Kişisel Gelişim Nedir?
Kişisel Gelişim Nedir?

Kişisel Gelişim Nedir?

Kişisel gelişim; kişinin sahip olduğu potansiyeli daha iyiyi bir seviyeye getirmek için gerçekleştirdiği pozitif çabadır. Kişisel gelişim isteği, insanın mevcut konumundan daha iyisi olabileceğini hissetmesi, düşünmesi ve istemesiyle tetiklenmektedir.

İnsanoğlu, ilk insandan günümüze kadar sürekli olarak değişim içindedir. Alınan eğitimler, izlenilen filmler, okunulan kitaplar, kurulan ilişkiler, gezilen yerler gibi pek çok faktör insanı değişime itmektedir. Bu değişimler insanın, kontrolü ve bilinci dışında gerçekleşmektedir.

İnsanlar bir potansiyel ile dünyaya gelirler ve bu potansiyelinin farkına vararak amaçlarına ulaşırlar. Fakat, dünyada potansiyel olarak daha iyiler her zaman vardır. Bu yüzden, kendilerini tanıyarak, mevcut konumlarını daha iyi bir yere getirmek isteyen insanlar kişisel gelişim alanına yönelirler. Peki, herkesin kendini geliştirmek için tercih ettiği yollardan biri olan, kişisel gelişim nasıl gerçekleşir?

Kişisel Gelişim Nasıl Gerçekleşir?

Kişinin kendini, bilgi ve becerilerini isteyerek daha iyiye taşıma hedefine odaklanması kişisel gelişimi için bir adımdır. İnsanın kendini geliştirebilmesini destekleyecek pek çok imkân bulunmaktadır. Özellikle günümüzde bu alanda yardımcı olabilecek pek çok kitap, dergi, film, belgesel, kurs ve seminerler vardır.

Kişisel gelişimin gerçekleşmesi için;

  1. Her şeyden önce kişinin kendisine önem vermesi gerekmektedir. Kendisine önem veren kişiler, kendileri için harekete geçecektir.
  2. Kendini geliştirmek için insanın kendisini tanıması gerekmektedir. Potansiyelinin farkına varan insan bu yolda adımlar atarak kişisel gelişimini destekleyecektir
  3. Ulaşılmak istenilen hedef ya da hayal ile ilgili her şeyi öğrenmek bu alanda kendini eğitmek, kişisel gelişimi gerçekleştirmekte faydalı olacaktır.
  4. Ulaşılmak istenilen hedef ve hayali hatırlatacak semboller ile motive olmak bu yolda başarıyı sağlayacaktır.
  5. Her şeyden önce kişinin kendisine önem vermesi gerekmektedir. Kendisine önem veren kişiler, kendileri için harekete geçecektir.
  6. Kendini geliştirmek için insanın kendisini tanıması gerekmektedir. Potansiyelinin farkına varan insan bu yolda adımlar atarak kişisel gelişimini destekleyecektir
  7. Ulaşılmak istenilen hedef ya da hayal ile ilgili her şeyi öğrenmek bu alanda kendini eğitmek, kişisel gelişimi gerçekleştirmekte faydalı olacaktır.
  8. Ulaşılmak istenilen hedef ve hayali hatırlatacak semboller ile motive olmak bu yolda başarıyı sağlayacaktır.

Bunların dışında kişisel gelişimin gerçekleşmesine yardımcı olacak fiziksel, zihinsel, sosyal ve ruhsal gibi pek çok kaynaklarda vardır.

Fiziksel Kaynaklar: Kişisel gelişim ve büyümenin gerçekleşmesi için, insanlar orta seviye fiziksel aktivitelere ihtiyaç duymaktadır. Haftanın üç günü, 30 dakikalık bir yürüyüş ya da 15 dakikalık bir koşu bu ihtiyacı giderecektir.
Zihinsel Kaynaklar: Günlük olarak çözülen bulmacalar ya da Lumosity gibi belleği, dikkati, işlem hızını ve problem çözmeyi geliştirdiğini iddia eden zihinsel oyunlar oynamak kişisel gelişimi destekleyecektir.
Sosyal Kaynaklar: Kişilerden görülen destek, yalnız olmadığını bilme hissi; umut ve duygusal anlamda insanları sosyal çevrede olumlu bir şekilde etkilemektedir. Bu gibi konularda pek çok alanda destek grupları vardır. Bu destek gruplarına katılmak kişisel gelişim açısından en iyi kaynaklardan biridir.
Ruhsal Kaynaklar: İnsanlar ruhsal olarak iyi bir durumda olmadıklarında, hayatlarına ve çevrelerine karşı ilgili olmamaktadırlar. İyi bir ruh hali, kişisel gelişimi tetikleyen bir durumdur. Bu yüzden insanlar, ruhsal olarak rahatlamak için dua etmek ya da yoga yapmak gibi ruhsal aydınlanmayı sağlayacak alanlara yönelmelidir.

Kişisel Gelişimin Önemi

Utanma, kendini yetersiz görme, başarısızlık, herhangi bir duruma ya da konuya karşı motive olamamak kişisel gelişim eksikliği bulunan kişilerde sıklıkla görülmektedir.

Fakat, kişisel gelişim; kişinin iş hayatında ya da sosyal yaşamında farklılığı olan insanlar arasına girmesine olanak sağlar. Kazanılmış olan yetenekler ile diğer insanlar arasında fark edilir olmayı sağlar.

Kişisel gelişim sürecini tamamlamış insanlar, kendilerini daha iyi anlayabildikleri gibi empati yapma özellikleri de gelişir ve bu da diğer insanların iç dünyalarını anlamalarını sağlar ve bu sayede diğer insanlarla daha sağlıklı iletişim kurarlar. Bu süreçte öğrenilen ve uygulanan şeyler, kişinin fiziki ve ruhsal gelişimine katkı sağlayarak sağlıklı ve mutlu olmasını sağlar.

Kişi kendinde bulunan zayıf noktaları keşfedip ve bu konularda güçlenerek ya da güçlü olduğu konuları geliştirerek daha iyi hale getirmesi kendini daha mutlu ve değerli hissetmesini sağlayacaktır. Her gün kendine bir şey katan insanlar geriye döndüklerinde ne kadar yol aldıklarını görerek kendilerine olan öz saygısı artacaktır.

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Kişisel Gelişim Nedir?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Liste Makale ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin