Kişisel Gelişim Nedir?

Kişisel gelişim dendiğinde genellikle akla kitap okumak, film izlemek, çok sayıda yabancı dil bilmek geliyor. Aslında bu terim çok daha derin anlam taşıyor. Gelişimin sağlanması için ise sadece kitap okumak veya her konuda film izlemek yeterli olmuyor.

Kişisel gelişim için kişinin kendini tüm olumlu özellikler bakımından tamamlamasıdır şeklinde basit bir tanım yapabiliriz.

Nasıl Sağlanır?

Bireyin kendisini geliştirme süreci hayatının her evresine yayılmış olan bir süreçtir. Doğumdan itibaren ilk birkaç aydan sonra başlayan bu süreç hayatın son zamanlarına kadar devam eder ve tüm hayatı bizimle birlikte yaşar.

Bireyin kendisini geliştirmesi, sosyal hayatın ve iş hayatında daha başarılı olması için kişisel gelişimine destek olması gerekmektedir. Kişisel gelişimin tamamlanması için; kitap okumak, film izlemek, belgesel izlemek, seyahat etmek gibi pek çok şey yapılabilir.

  • Kendinizi tanıyın: İnsanın kendisini tanıması, mevcut potansiyelini iyice analiz etmesi, kendini gerçekleştirmesi için oldukça önemli bir adımdır. Kişi kendini tanımaya çalışmazsa, potansiyelinden uzak hedefler ve hayaller ile başarısızlık duygusu ile yüzleşerek öz benliğinden uzaklaşabilir.
  • Kendinize zaman ayırın: Kişisel gelişim için yapılacak çalışmalara zaman ayırmak oldukça önemlidir. Kişisel gelişiminizi destekleyen filmler ve belgeseller izleyerek ya da kitaplar ve dergiler okuyarak hedefinize bir adım daha yaklaşabilirsiniz.
  • Geçmişe takılı kalmayın: Her insan hayatının bazı dönemlerinde olumsuzluklar, başarısızlıklar ile yüzleşebilir. Bu durumlardan ders almak yerine bu sonuçlarda takılı kalmak ilerlemenin önündeki en büyük engellerdendir. Bu yüzden geçmişten yalnızca ders alarak geleceğe daha sağlam adımlar atmak gerekmektedir.
  • Sosyal etkileşim içinde olun: Sosyal çevrenizle olan ilişkilerinizin iyi şekilde ilerlemesi için uğraşın. Çevrenizden alacağınız moral ve motivasyon gelişiminizi destekleyecektir.

Listemakale kişisel gelişim kategorisinde bu konu hakkında detaylı bilgilere ve önerilere ulaşabilir, kendiniz ve hayatınız adına yeni adımlar atabilirsiniz.

 

 

 

 

Giriş Yap

Liste Makale ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin