Kategori arşivi: Konu Neydi?

Konu Neydi? kategorimizde aklınıza takılan tüm sorulara yanıt bulabilirsiniz. Eğitimden sağlığa, haberlerden genel kültüre dair tüm sorular Konu Neydi? kategorimiz altında sizler ile buluşuyor.

Dışarıdan Bulaşan Spermle Hamile Kalınır mı? 

Sürtünme veya ön sevişme yaşayan çiftlerin merak ettiği konulardan bir tanesi dışarıdan bulaşan spermle hamile kalınır mı? sorusunun cevabıdır. Zaman zaman çiftlerin endişe etmesine sebep olan bu durum kimi zaman yersizken kimi zaman endişe edilecek bir durumdur. Nadirde olsa erkekler vajinanın içine boşalmadan da kadınları hamile bırakabilir. konun ayrıntılarını merak eden okurlarımız için yazımızın devamında bu durumu derinlemesine açıklayacağız. 

DIŞARDAN BULAŞAN SPERMLE HAMİLE KALMAK 

Dışarısdan bulaşan spermle hamile kalınır mı? sorusuna yanıt arayan pek çok çift bulunmaktadır. dışarıdan buluşan bir sperm ile hamile kalmak düşük bir ihtimal olsa da mümkündür.

Spermler 1 saat kadar dış ortamda hayatta kalmaya devam edebiliyor. Bu yüzden dışarıda olan bir sperm 1 saat içinde vajinaya bulaşırsa, rahme ulaşma imkanı mevcuttur. Bu durumda kadınların dışarından bulaşan spermle hamile kalmalarına sebebiyet vermektedir. Ayrıca sürtünme yolu ile ilişki yaşayan çiftlerin cinsel birliktelikleri sırasında vajinaya az miktarda da olsa sperm girebiliyor. Dolayısıyla düşük ihtimaller de olsa bu gibi durumlarda kadınların hamile kalma ihtimalleri kesinlikle bulunuyor.

BİR DAMLA SPERMLE HAMİLE KALMAK 

Cinsel ilişki esnasında bir erkekten boşalan sperm miktarı ortalama 5-10 damla kadardır. 1 damla spermin içerisinde ortalama olarak 100 bin sperm yer alıyor. Bir kadının hamile kalabilmesi içinde 1 adet sperme ihtiyaç duyulduğu düşünülürse bir damla sperm kadınların hamile kalmasına oldukça kolay bir şekilde neden olabiliyor. 

VAJİNAYA SPERM DEĞDİRMEK 

Ele ya da herhangi bir yere bulaşan spermin bir şekilde vajinaya değmesi hamileliğe neden oluyor mu? araştırması sürekli yapılmaktadır. Bu araştırmaların sonucu gösteriyor ki ele ya da herhangi bir yere bulaşan spermin vajinaya değmesi sonucunda rahime ilerleme imkanı bulunuyor. Dolayısıyla da yine düşükte olsa kadının hamile kalma ihtimali spermin yalnızca vajinaya temas etmesinde bile mümkün bir hale geliyor.

Eşyaya Bulaşan Spermle Hamile Kalınır mı? 

Düşük de olsa vajinadaki cismin bulaştığı spermle temas sonrası gebelik oluşabilir. Cinsel ilişki sırasında vajinanın nesnelere ve ellere temas etmesi mümkün olduğundan, ellerden veya nesnelerden gelen spermler rahme ulaşmak ve hamilelik oluşturmak için vajinaya girebilir. Yine bu durumda gebelik olasılığı çok ama çok düşüktür.  

Özetlemek gerekirse her halükarda sürtünme, dış boşalma ya da eşya üzerinde sperm bulunması gibi durumlarda bu spermlerin vajinaya değmesi ya da temas etmesi durumunda düşük ihtimalde olsa hamilelik söz konusudur. Ancak araştırmalar bu ihtimalin %1 bile olmadığını söylemektedir.

İçin Edat mı Bağlaç mı? 

İçin edat mı bağlaç mı? Sorusu zaman zaman öğrenci olsun ya da olmasın pek çok kişinin kafasını karıştırabilmektedir. Özellikle sınav çağındaki bireyler için bu sorunun cevabı oldukça önemli olabilir. Peki sorunun cevabı nedir? merak eden okurlarımız için açıklayacağız. 

“İçin” kelimesi bir edattır. Bunu anlamanın en güzel yolu cümle içinde yer alan için kelimesini cümleden çıkarttığımızda anlam bozuluyor ya da değişiyorsa için kelimesi için edat demek doğru olacaktır. Örnek verecek olursak; Hasta olduğu için buluşmaya gelemedi cümlesinden için kelimesi çıkarıldığında cümle anlamsızlaşıyor. Bundan dolayı için kelimesi cümleden edat görevini üstlenmektedir.  

Edat (İlgeç) Nedir? 

Tek başına bir anlam ifade etmeyen fakat cümle içinde kullanıldığında bir anlam ifade eden sözcüklerdir. Edatların en büyük görevi cümlede anlam bütünlüğünü sağlamaktır. 

 • Bütün gün senin için buradaydım. 
 • Bütün gün senin buradaydım. 

 

 • Bütün gün ben de buradaydım 
 • Bütün gün ben buradaydım 

İki örnekte de verilen cümleler incelendiğinde edatların cümledeki görevini anlamış olacaksınız.  

Edat olan bazı kelimeler; 

 • İle 
 • Kadar 
 • İçin 
 • Gibi 
 • Ancak 
 • Üzere 
 • Göre 
 • De-Da 

Bağlaç Nedir? 

Tek başına anlamı olmayan ve cümlede bir görevi olan sözcüklere bağlaç denir. Cümle içinde aynı görevde olan ya da aralarında anlamca ilişki bulunan sözcükleri ya da sözcük gruplarını birbirine bağlayan sözcüklere bağlaç denir.  

Bağlaçlar cümleden çıktığında anlam bozulmaz fakat cümlede daralma meydana gelir. 

 • Marketten gazete ve ekmek aldım. 
 • Marketten gazete ekmek aldım. 

Cümleden “ve” bağlacı çıktığında cümlenin anlatmak istediği yargı anlaşılıyor fakat cümlede bir daralma gerçekleşiyor. 

Edat ve Bağlaç Arasındaki Farklar 

 • Edatlar kelimeler arasında anlam bütünlüğünü sağlarken bağlaçlar iki ya da daha fazla cümleyi ya da kelime öbeğini birbirine bağlar.  
 • Edatlar cümlede öge olarak yer alırken bağlaçlar cümlede herhangi bir öge konumunda bulunmazlar. 
 • Bağlaçlar mevcut bir anlam ilgisi üzerinden cümleleri ya da kelimeleri bağlarken edatlar yeni bir anlam ilgisi oluştururlar. 

 

Hemzemin Geçit Nedir, Ne Anlama Gelir?

Hemzemin geçit nedir, ne anlama gelir? diye merak ediyorsanız yazımızı okuyabilirsiniz. Konu ile ilgili ayrıntılı bilgiler yazımızda yer almaktadır.

Kelimenin temeli Farsça olup, temel anlamı ile “aynı düzeyde ve seviyede veya aynı yüksekliğe sahip olan” anlamları taşımaktadır. Karayolu ve demiryollarının kesiştiği noktalar için kullanılan bu terim, bir trafik terimi olarak TDK sözlüğünde yer almaktadır.

Daha çok kaza haberleri ile gündeme gelen kelimenin manası merak edilirken, kelimenin yabancı kökenli olması nedeniyle anlamı fazla bilinmemektedir. Farsçadan dilimize geçen birçok kelimeden biri olan hemzemin geçitler, tren yolunun karayolu üzerinden geçtiğini ifade etmektedir.

Her ne kadar bu geçitlerde çeşitli trafik levhaları yer alsa da başta dikkatsizlik olmak üzere bu geçitlerde trafik kazaları daha yoğun yaşanmaktadır. Günümüzde bu kazaların azalması için bariyer ve ışıklandırma önlemleri alınmakta ancak bu önlemler yeteri kadar etkili olamamaktadır.

Hemzemi Geçit Levhası Nasıldır?

İnce ve uzun bir levha şekline sahip olan hemzemin geçitlerde, levhanın üstünde bulunan çizgiler ise eğik konumdadır. Levhada bulunan kırmızı şeritlerin her biri, hemzemin geçite olan mesafeyi göstermektedir.

Üzerinde sadece bir tane kırmızı eğimli şerit bulunan levhalar hemzemin geçite 100 metre mesafe olduğunu gösterirken, kırmızı eğimli şeridin levha üzerinde iki tane olması 200 metre, üç tane olması ise 300 metrelik mesafeyi simgeler. Yani 3 kırmızı eğimli çizginin olduğu uzun bir levha görüyorsanız, 300 metre ilerinizde bir demir yolu var demektir.

Hemzemin Geçişlere Mutlaka Dikkat Edin

Hemzemin Geçit Nedir, Ne Anlama Gelir?

Bu geçişlerin neredeyse tamamı trafik ışıkları ve bariyerler ile donatılmıştır. Ancak ışık ve bariyerlerin çalışmama ihtimali dikkate alınarak bu geçitlerden geçerken mutlaka dikkat edilmeli ve geçiş kontrollü bir şekilde sağlanmalıdır.

 

Müdahalenin Men’i

Müdahalenin men’i davası, hukuka aykırı bir şekilde mülkiyet hakkı sahibinin bu hakkından kaynaklanan yetkilerini kullanmasını engelleyen kimselere yönelik olarak açılabilecek gayrimenkul davalarıdır. Mülkiyet hakkı: Hak sahibine mülkiyetinde bulundurduğu eşya üzerinde kullanma(usus), yararlanma(abusus) ve tasarruf yetkisi veren(fructus) mutlak ve ayni bir haktır. Türk Medeni Kanunumuzun “eşya hukuku” başlıklı dördüncü kitabının “mülkiyet” başlıklı birinci kısmında kanuni çerçevesi çizilmiş olan mülkiyet hakkının korunması için çeşitli yollar öngörülmüştür. Bu yollardan biri de el atmanın önlenmesi davası, diğer adıyla müdahalenin men’i davasıdır. Müdahalenin men’i davası açılabilmesi için avukat bulundurulması zorunlu olmasa da mutlaka Ankara hukuk büroları ile iletişime geçip profesyonel hukuki destek alınmasını tavsiye etmekteyiz.
El atmanın önlenmesi davası, Türk Medeni Kanunumuzun mülkiyet hakkının içeriğini belirleyen 683/2. maddesinde düzenlenmiştir.
TMK madde 683: “Bir şeye malik olan kimse, hukuk düzeninin sınırları içinde, o şey üzerinde dilediği gibi kullanma, yararlanma ve tasarrufta bulunma yetkisine sahiptir. Malik, malını haksız olarak elinde bulunduran kimseye karşı istihkak davası açabileceği gibi, her türlü haksız elatmanın önlenmesini de dava edebilir.

Mülkiyet hakkı sahibinin, kendisine mülkiyet hakkına sahip olmasıyla kanunen verilmiş kabul edilen kullanma, yararlanma ve tasarrufta bulunma(usus, fructus, abusus) yetkilerini özgürce kullanmasını engelleyen ve devam etmekte olan saldırılara yönelik olarak el atmanın önlenmesi veya diğer adıyla müdahalenin men’i davası açılabilecektir. Müdahalenin meni davası açılabilmesi için avukat bulunması zorunlu olmasa da bu davanın alanında uzman bir tapu avukatı yardımı ile açılması stratejik olarak daha mantıklı bir hamle olacaktır.

 

 

2021-2022 KYK Yurt Başvuruları ne zaman başlayacak? Başvuru nereden yapılacak? KYK yurtlarında kalmak için aranan koşullar nelerdir?

Açıklanan üniversite sonuçlarının ardından yüz binlerce öğrencinin öncelikli gündemi KYK başvuruları oldu. Öğrenciler KYK yurt başvurularının nereden ve hangi tarihlerde yapılacağına, yurtlarda kalabilmek için aranan koşullarına yanıt aramaya başladılar.

2021-2022 KYK YURT BAŞVURULARI NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

KYK yurt başvuruları YURTKUR resmi sitesi üzerinden duyurulması ile 12 Eylül saat 23.59’a kadar işlem yapılacak. Başvuru işlemleri e-Devlet üzerinden gerçekleştirilecek. Sonuçların hangi tarihlerde açıklanacağı hakkında henüz kesin bir açıklama gelmedi. Başvuruların tamamlandığı 12 Eylül tarihinden itibaren 1-2 hafta içerisinde sonuçların açıklanması bekleniyor. Yapılan başvuru sonuçları, Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın resmi internet sitesi ve e-Devlet üzerinden adayların erişimine açılacak.

10 Eylül Cuma gününden itibaren kayıt yaptıracak yatay-dikey geçiş, ek kontenjan, lisansüstü, özel yetenek, değişim programları ve uluslararası öğrencilere ait yurt başvuruları ise ilerleyen tarihlerde alınacaktır.

KYK YURT BAŞVURULARI NEREDEN YAPILACAK?

Kyk yurtları için başvurular e-Devlet üzerinden alınacak. Üniversite öğrencilerinin T.C Kimlik numaraları ve şifreleri ile e-Devlet’e giriş yapmanın ardından Gençlik ve spor Bakanlığı’nın ‘’Yurt Başvurusu’’ ekranlarından gerekli bilgileri girmesi gerekiyor.

KYK YURTLARINDA KALMAK İÇİN ARANAN KOŞULLAR?

Öğrenciler, üniversitelere yerleşmelerinin ardından barınma ihtiyaçlarını karşılayabilmek adına KYK yurtlarına başvuru yapmaktadır. Bu başvuruların gerçekleştirilebilmesi ve kabulü için bazı şartlar aranmaktadır.

 1. Öğrencinin, örgün eğitim veren bir yükseköğretim kuruluna kayıtlı olması,
 2. Öğrencinin ailesinin Kurum yurdunun bulunduğu şehrin belediye sınırları dışında ikamet etmesi (Sağlık Kurulu raporu ile %40 ve üzerinde engeli bulunan öğrenciler, anne ve babası vefat etmiş olan öğrenciler, lise ve dengi öğrenimlerini Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı yetiştirme yurtlarında tamamlayan veya Devlet Koruması altında olan öğrenciler hariç.),
 3. Öğrencinin, taksirli suçlar hariç. Herhangi b ir suçtan dolayı hakkında 6 ay veya daha fazla hapis cezası ile kesinleşmiş mahkumiyeti bulunmaması, (cezası tecil edilenler hariç)
 4. Cezası tecil edilmiş olsa bile, 12/4/1991 tarihli ve 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu ile 26/9/2004 tarihli ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu’nun İkinci Kitap Üçüncü Kısmının Beşinci Bölümü ile Dördüncü Kısımda düzenlenen suçlardan hüküm altına alınmamış olması ve bu suçlardan haklarında açılan derdest kamu davası bulunmaması,
 5. Öğrencinin, Kurum veya diğer resmi kuruluşların yurtlarından ‘süresiz çıkarma cezası’ veya öğretim kurumlarından 6 aydan fazla uzaklaştırma cezası almamış olması,
 6. Uluslararası öğrencilerin öğrenci belgeleri, ilgili kamu kurum ve kuruluşlarından alacakları Türkiye Cumhuriyeti ikamet izni belgesi ile pasaportunun tasdikli fotokopisini vermesi,
 7. Öğrencinin, toplu yerlerde yaşamaya engel olacak seviyede akıl ve ruh hastalığı veya bulaşıcı hastalığı olmaması,
 8. Zorunlu staj hariç asgari ücretin üzerinde ücretle bir işte çalışmaması gerekmektedir.
2021-2022 KYK Yurt Başvuruları

KYK Yurduna Yerleşemezseniz Ne Yapacaksınız?

Endişe etmenize gerek yok, KYK yurtlarına kayıt hakkı kazanamazsanız, özel öğrenci yurtların tanıtımını yapan ‘’ yurtlarburada.com ‘’ isimli web sayfasına girebilir, aradığınız kriterlere uygun en iyi özel öğrenci yurdunu bulabilirsiniz. Yurt hakkında detaylı bilgiler, resimler, iletişim numaralarının yanı sıra yurt sahibi ile mesajlaşabilirsiniz.  Ayrıca ‘’ yurt fiyatları ‘’ hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz

Üniversiteye Yeni Başlayacaklara Tavsiyeler

Üniversite pek çok gencin hayatında yeni bir dönüm noktası. Yaşamınızın bu heyecanlı ve güzel anında daha rahat edebilmeniz için üniversiteye yeni başlayacaklara tavsiyeler yazımızı sizin için hazırladık.

 

Uygulamanız halinde üniversite hayatınızın verimli geçeceği bazı tavsiyeler;

Üniversiteye Yeni Başlayacaklara Tavsiyeler

1- Hedefsiz olmayın günlük, haftalık, aylık, yıllık hatta 10 yıllık planlarınız olsun. Evrende boşluk yoktur. Eğer siz kendinize hedef koymazsanız çevreniz size hedef koyar yada gelişi güzel hedefleriniz olur. Hedefleriniz bu sebeple hep ortalama olmaktır. Olağan ve sıradandır yani.

 

2- Kütüphanelerin tadını çıkarın özellikle kütüphanesi büyük ve güzel olan bir üniversiteye gidiyorsanız. Üniversiteyi üniversite yapan şeylerden bir tanesi de sahip olduğu kütüphanenin büyüklüğü, kapsamı ve kalitesidir. Kütüphane kültürünüz olsun. Üniversitedeki en güzel şeylerden biridir kütüphanede vakit geçirmek.

 

3- Derslerin yeterli bilgiyi öğreteceğini düşünmeyin. Her öğrenci üniversiteye girene kadar yıllarca edebiyat dersi alır ama kitap okumaz. Beden eğitimi dersi alır ama spor yapmaz. İngilizce dersi alır ama İngilizce konuşamaz. Çünkü sistem dersi derste öğretmeye çalışır. Okumaya değil sınavı geçmeye çalışır öğrenciler de. Kendini geliştirmez kültürlü, sosyal becerili biri olmazlar. Fakat üniversitede bu böyle değil. Üniversite hayatınız boyunca kendinizi en çok geliştirmeye imkan bulacağınız yerdir. Bu imkan sınıflarda, dersliklerde değil ders dışındaki aktivitelerinizdedir. Üniversitede sadece not kasan bir öğrenci olmayın.

 

4- Her üniversitede onlarca öğrenci kulübü var. Bunlardan bazıları mutlaka eğiliminize yönelik kulüplerdir. Eğer üniversiteden hiçbir kulübe katılmadan ayrılırsanız kendinizi gerçekten üniversitede okuyor değil bir dershaneye gidiyormuş gibi hissedersiniz.

 

5- Ortamların geçici çekiciliğine kapılmayın. Üniversitedeyken çokça havalı tipler göreceksiniz. O ortamlarda olmanın çok havalı olacağını düşüneceksiniz. Üniversiteyi sadece eğlenmeyle, karşı cinsi etkilemekle geçiren öğrenciler mezun olduktan sonra çok büyük bir boşluğun içine düşüyorlar. Kaliteli ortamlarda olun. Bir şeyin geçici çekici olması sonsuz bir zamandaki ana amacınıza zarar vermesin.

 

6- İmkanınız varsa yurt dışına çıkın. İmkanınız yoksa da mutlaka üniversitenizde yabancı uyruklu öğrenci vardır onlarla vakit geçirin. Farklı bir kültürü tanımak, farklı bir kültürden birisiyle etkileşime geçmek sizi çok geliştirecektir. Kendi coğrafyanız dışına hiç çıkmazsanız bu büyük bir kayıp olur. Üniversitedeki öğrenci değişim programlarından da faydalanabilirsiniz.

 

7- Stajınızı verimli geçirin. Zorunlu stajınız varsa ya da yoksa stajı sadece zorunlu olduğu içi, para kazanmak için değil bir şeyler öğrenmek için yapın. İmkanınız varsa ileride yapmak istediğiniz bir işin stajını yapın. Bazı bölümlerin staj yapacakları sektör yelpazesi çok geniştir. Staj yapacağınız yeri iyi seçin. Bölümünüzde staj yoksa bile kendinizi geliştirecek bir işe girip iş hayatını öğrenmeniz sizin faydanıza olacaktır. Tabi ki kendi derslerinizi sekteye uğratmadan.

 

Dinamik zaman nedir?

Dinamik zaman gök mekaniğinin zaman ölçeği olarak kullanılmaktadır. Gökcisimlerinin sadece Newton hareket ve kütle çekim yasalarının ilkesi olan görelilik ilkesi temel alınarak uyarlanmış kurallarına bağlı yörüngesel hareketler dinamik zaman fonksiyonudur.

1952 yılında Uluslararası Astronomi birliği tarafından yayınlanan bir ölçek olan Gökgünlüğü Zamanı(ET), ABD’li astronom Simon Newcomb tarafından 1898 yılında hazırlamış olduğu güneş tablolarında yer alan Dünya’nın yörünge hareketine dayalı bir ölçektir. Fakat bu ölçek Ay’ın hareketlerinin gözlemlenmesi ile birlikte tekrar düzeltilmiştir. Ay gökgünlüğü adı verilen bu ölçekte Ay’ın Dünya üzerinde oluşturduğu gel git kuvvetlerinin bozucu etkisi giderilmeye çalışılmıştır. Bu nedenle, kütleçekimsel olmayan aynı zamanda deneye dayalı zaman diliminden yararlanılmıştır. Bu ölçeklerin hiçbirisi de görelilik ilkesine dayalı değildi.

1960 Yılında Dinamik Zaman İle İlgili Yeni Gelişmeler Yaşandı

1960 yılının ikinci yarısı radar, radyo astronomi aygıtları, lazer, atom saati ve uzay araçları gibi duyarlı gözlem araçlarının kullanılmasının başlangıç zamandır. Bu duyarlı gözlem araçlarının kullanılması ile birçok önemli veriler elde edilmiştir. 1984 yılında Gökgünlüğü Zamanı yani kısa adı ile AT’nin yerine Kütle Merkezsel Dinamik Zaman kısa adı ile TDB kullanılmaya başlanmıştır. Bu ölçekte hareket denklemleri Güneş sisteminin kütle merkezini temel alır. Bu kütle merkezine Barisantr denir ve görelilik koşullarını içeren zaman dilimine dayalı hesap yapılır.

TDB ölçekleri farklılık gösterebilmektedir. Uluslararası Astronomi Birliği, özel bir gökgünlüğü belirlememiş ve yermerkezli gökgünlüklerinde yardımcı ölçek olarak Yersel Dinamik Zaman adı verilen ölçeği hazırlamıştır. TDT kısa adı ile kullanılan bu ölçekte hareket denklemleri Dünya’nın merkezini temel almaktadır. TDT ile Uluslararası Atom Zamanı(TAI) arasındaki ilişki TDT = TAI + 32,184 saniye olarak belirlenmiştir.

 

Sigortam Yapıldı Mı? Nasıl Öğrenebilirim?

Çalışmaya yeni başlayan kişilerin veya iş değişikli yapan kişilerin merak ettikleri konular arsında yer alan “Sigortam yapıldı mı? Nasıl öğrenebilirim? sorusu bugünkü yazımızın konusunu oluşturuyor. Sigortanız hakkında detaylı bilgilere birkaç yöntemle ulaşabilirsiniz.

  [kanews-title tag=”h1″] Listemakale Merak Edilenler [/kanews-title]

E-Devletten Nasıl Öğrenilebilir?

‘SGK Tescil ve Hizmet Dökümü’ kısmından sigorta durumu öğrenilebilir. İlk önce yapmanız gereken şey güvenlik kısımlarını geçmektir. ‘Kimliğimi şimdi doğrula’ yazısına basılır. Kendinize ait T.C. kimlik numaranızı ve e-devlet şifrenizi ilgili alanlara girerek doldurun. Bu şekilde sisteme giriş yapın. Açılan hizmet dökümü sayfasından aradığınız kısma ulaşın. Burada sigortanızın başlangıç tarihini, çalışılan iş yerine ait bilgiler gibi birtakım bilgileri öğrenmeniz mümkündür. Öğrenmek istediğiniz kısma ait verileri öğrenebilirsiniz.

ALO 170 Hattından Sigorta Bilgileri Öğrenilebilir Mi?

Bu çağrı hattı ücretlidir. Yaklaşık 3.5 TL gibi bir ücreti olduğunu unutmayalım. Bu şekilde hizmet almak isteyen vatandaşlar ALO 170 hattını arayabilir ve ardından ‘Sigortalılık hizmet süresi’ hakkında bilgi sahibi olmak için 2 nolu tuşa basmaları gerekmektedir. Bu arada tabi ki yönlendirmelere uygun hareket edin. Size yöneltilen sorulara doğru cevaplar vererek bilgilerinizi bu şekilde de öğrenmeniz mümkün.

Bir de maalesef sigortada sıkıntı yaşayan vatandaşlarımız mevcuttur. Bu sıkıntı sigortalarının ödenmemesidir. Bu vatandaşlarımızın da, ilgili sigorta müdürlüklerine müracaat edip, dilekçe ile başvuru yapma imkanları bulunmaktadır. Ayrıca sigorta yapmayan işverenleri, ALO 170 hizmet hattından veya bu hattın internet adresi aracılığıyla şikayet etme imkanı da vardır. Hat arandığında gerekli bilgiler verilerek şikayette bulunulabilir.

Sigorta yapmamak işverenlerin hatasıdır. Maalesef bu yanlışı yapan işverenler bulunmaktadır. Ama bu bir nevi insanların ekmek parasıyla oynamaktır. İşe alırken sigorta ile başlatacağını söyleyip, üzerinden birçok zaman geçmesine rağmen hala sigorta yapmayan işverenler olabiliyor.

[kanews-btn color=”bg-info” size=”” link=”https://listemakale.com/diger/merak-edilenler/” target=”true”]Merak Edilenler[/kanews-btn]

İşverenler çalışanlarına karşı empati yaparak davranmaları gerekir. Kendileri aynı durumda olsa ne yapacaklarını düşünüp ona göre davranmaları gerekir. Zaten bu şekilde yaklaşılsa işverenle çalışan arasında sıkıntılar yaşanmaz. Tabi ki aynı şekilde çalışan da işverene karşı empati yaparak ve saygı ile davranması gerekir. Genel insan ilişkilerinde de zaten herkes birbirine karşı saygılı olsa birçok sıkıntılar çözülür.

 

 

 

Kedi Pireleri İnsana Geçer mi?

Kediler arasında en yaygın olarak görülen türlerden biri kedi piresidir. “Ctenocephalides felis” olarak adlandırılan kedi piresi, sadece evcil kedinize bulaşmakla kalmayı tavşan ve kirpi gibi hayvan pireleri de kedinize bulaşabilir. Kedi piresi, kedinize bulaştığında onu kaşındırır ve nadir de olsa onda alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Ancak bu durum sizi korkutmasın. Kedi piresini önlemek adına alabileceğiniz pek çok seçenek vardır. Peki, kedi pireleri insana geçer mi? Bu sorunun cevabını sizler için araştırdık.

Kedi Piresi Nedir?

Kediler, kendilerine bakım yapabilen evcil hayvanlardır. Bundan dolayı kedinizin pirelere yakalandığını anlamak zor olacaktır. Kedinizde pirenin olduğunu gösteren en önemli davranış sürekli kaşınmasıdır. Kedi piresi, kedinizde alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Bu alerjik reaksiyon kedinizin cildinde kabuklanmalar ve kırmızı ağrılı bölgeler şeklinde görülebilir. Kedinizi sürekli tımarlasanız da pireleri tamamen ortadan kaldıramazsınız. Lakin tüyleri olumsuz belirtilere karşı düzenleyebilir ve hızlı bir tedavi uygulanmasına yardımcı olur.
Kedi pireleri, 1-2 mm uzunluğunda olur ve kedinizi tararken pireleri fark edebilirsiniz. Kedi piresi, sıcak ve nemli ortamlarda gelişirler. Bundan dolayı kedilerin vücutları pirelerin gelişmesi için uygun bir yerdir. Pirelerin en yoğun olduğu ve gelişebildiği dönemler yaz aylarıdır. Ancak sıcak alanlar ve merkezi ısıtmalar sayesinde kışın bile olabilirler.

Kedi Piresi Nasıl Anlaşılır?

Kedi Pireleri İnsana Geçer mi?

Kediniz devamlı kaşınıyorsa, derisini kaşırken çiğneyen hareketlerde bulunuyor ve huzursuz davranışlar sergiliyorsa kedi piresinden şüphelenebilirsiniz. Kedi piresini nasıl tespit edeceğinizi ve nasıl kurtulacağınızı biliyorsanız bu durumu atlatabilirsiniz. Kedi piresi olup olmadığını anlamak için pire kontrolü yapmalısınız.
Kedinizin tüylerinde herhangi bir hareket olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Sıçrayan, küçük boyutta böcekler görürseniz kedinizin pirelendiğinden emin olabilirsiniz. Kedinize bakım yapmayı ihmal etmemelisiniz. Günde birkaç defa sık dişleri olan metal pire tarağıyla kedinizin her yerini tarayın. Yapacağınız taramada eğer pire varda yetişkin pirelerden ve yumurtalardan kurtulabilirsiniz. Ayrıca bu tarama işlemi kedinizin kaşıntısını hafifletecektir. Kedinizi taradığınız pire tarağını, sıcak su ve bulaşık deterjanlı suda bekleterek pirelerin ölmesini sağlayabilirsiniz.
Kedinizi pirelerden kurtarmak için başka tedavi yolları da vardır;
Dış parazit kontrolü yaptırıp, dış parazit damlası kullanmalısınız. Bu seçenek en etkili ve önerilen yöntemdir.
Pire tasması kullanabilirsiniz.
Pire tozlarından kullanabilirsiniz.
Limonlu solüsyon yapabilirsiniz.

Kedi Piresi İnsana Bulaşır mı?

Pirelerin hayatta kalması için kediler bir beslenme kaynağıdır. Kediye kuluçlanan pire kediyi ısırmaya başlar ve kanını emer. Pireler en kısa sürede doğurmaya başlar. Kedinize pire bulaştığı zaman bir haftada üreyerek sayıları 2000’i bulabilir. Eğer müdahale edilmez ise kedinizde ciddi sağlık sorunları olabilir. Çok geç olmadan kedinizin tedavi edilmesi gerekir. Kedinize düzenli olarak aşılarını yaptırırsanız pirelerden ve parazitlerden uzak tutabilirsiniz. Kedilerde sık sık karşılaşılan kedi pireleri insanlara geçmez. Lakin kedinize bulaşan pirenin cinsi kum piresi ise insana geçebilir.

Türkiye’de Ekonomik Faaliyetler Nelerdir?

Dünya üzerinde var olan insanların ihtiyaçlarını gidermek ve hayatlarına devam edebilmek için yaptıkları her çeşit üretim faaliyeti ve ürettiklerini dağıtması, pazarlama yapması ve insanlara ulaşmasını sağlamasını inceleyen bilim dalına ekonomi denilmektedir. Üretim faaliyetinden dağıtım aşamasına kadar her türlü faaliyete ise ekonomik faaliyet denilmektedir. Ekonomi dalında üç temel faaliyet alanı bulunmaktadır. Bunlar; üretim faaliyeti, dağıtım faaliyeti ve tüketim faaliyetidir. Peki, Türkiye’de ekonomik faaliyetler nelerdir?

Türkiye’de Ekonomik Faaliyetler

Türkiye’de Ekonomik Faaliyetler Nelerdir?

İnsanoğlu var olduğundan beri birtakım ihtiyaçları vardır. Hayatlarına devam edebilmek için yeme, içme gibi önemli ihtiyaçları vardır. Bu ihtiyaçları karşılayabilmek için pek çok faaliyette bulunmuşlardır. Çeşitli üretimler yaparak besin ihtiyaçlarını gidermişlerdir. Ülkemizin her bölgesinde ekonomik faaliyetler yapılmaktadır. Yapılan bu ekonomik faaliyetler ise o bölgenin ;nüfus dağılımını, yeryüzü şekillerini, iklim özelliklerini, su kaynaklarını ve ulaşım yollarını etkilemektedir. Ülkemizde yapılan ekonomik faaliyetler aşağıda verilmiştir.

Tarım faaliyeti: Ülkemizde yapılan faaliyetlerden birisi tarımdır. Tarım, tarlanın ekilmesi ve işlenmesi usulü ile  tarladan yararlanma  faaliyetlerin  tümüne denir . Türkiye de topraklar bu faaliyete elverişlidir. Bu faaliyetin yapılabilmesi için iklimin ılıman olması gereklidir. Ayrıca toprağın sade ve su kaynaklarının yeterli olduğu her yerde yapılabilen bir faaliyettir. Ülkemizin pek çok bölgesi bu faktörlere uyum sağladığı için tarım Türkiye’de elverişli bir faaliyettir.

Hayvancılık faaliyeti: Türkiye’de yapılan bir diğer faaliyet ise hayvancılıktır. Hayvancılık, canlı hayvanların büyütülmesi sonra yetiştirilmesi ve elde edilen hayvanın etini, sütünü ve diğer ürünlerinin pazarlanması ile yapılan faaliyettir. İnsanların et, süt ve yumurta gibi hayvansal ürünlerin  karşılanmasını sağlayan bir faaliyettir.

Ayrıca hayvancılık faaliyeti, dokuma ve deri sanayilerine ekonomik katkıda bulunmaktadır. Hayvancılık faaliyeti, iklim ve bitki örtüsüne gibi faktörlere bağlı olarak ülkemizin farklı bölgelerinde çeşitli hayvancılık faaliyeti  yapılmaktadır.

Sanayi faaliyeti: Türkiye’ de ve dünya da ham maddeleri, işleyip  ürün haline kadar olan aşamaların tümüne sanayi faaliyeti denilmektedir. Ülkemizde sanayi faaliyetlerinin belirleyici özellikleri ise, yeryüzü şekilleri ve ulaşım ağıdır.

Sanayi faaliyetinin yapılabilmesi için iklim şartlarının ılıman ve ulaşım ağının gelişmiş olan bölgelerde sanayi faaliyeti için elverişlidir.  Türkiye’de sanayi ,faaliyetinin geliştiği illerin başında İstanbul gelmektedir.

Ticaret faaliyeti: Türkiye’de ekonomik faaliyetler arasında önemli bir yere sahip olan bir diğer faaliyet ise ticarettir. İnsanlar ve ülkeler gelir sağlamak amacıyla bir ürünü üreterek ve satarak yapılan aşamaların  tamamına ticaret denilmektedir. Ülkemizde yapılan diğer faaliyetlerin üretimi sonucunda ortaya çıkan ürünler ilk önce Türkiye’de yaşayan vatandaşların ihtiyacı için kullanılmaktadır.

Türkiye’de yaşayan insanların ihtiyaçları karşılandıktan sonra fazla olan ürün başka ülkelere ticareti sağlanır. Bunun sonucunda ise ülkemiz kazanç sağlamış olur. Ama ülkemizde yeterli üretim yapılamayan ürünler vardır. Bu durumda ise Türkiye başka ülkelerden alım yaparak vatandaşın ihtiyacını gidermiş olur. Sonuç olarak ticaret faaliyeti bu şekilde yapılmaktadır.

Turizm faaliyeti: Türkiye’deki bir insanın başka ülkeyi ziyaret etmesi ve tatil yapması ya da başka ülkedeki bir insanın ülkemizi ziyaret etmesi ve tatil yapması faaliyetlerin hepsine turizm denilmektedir. Turist ise, dinlenmek, dolaşmak ve tarihi yerleri görmek için yurt dışına veya yurt içinde gezintiye çıkan bireylere denilmektedir. Ülkemiz için önemli bir faaliyettir. Diğer ülkelerden gelen turistler ülkemizi ziyaret ederek ülkenin gelirine büyük katkı sağlamaktadır. Turist insanların konaklandığı yerlere turistik tesis denilmektedir.

Madencilik faaliyeti: Toprağın altında bulunan değerli minarellerin bulunmasından işlenmesine kadar yapılan faaliyetlerin tümüne   madencilik  denilmektedir. Herhangi bir bölgede değerli minarellerin olması demek, o bölgede maden olduğu anlamına gelmektedir. Ülkemizde maden yönünden, oldukça zengin ve çeşitli  yer altına sahiptir. Sanayinin doğal ham maddesi olan madenler, son zamanlarda teknolojinin gelişmesi ile birlikte ülkelere kazançlar sağlamaktadır.

Ormancılık faaliyeti: Ülkemizde önemli faaliyetlerden biri olan ormancılık, insanların orman ürünlerine olan ihtiyaçlarını karşılayan bir faaliyettir. Ülkemizde ormancılık faaliyetine elverişli konumdadır. Ormancılık faaliyeti yapabilmek için iklim şartları göz önünde bulundurulmalıdır. Ormancılık faaliyeti için en önemli etken yağış olmasıdır. Ama yağışın olmadığı bölgelerde ormancılık faaliyeti sınırlı şekilde yapılmaktadır.

Ülkemizde en fazla yağmurun yağdığı bölgemiz olan Karadeniz de ormancılık faaliyeti gelişmiştir. Karadeniz bölgesi ormancılık faaliyeti için önemli bir bölgedir. Ülkemiz de Karadeniz bölgesinden sonra ise Akdeniz bölgesinde ormancılık faaliyeti yapılmaktadır. İç Anadolu Bölgesi’nde ise ormancılık faaliyeti gelişmemiştir. Bunun nedeni ise bölge de fazla orman olmadığı içindir. Ormancılık faaliyetinin en önemli kullanım alanları ise kağıt yapımında ve mobilya yapımında faaliyet görmektedir. Ormancılık faaliyeti ayrıca insanlar için geçim kaynağıdır.

Hizmet Sektörü : Bu faaliyeti diğer faaliyetlerden ayıran temel faktör üretim olmamasıdır. Hizmet sektörü, hiç bir üretim olmadan yalnızca insanlara hizmet veren ekonomik faaliyetlerin tümüne denilmektedir. Örnek olarak ise devlet memurları, polis, savcı hemşire vb.  Örnek olarak verilebilir. Ülke ekonomisinde önemli bir konuma gelmesinin sebebi ise sanayi ve teknolojinin gelişmesidir.

Hizmet sektörü içinde eğitim, sağlık, bankacılık gibi sektörlerde bulunmaktadır. İnsanlar şehir merkezlerine göç etmeye başladılar. Buna bağlı olarak da göç ettikleri yerlerde insan sayısı çoğaldı. İnsanlar doğal olarak sağlık, eğitim gibi sektörlerde çalışmaya başladılar. Kazandıkları gelirler ile ihtiyaçlarını karşıladılar. Hizmet sektörü, insanların ihtiyaçlarını üretmeden kazanmasına neden olan bir faaliyettir.