Webmaster nedir? sorusuna kısaca, internet anlamına gelen web ve uzman anlamına gelen master kelimelerinin birleşimiyle oluşan İngilizce kökenli bir kelimedir diyerek cevap verebiliriz.

1990’ların sonuna doğru ortaya çıkan kavram, internet sitesi yayınlayan ve bu sitenin içerikleri ile ilgilenen kişi olarak bilinmekteydi. İnternet süreçlerinin değişimi ile birlikte; bu meslekte görev lan kişiler yazılım, grafik, tasarım ve içerik gibi alanların tamamında görev almaktadırlar.

Web sitesi oluşturma ve geliştirme görevlerinin yanı sıra, sunucuları korumak, yapılandırmak ve sorunlarını gidermek gibi web sitelerinin yönetimi ile ilgili konularla da ilgilenmektedirler.  Eskiden tam zamanlı olarak çalışma yürüten webmasterlar, hizmet dünyasının değişime uğraması sonucu kendilerine en uygun çalışma zamanına karar verebilmektedirler.

Günümüzde her şeye ulaşma imkânı kılan internet sayesinde, pek çok web sitesi, alışveriş siteleri ve bloglar kurulmuştur. İnternet ortamında kendini daha iyiye taşımak için webmaster konusunda pek çok bilgi mevcuttur.

Listemakale webmaster kategorisi ile; SEO uyumlu makale nasıl yazılır? Özgün içerik nasıl oluşturulur? En iyi webmaster forumları nelerdir? Webmaster nasıl olunur? Webmaster neler bilmelidir? gibi pek çok konuya yer vermektedir.

Webmaster Neler Bilmelidir?

  • İnternet sitelerinin çalışma sistemini bilmek gerekmektedir. İnternet sitesinin bakımı, içeriği, sunucusu ve altyapısıyla sürekli ilgilenmek gereklidir.
  • İnternet ortamının yarattığı rekabette, ön sıralara geçmek için webmasterın pazarlama ve SEO hakkında bilgi sahibi olması gerekmektedir. Web sitesinin trafiğini arttırmak için SEO uyumlu içerikler oldukça önemlidir.
  • Ziyaretçileri sayfaya çekmek için, sosyal medya profili oluşturabilmeli ve yönetimini yapabilmelidir.
  • Oluşturulacak içerikleri ile ilgili yaratıcı fikirler üretebilmelidir.
  • Kodlama bilmek, webmasterlar arasında kalifiyeli bir hale gelmeye olanak sağlayacaktır. Web ve mobil hayatta geçerli olan herhangi bir programlama dilini bilmek webmaster arasında öne çıkmaya olanak sağlayacaktır.
Giriş Yap

Liste Makale ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin