Portekiz’de Asgari Ücret Ne Kadar? İş İmkanları Neler?

Portekiz’de asgari ücret ne kadar? İş imkanları nelerdir? diye merak edenler için yazımızı ayrıntılı olarak hazırladık.

Portekiz, rahat yaşama koşulları ve işçi hakları söz konusu olduğunda dünyanın önde gelen ülkelerinden bir tanesidir. News dergisinin yaşam standartları, çalışma koşulları, satın alma gücü vb. kriterlere göre yaptığı araştırmaya göre 2020 yılında Amerika Birleşik Devletleri dünyanın en yaşanabilir ülkeleri arasında 21. sırada yer almıştır. Peki, Portekiz’de asgari ücret ne kadar? İş İmkanları neler? 

Portekiz’de Asgari Ücret Ne Kadar? 

2022’de Portekiz’de asgari ücret 822,5 Euro olarak belirlenmiştir. Portekiz’de euro para birimini kullanıyor. 822,5 Euro yaklaşık olarak 13.000 Türk Lirası’na eşit geliyor. Portekiz’de asgari ücret yılda 12 defa ödeme üzerinden hesaplanmıyor. Yılda 14 defa ödeme olarak hesaplanıyor. 

Portekiz’de Asgari Ücret Ne Kadar? İş İmkanları Neler?
Portekiz’de İş İmkanları Neler? 

Portekiz’de birçok iş fırsatı bulunuyor. Ülkede işsizlik neredeyse yok denecek kadar azdır. İş ilanlarına en çok yazılımcı, doktor, hemşire, garson, tercüman, müşteri temsilcisi vb. meslekler ekleniyor. Portekiz, işçilere tanınan haklar ve istihdam olanaklarında istihdam kolaylığı gibi özellikler sunuyor. Portekiz’de işçilerin, işçi hakları her şeyden önemlidir. Ülkede çalışma saatleri günde 8 saat ve haftada 40 saattir ve buna ek olarak saatlik çalışabilir. Saatlik çalışma ücreti ise 4,38 Euro’dur. Çalışanların yıllık izinleri ise 22 gündür. Portekiz’de Haziran ve aralık aylarında çalışanlara fazla ödeme yapmak gibi jestler de yapılıyor. 

Tekstil ve ayakkabı, odun hamuru, kâğıt ve mantar, metal ve metal işleme, petrol arıtma, kimyasallar, balık konserveleri, kauçuk ve plastik ürünler, seramik, elektronik ve iletişim ekipmanları, demiryolu ulaşım araçları, iş arayanlar ve Portekiz’de çalışmak isteyen kişiler için en ideal iş imkanlarıdır. Havacılık ekipmanları, gemi inşa – bakım onarım ve şarap üretimi diğer önemli sektörlerdir. Hem vasıflı hem de vasıfsız işçi kategorilerinde istihdam imkânlarından yararlanılabileceği gibi, bu sektörlerde faaliyet gösteren şirketlerden de yararlanmak mümkündür. 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Portekiz’de Asgari Ücret Ne Kadar? İş İmkanları Neler?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Liste Makale ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin