Mükemmel Bir İş Görüşmesi İçin 5 Altın Kural

Mükemmel Bir İş Görüşmesi İçin 5 Altın Kural

İş başvurunuzu yaptınız, aylarca mail kutunuzun başında beklediniz ve beklediğiniz mail nihayet geldi. İş görüşmesi için çağrıldınız! Nasıl konuşmalıyım, ne giymeliyim, kendimi nasıl tanıtmalıyım gibi birçok soru beyninizde yer etmeye başladı bile. İşte mükemmel bir iş görüşmesi için işvereninizi tam kalbinden vuracak darbe niteliğindeki beş altın kural nedir? Cevapları yazımızda yer alıyor…

İş Görüşmesi İçin 5 Altın Kural

 1)Özgüvenli Olun

Ne kadar mükemmel görünürseniz görünün, özgüvenli ve kendinden emin bir duruşunuz olmazsa işvereninizi etkileyemezsiniz. İş görüşmesi için gittiğiniz yerde, kapıdan girdiğiniz ilk andan, kapıdan çıktığınız son ana kadar bir değerlendirmeye tabii tutulacaksınız. Bu yüzden hareketlerinizi iyi seçmelisiniz. Dik duruş, göz teması, kendinizi kolaylıkla ifade edebilmek ve daima gülümsemek size artı puan kazandıracaktır.

2) Kıyafet Seçimi

İlk izlenimin daima önemli olduğunu unutmayın. Mükemmel bir iş görüşmesi için doğru kıyafet seçimi yapmalısınız. Doğru kıyafet seçimi karakteriniz hakkında birçok ipucu verir. Eğer çok üst bir pozisyona başvuru yapmışsanız, siyah renk sizin için en uygunu olacaktır. Siyah renk hakimiyeti ve liderliği çağrıştırır. Kırmızı renk, cesur ve iddialı olduğunuzu gösterir. Biz yine de ilk iş görüşmesi için bu rengi tercih etmemenizi tavsiye ederiz aksi halde görüşmeniz umduğunuz gibi geçmeyebilir. Mavi, krem ve beyaz tonları en çok tercih edilen renklerdir çünkü güvenilir ve temiz bir izlenim bırakır.

3)Bilgi Sahibi Olun

Başvuru yaptığınız her şirket, istisnasız kendileri hakkında fikir sahibi olmanızı beklerler. Bu sizin, bu işe ne kadar istekli bir çalışma adayı olduğunuzu gösterir. Sırf şirket hakkında değil kendiniz hakkında da sorular sorulacağından iş görüşmesi için çağrıldığınız yere gitmeden önce bilgilerinizi tazeleyin deriz.

4)Cümle Üstadı Olun

Kelimeleri ne kadar dikkatli ve dolu seçerseniz iş görüşmenizin başarısını bir o kadar arttırabilirsiniz. Sıradan bir cümleyi bile karşı tarafa öyle bir sunun ki iletişiminizin güçlü olduğu anlaşılsın. İş görüşmesi için en önemli araç dildir. Dilinizi yeterince etkili kullanmazsanız karşı tarafı etkileme şansınız olmaz. İkna edin, etkileyin ve işi kapın!

5)Donanımlı Bir CV 

Gelelim en önemli kuralımıza. Elbette siz ne kadar etkili konuşursanız konuşun işverenin elinde en güvenilir kaynak olan CV yer alacak. Dolayısıyla CV’niz kadar sağlamsa duruşunuz, konuşmalarınız da bunun üzerine eklenip size öyle bir dönüş sağlanacak. Sertifikalar, yetenekler, başarılar sizi temsil eder. Bu yüzden işinizle alakalı alabileceğiniz bir sertifika bile size artı puan sağlayacaktır.

Özgüven, ilk intiba, etkili bir konuşma, donanımlı bir CV ve bilgi düzeyi.

Eğer bu beş kurala dikkat ederseniz, iş görüşmeniz sona erdiğinde işverende olumlu bir iz bırakacağınızdan emin olabilirsiniz.

 

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Mükemmel Bir İş Görüşmesi İçin 5 Altın Kural

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Liste Makale ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin