Rakip Site Analizi Nasıl Yapılır?
Rakip Site Analizi Nasıl Yapılır?

Rakip Site Analizi Nasıl Yapılır?

İnternet siteleri arasında güçlü rekabetin bulunması nedeniyle, SEO için atılması gereken ilk adımlardan biri detaylı bir rakip site analizi yapmaktır. Bu nedenle web sitesi sahipleri, etkili bir şekilde rakip site analizi nasıl yapılır? Sorusuna cevap aramaktadır. Bu soruya doğru cevap bulan webmasterlar, güçlü rekabet koşullarında yaptıkları çalışmaların sonucunda daha fazla başarı elde edecektir.

Rakip sitenin analizini yapmak için farklı birçok araç kullanılmakla birlikte, çok yönlü bir analizin yapılması da esastır. Yüzeysel analizler rakip siteyi anlamakta güçlük çekmenize neden olacağı için detaylı analizler ile çok basit etkenlere hâkim olmak, arama motoru sonuçlarında iyi bir sıralama elde etmenizi sağlayacaktır.

Rakip Site Analizi Nasıl Yapılır?

Rakip sitenin analizini yapmak için kullanabileceğiniz birçok araç olsa da, aşağıda yer alan araçların detaylı bir analiz için fazlasıyla işinizi göreceğini söylemek gerekir. Ücretli ve ücretsiz versiyonları bulunan bu araçların ücretli versiyonları pahalı olsa da özellikle rekabet içeren konularda üst sıralarda yer alabilmeniz için, bu araçların ücretli versiyonlarını temin etmenizi tavsiye ederiz.

  • Ahrefs
  • SemRush
  • Google SEO rakip analizi şablonu
  • Similarweb

Rakiplerinizi gerçek manada analiz edebilmek için kullanacağınız muhteşem SEO araçları olarak, tüm dünya genelinde kullanılmaktadır.

Rakiplerinizi Tanımlayın

Rakip analizi yapmak için öncelikle rakiplerinizi iyi bir şekilde tanımakla işe başlayabilirsiniz. Rakip sitelerin hitap ettiği hedef kitle ve bu kitlenin sergilediği davranış biçimi, yapacağınız analizin temelini oluşturacaktır. Bunun için Ahrefs SEO aracı yeterince işinizi görecektir.

Ahrefs ile rakiplerinizin anahtar kelimelerine göz atabilir, farklı özelliklerini tüm detayıyla ortaya çıkarabilirsiniz.

Rekabet Ortamını Analiz Edin

Sektörünüzde ki rekabet ortamının analiz edilmesi, yine başarının anahtarına sahip olmak için mutlaka dikkat edilmesi gereken şeylerden biridir. Bunu yapmak için yine Ahrefs site analiz aracını kullanarak tüm rakip sitelerinizi, aynı zamanda analiz etme fırsatı bulabilirsiniz.

Rekabet ortamının analiz edilmesinde alan adı otoritesi, kaynak kullanımı, kullanılan alan adı otoritesi, Ahrefs sıralaması ve anahtar kelimelerin günlük organik arama trafiği gibi verilere bakmanız gerekir.

Link Yapısının İncelenmesi

Yukarıda verdiğimiz araçları kullanarak rakip sitenin almış olduğu backlink sayısını ve nerelerden backlink aldığını inceleme fırsatı bulabilirsiniz. Bunun yanı sıra, iç linkleme için kullanılan yöntem ve iç link sayısına da yine bu araçlarla kolaylıkla ulaşmak mümkündür

Ülkelere Göre Trafik İncelemesi

Rakip site analizi nasıl yapılır? Sorusuna verilecek cevaplardan biri de rekabet içerisinde olduğunuz sitenin, ülkelere göre trafik incelemesini yapmaktır. Hangi ülkelerden hangi kelimeler için daha fazla trafik aldığını tespit ederek buna göre bir çalışma yapmak, durdurulamaz yükselişiniz için önemlidir. Yukarıda verdiğimiz SEO araçlarını kullanarak, yine bu analizi de rahatlıkla yapabilirsiniz.

Organik Anahtar Kelime Analizi

Rakiplerinizin hangi organik anahtar kelimelerde sıralama aldığını ve bu anahtar kelimelerin arama motorlarındaki rekabet durumunu tespit etmeniz, sizin için büyük avantaj sağlayacaktır. Bu sayede hangi kapsamda, nasıl bir çalışma yapacağınızı daha iyi bir şekilde belirleyebilirsiniz.

İçerik Boşluklarının Doldurulması

Rakibiniz görünürde çok güçlü olabilir. Ancak herkesin bir eksiği olabileceği gibi, rakibinizin de mutlaka birtakım eksikleri vardır. Özellikle bu işe yeni başlamış rakiplerde, birçok içerik boşluğu bulmanız mümkündür. Anahtar kelimeleriniz ile alakalı içerik boşluklarını hemen tespit ederek işe koyulmanız, sıralama açısından size avantaj sağlayacaktır.

 

 

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Rakip Site Analizi Nasıl Yapılır?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Liste Makale ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin