Aracıları Tamamen Ortadan Kaldıran Web 3.0 Nedir?

İnternette yaşanan ve hatta gelişimde bir devrim olarak kabul edilen web 3.0 nedir?

Web 3.0 teknolojisi kısaca internette yaşanan ve hatta gelişimde bir devrim olarak kabul edilen devrimi ifade etmektedir. Web 1.0, Web 2.0 sürümünün bir geliştirmesiydi. İnternette tüketilen her veriyi hızlı bir şekilde anlayabilir ve size ses, metin ve diğer medya içeriğini sağlayabilir. Web 3.0 adlı bir uygulamadır ve gelişimi önceki sürümlerin doğal yapısından esinlenmiştir. Peki, Web 3.0 nedir? 

Web 3.0 Ne Demek? 

WEB 3.0 kavramı, merkezi olmayan ve eşler arası olarak kullanılabilen, tamamen blok zinciri etkin ve kişiselleştirilmiş bir İnternet sürümünü ifade eder. 

Halihazırda kullandığımız internet sisteminde, WEB 2.0 sisteminde, bilgiler merkezi bir otorite tarafından kontrol edilmektedir. Tüm bilgiler onların kontrolü ile bize ulaşır. Sosyal medya hesaplarımızda tuttuğumuz bilgilere Facebook, Instagram veya Twitter üzerinden dilediğimiz kadar ulaşabiliyoruz. İsterlerse hesabınızı tamamen kapatabilir veya hesabınızın kontrolünü ele geçirebilirler. 

Aracıları Tamamen Ortadan Kaldıran Web 3.0 Nedir?
Aracıları Tamamen Ortadan Kaldıran Web 3.0 Nedir?

Bilginin böylesine merkezi bir gücün elinde olması elbette endişe edilecek bir durum değildir. Bugün Facebook’un kişisel verilerimizi istihbarat gibi ajanslara açtığı ve sadece kişisel çıkar için kullandığı (bilgilerinizi reklam ve pazarlama amacıyla üçüncü kişilerle paylaşması) söylentileri en çok tartışılan konu haline geldi. 

Tek başına Facebook bile Whatsapp, Instagram ve Facebook uygulama bilgilerimizin neredeyse tamamına sahiptir. Sosyal medya platformları tarafından kullanılan algoritmalar, size empoze edilmek üzere tasarlanmış fikirleri, ürünleri veya hizmetleri öne çıkarabilir. Bu algoritmalar daha fazla dikkat çekmek üzerine inşa edildiğinden, daha rahatsız edici gönderiler vurgulanır. Netflix’te bunu çok iyi açıklayan “The Social Dilemma” adlı bir belgesel vardır. 

Web 3.0 ile Beraber Neler Değişecek 

Genellikle, insanlar her zaman aracılar aracılığıyla birbirleriyle iletişim kurar ve veri alışverişinde bulunur. Uygulamalar, web siteleri veya sosyal medya platformları gibi yapılar aracılığıyla bilgileri birbirine bağlarlar. WEB 3.0 sisteminde kişiler bu bilgileri tamamen iki kişi arasında kurulan bağlantı üzerinden aktarabilecektir. Bu sürecin ne kadar süreceğini bilmiyoruz ama değişimin şimdiden başladığını söylemeliyiz. 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Aracıları Tamamen Ortadan Kaldıran Web 3.0 Nedir?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Liste Makale ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin