kanıtlayan olaylar ve bilgiler dünyamızın küreye benzeyip benzemediği konusunda bize yol göstericidir.

Dünyanın bir küre şeklinde olduğunu kanıtlayan olaylar ve bilgiler vardır. Bunlar dünyamızın yuvarlak bir küreye benzeyip benzemediği konusunda bize yol gösterici bilgilerdir.

Geçmişte dünyanın yuvarlak olup olmadığına dair pek çok tartışma yaşanmışken, günümüzde dünyanın bir küre şeklinde olduğunun aksini iddia eden insan sayısı oldukça azdır.

Dünyanın Küre Şeklinde olduğunu İspatlayan Olaylar Nedir?

Dünyanın küresel bir yapıya sahip olsa da tam bir küre olduğundan bahsedilemez.

Çünkü dünyamız tam bir küre değil, ekvator kısmından hafif şişik ve kutuplardan ise hafif basık bir şekle sahiptir. Bu şekle bilimde GEOİD adı verilmektedir. Bu nedenle farklı birçok olayın yaşandığı bilinmektedir.

Dünyanın yuvarlak yani küre şeklinde olduğunu kanıtlayan olaylar arasında en dikkat çekenleri ve daha net olanları sırasıyla şunlardır;

Dünyanın Aydaki Gölgesi: Aristoteles dünyanın düz olmadığını ve küresel görünümünü araştırmak için birçok gözlem yapmıştır. Ay tutulması dikkate alındığında ay yüzeyinde bulunan gölgenin yuvarlak olması ve her ay tutulmasında dünyanın ürettiği oval görüntü, bunun ispatlarından biri olarak gösteriliyor.

Gemilerin Görünümü: Sahilde otururken çok uzaktan gelmeye başlayan bir gemi, genellikle ufuktan çıkmış gibi değil sanki denizin altından çıkmış geliyor izlenimi verir. Ufuk çizgisi uzaklığında hissedilen bu olay dünyanın düz olmadığını kanıtlayan durumlardan biridir.

Takımyıldızlarının Değişimi: Mısır ve Kıbrıs’ta dünyanın Kuzey bölgelerinde olmayan yıldızların görüldüğünü söyleyen Aristoteles, bu konuda yine farklı bir bakış ortaya koydu. Ekvatordan uzaklaştıkça bilinen takımyıldızlarının ufka doğru daha fazla yöneldiğini ve bu yıldızların yerlerine yenilerinin geldiği görülür. Böyle bir durum dünyanın küre şeklinde olduğunu kanıtlayan olaylar arasında gösterilmektedir.

Çubuklar ve Gölgeler: Dünyanın bir küre şeklinde olduğuna dair kanıtlardan biri de çubuklar ve gölgeleridir. Şayet dünya düz olsaydı, farklı bölgelere saplanan iki çubuğun gölgeleri birbirine çok yakın olurdu. Ancak çok yakın konumda olan çubukların gölgeleri bile birbirinden farklı görünmektedir.

Gece ve Gündüz: Dünyanın bir kısmında gece yaşanırken bir kısmında akşam, gece veya sabahın olması da kanıtlardan biridir. Dünya düz olsaydı sabaha veya akşama karşı beliren ışıklar daha az ve bölgesel geçişler olmazdı. Örneğin doğudan batıya yaklaştıkça akşam saatlerinde hava daha aydınlıktır. Bunun gibi olaylarda kanıtlardan biridir.

Zaman Dilimleri: Gece ve gündüz olayını biraz açalım. Amerika’da saat 12.00 iken güneş tam tepede yer alırken, aynı saatlerde Çin’de gece yaşanır. Bir başka ülkede ise saat farkı daha başkadır. Çünkü dünyanın yuvarlak olması nedeniyle bir yerde gün doğumu veya batımı vardır. Dünya düz olsaydı saat farklı daha az olur, dünyanın yarısı gece iken yarısı gündüz olurdu.

Başka Gezegenler: Bugüne kadar keşfedilen tüm gezegenlere baktığımızda aslında dünyanın bir küre şeklinde olduğunu kanıtlayan olaylar görebiliriz. Çünkü keşfedilen tüm gezegenler yuvarlaktır. Dünyaya en yakın gezegenlerde böyledir. Bu mantıkla dünyanın da yuvarlak olduğunu kabul etmek mantıklıdır.

Uzaydan Çekilen Görüntüler: Uzaydan dünyamızın birçok görüntüsü çekildi. İncelemeler, araştırma uyduları ve uzaya giden birçok insan oldu. Özellikle son 60 yıla baktığımızda birçok görüntü elimizde mevcut. Bu görüntüler dünyanın küresel bir yapıda olduğunu net bir şekilde gösteriyor.

Yıldızlar: Birbirinden farklı şehirlerde gece gökyüzüne baktığımıza, görülen yıldızlar genellikle farklıdır. Bu özellikle dünyanın iki ayrı yüzünde bulunan yerlerde daha belirgindir. Dünya düz olsaydı nereden bakarsak bakalım gökyüzünde gördüklerimizde muhtemelen aynı olurdu.

Dünyanın Yuvarlak Olduğunu Kanıtlayan En Önemli 4 Şey Nedir?

Dünyanın Bir Küre Şeklinde Olduğunu Kanıtlayan Olaylar Nedir?
Dünyanın Bir Küre Şeklinde Olduğunu Kanıtlayan Olaylar Nedir?

Bunlara da yukarıda değinmiş olsak da dünyanın yuvarlak olduğunu gösteren en önemli 4 şey şunlardır;

  • Ülkeler arasında saat farklılıklarının olması önemli bir kanıttır. Dünya düz olmuş olsaydı her ülkede küçük farklar bile olsa farklılıklar olmazdı. Dünyada saat farkı sadece gece ve gündüz olarak iki şekilde bulunurdu.
  • Uzay görüntüleri de yuvarlak olduğunu kanıtlayan en önemli 4 şeyden biridir. Tüm uzak görüntülerinde dünyanın şekli yuvarlak görülmektedir.
  • Yıldızların değişmesi önemlidir. Dünyanın farklı yerlerinden baktığımızda farklı yıldızlar görürüz.
  • Çubuk gölgeleri de bunun önemli bir kanıtıdır. Zira arasında mesafe bulunan iki farklı şehirde dikilen çubukların gölgeleri birbirinden farklı yöndedir.

Dünyanın yuvarlak olduğu fikri Milattan önce ilk olarak Pisagor tarafından ortaya atılıp Macellan tarafından yapılan keşif gezilerinde bulunduğundan beri, bu konuda birçok araştırma yapıldı. Araştırmalarda en önemli detaylar yukarıda gibi olurken, farklı sonuçlarda ortaya çıktı. Macellan gezileri, dünyanın yuvarlak olduğunun bulunmasında önemli rol oynamıştır.

 

1
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Dünyanın Bir Küre Şeklinde Olduğunu Kanıtlayan Olaylar Nedir?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Liste Makale ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin