Teknik Seo
Teknik Seo

WordPress SEO: Web Siteleriniz İçin Temel Rehber

Eğer bir içerik yazıyor ve bunu paylaşmak istiyorsanız bunu sağlamanın en kolay yollarından birisi kendinize bir WordPress sitesi oluşturmak. Birçok web sitesi ile karşılaştırıldığında SEO ile uyumlu olması ile bilinen WordPress, paylaştığınız içeriklerin arama motoru sonuçlarında yer almasını kolaylaştırmak için de birçok SEO aracını hizmetinize sunuyor.

Peki, WordPress SEO ayarları nasıl yapılır? WordPress SEO eklentileri kullanarak nasıl daha iyi SEO sonuçları elde edilir? Tüm bu sorularınızın ve daha fazlasının cevabına sizin için hazırladığımız bu rehber yazıda ulaşabilirsiniz.

WordPress SEO Nedir?

Eğer WordPress sitenize gelen organik trafiği arttırmak istiyorsanız WordPress SEO ayarlarına odaklanmanız gerekiyor. Peki, WordPress SEO nedir?

WordPress SEO, WordPress sitenizdeki tüm elementleri daha iyi arama motoru sonuçları ve çevrimiçi görünürlük için optimize eden ve bunun için WordPress bünyesindeki ayarlar ve bileşenlerden de faydalanan çalışmaların tümüne denmektedir. WordPress sitenizin internet görünürlüğünü arttırmak ve daha fazla trafik çekmek için de WordPress SEO ayarlarını anlamanız gerekmektedir.

WordPress SEO Ayarlarının Temelleri

Eğer WordPress üzerinden kendinize bir site oluşturmak ve içeriğinizin arama motoru sonuçlarında yer almasını istiyorsanız temel WordPress ve WordPress SEO ayarlarını bilmeniz gerekiyor. Bunun için yapmanız gereken ise oldukça basit. WordPress sitenizde yönetim paneline giderek ve ayarlar sekmesine tıklayarak SEO ile ilgili yapmanız gereken ayarlamaları kolaylıkla halledebilirsiniz.

WordPress SEO ayarları aşağıdaki içerikleri kapsamaktadır:

 1. WordPress site başlığı
 2. WordPress adresi
 3. Site sloganı
 4. Site yazı ayarları
 5. Site görsel ayarları
 6. Site yorum ayarları
 7. Kalıcı bağlantı ayarları
 8. Arama motoru görünürlüğü

Bu ayarların içerisinde kullanıcıların WordPress sitenizi bulmasını ve arama motoru sonuçlarında görünürlüğünüzü arttıran ayar kalıcı bağlantı ayarlarıdır. WordPress’in en önemli SEO ayarlarından birisi olan kalıcı bağlantı ayarları, kullanıcıların oluşturduğunuz bağlantıya tıkladığında ne hakkında yazdığınızı anlamasını sağlar. Bu sebeple, kalıcı bağlantı ayarları SEO açısından önem taşımaktadır.

WordPress SEO ayarlarının yanı sıra, WordPress SEO eklentileri de dikkate alınması gereken bir konudur. Hangi eklentilerin SEO açısından işinize yarayacağı konusuna ise bir alt başlıkta bakabilirsiniz.

En İyi WordPress SEO Eklentileri ve Kullanımları

WordPress’in günümüzde daha yaygın kullanılmasının sebebi hem kullanıcı deneyiminin güçlü olması hem de SEO dostu bir site sunmasıdır. Ancak WordPress’in SEO dostu olması, hiçbir eklenti ya da araca ihtiyacınız olmadığını göstermez. Peki, WordPress SEO nasıl yapılır? WordPress SEO eklentilerinin SEO çalışmalarındaki rolü nedir?

WordPress SEO eklentileri, sitenizin SEO ile uyumlu hale gelmesini sağlar, kullanıcı deneyimini iyileştirir ve arama motoru sonuçlarında sıralamanızı yükseltir. Bu bağlamda, doğru SEO eklentilerini bulmak ve bunları WordPress sitenize eklemek oldukça önemlidir.

WordPress yönetim paneli üzerinden istediğiniz SEO eklentisini sitenize ekleyebilirsiniz. Bu eklentiler içerisinde günümüzün en çok kullanılan araçları arasında Yoast SEO bulunmaktadır. Yoast SEO eklentisi, anahtar kelime araştırması, site içi optimizasyonu, içerik kalitesi, görsel optimizasyonu gibi WordPress SEO bileşenlerini içeren bir eklentidir. Yoast SEO’ya benzer olarak All in One SEO Pack ve SEMRush da oldukça geniş bir yelpazede SEO hizmetleri sunan eklentiler arasında yer alıyor.

Sizler de yukarıda bahsettiğimiz eklentiler ve benzerlerini kullanarak WordPress sitenizi SEO ile uyumlu hale getirebilir, arama motoru görünürlüğünüzü yükseltebilirsiniz.

WordPress İçin İçerik Optimizasyonu İpuçları

WordPress üzerinden bir site oluşturuyorsanız bilmeniz gereken ilk şey içeriğin en önemli unsur olduğudur. İçeriğinizin kalitesi ve SEO ile uyumlu olması arama motoru sonuçlarında bulunabilirliğinizi ve sitenize organik trafik çekmenizi büyük ölçüde etkilemektedir. Bu sebeple, WordPress sitesi oluştururken dikkat etmeniz gereken WordPress SEO kriterlerinden birisi de içeriğinizi SEO ile uyumlu olacak şekilde optimize etmek olmalıdır.

WordPress içeriğinizi SEO ile uyumlu olacak şekilde nasıl optimize edeceğinizi merak ediyorsanız sizin için hazırladığımız bu ipuçlarına göz atabilirsiniz:

 1. İçerik optimizasyonu yapmanızı sağlayacak bir SEO eklentisi edinin
 2. Anahtar kelime araştırması yapın ve içeriğinize uygun, arama motoru sonuçlarda üst sıralarda yer almanızı sağlayacak anahtar kelimeleri bulun
 3. Başlık, alt başlık, meta tanımlaması gibi WordPress SEO bileşenlerini SEO’ya uygun olacak bir şekilde hazırlayın
 4. İçeriğinize uygun görseller seçin ve bu görselleri de SEO’ya uygun olacak şekilde optimize edin
 5. Site içi optimizasyonunu tamamlayın
 6. Site hızınızı optimize edin

Tüm bu adımları uygulayarak içeriğinizin ulaşılabilirliğini, yüklenme hızını ve kalitesini etkileyebilirsiniz. Bu sayede hem sitenizi ziyaret eden kullanıcıların sitede kalma süresini uzatabilir hem de arama motoru sonuçlarında üst sıralarda yer alabilirsiniz.

Teknik SEO: WordPress Site Hızını Artırma

Markanızın ve içeriğinizin SEO performansının ne kadar iyi olduğu, WordPress sitenizi ne kadar iyi yönettiğinizle doğru orantılıdır. Bu sebeple, site performansını iyi analiz etmek ve gerekli sorunları büyümeden çözmek SEO açısından oldukça büyük bir önem taşımaktadır. Bunu sağlamanın yolu da teknik SEO’dur.

Teknik SEO, sitenizin arama motoru botları tarafından bulunmasını ve indekslenmesini kolaylaştırır. Başka bir deyişle, teknik SEO, sitenizin ve site içeriğinizin bulunmasını, tanımlanmasını ve internet kullanıcılarına sunulmasını kolaylaştırır. Bu sebeple, web site hızı, URL yapılandırılması, yapısal veri, görsel optimizasyonu gibi konular teknik SEO içerisine girer.

Sitenizin hızını arttırmak sadece arama motoru botları tarafından bulunmanızı sağlamakla kalmayıp kullanıcı deneyimini de iyileştirir. Bu bağlamda, site hızınızı arttırmak için aşağıdaki faktörleri göz önünde bulundurabilirsiniz:

 1. Görsellerinizin boyutunu küçültün
 2. Kırık linkleri düzeltin
 3. Web ve mobil uyumlu bir WordPress teması seçin
 4. WordPress sitenizin önbelleğini temizleyin
 5. Gereksiz WordPress eklentilerini kullanımdan çıkarın

Mobil Uyumluluk ve WordPress SEO

Günümüzde birçok internet araştırmasının mobil cihazlar üzerinden yapıldığı düşünüldüğünde, mobile ile uyumlu hale gelmeyen sitelerin uzun ömürlülüğünün de tehlikede olduğunu söyleyebiliriz. Günümüzün dijital dünyasında kullanıcılar araştırma, satın alma ve içerik okuma gibi birçok işlemi mobil üzerinden gerçekleştirmektedir. Bu bağlamda, WordPress sitenizin de mobil uyumlu olması adeta bir zorunluluk haline gelmiştir.

WordPress sitenizi mobil ile uyumlu hale getirmek istiyorsanız aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

 1. Mobil ile uyumlu bir WordPress teması seçin
 2. Seçtiğiniz temanın mobilde nasıl cevap verdiğine yönelik testler yapın
 3. Görsellerinizi mobil ile uyumlu olacak ve hızlı olacak şekilde yeniden boyutlandırın
 4. Bir reklam çeşidi olan pop-up kullanımını azaltın

WordPress’te Sık Yapılan SEO Hataları ve Çözümleri

Yapılan bir SEO hatası arama motoru sonucu görünürlüğünüzü, sıralamanızı ve hatta sitenize gelen trafiği etkileyebilir. Eğer sizler de arama motoru sonucu sıralamanızı yükseltmek istiyorsanız sizin için hazırladığımız WordPress SEO önerilerine aşağıda göz atabilirsiniz.

 1. XML Sitemap elde edinin
 2. Görsellerinizi SEO ile uyumlu olacak şekilde optimize edin
 3. Çalışmayan linklerinizi kontrol edin ve düzenleyin
 4. Sitenizi mobil kullanım için optimize edin
 5. Sitenizde bulunan yinelenen içerikleri kontrol edin
 6. Rekabet açısından düşük ama kullanıcı aramaları açısından yüksek anahtar kelimeler seçin
 7. Doğru kalıcı bağlantılar kullanın
 8. Gereksiz eklentileri kontrol edin ve önbelleğinizi temizleyin

Yukarıda sunduğumuz tüm bu öneriler WordPress SEO söz konusu olduğundan en fazla gözden kaçan noktalara çözüm olarak sunulmuştur. Sizler de doğru SEO eklentileri ve araçları ile WordPress sitenizin arama motoru sonuçlarında yer almasını sağlayabilirsiniz.

Sonuç: WordPress SEO Kullanımı

WordPress üzerinden bir site oluştururken ve içerik paylaşırken SEO’nun önemini görmezden gelmek çevrimiçi görünürlüğünüz açısından yapılacak en büyük hatalardan birisi olacaktır. Bu bağlamda, bizler de WordPress SEO ile ilgili bilmeniz gereken tüyoları sizin için bu rehber yazıda paylaştık. Umarız bu yazı, WordPress SEO’nun nasıl işlediğine yönelik aklınızda takılan soruları cevaplamada etkili olmuştur.

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
WordPress SEO: Web Siteleriniz İçin Temel Rehber

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Liste Makale ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin