Site Editörlüğü Nedir?

Gelişen teknoloji ve internet çağında olmamız farklı iş kollarını mümkün kılmıştır. Çağımızın işlerinden biri olan Site editörlüğü nedir?

Site editörlüğü, iletişim çağının hızla büyüyen, yenilenen ve gelişen bir meslek dalıdır. Her yerde karşılaşılan iş ilanları ile beraber pek çok insan “Site editörlüğü nedir?” sorusuna yanıt arıyor. Bu makalemizde akıllarda oluşan soru işaretlerine yanıt vermeye çalışacağız. 

Web Sitesi İçerik Editörlüğü Nedir? 

İlk olarak, site editörü teriminin tam olarak ne anlama geldiğini bilmek gerekir. Web sitesi editörlüğü, içinde yaşadığımız dijital çağda hızla yayılan bir meslektir. Günümüzde e-ticaret sektörü başta olmak üzere birçok web sitesinin açılışına tanık oluyoruz. Ancak e-ticaret kavramının oldukça geniş olduğunu unutmayın. E-ticarette, yazılım, gıda, dijital hizmetler, içerik hizmetleri vb. tarzda akıllara birçok sektör geliyor. Bu alanlarda çok sayıda site doğal olarak rekabeti de beraberinde getiriyor. Bu rekabeti kazanmanın yolu şüphesiz arama motorudur. 

Arama motorları denilince akıllara ilk olarak Google, Yandex ve Bing gelir. İş veya kişisel kullanıma dayalı web siteleri, görünürlüklerini artırmak için arama motorlarında daha üst sıralarda yer almaya çalışır. Ancak zirveye çıkmak göründüğü kadar kolay değildir. Kaliteli içerik üreticilerinin öne çıktığı yer ise burasıdır. Kurumsal veya kişisel web siteleri yeterli zaman ve teknik bilgiye sahip olmadıkları için editörlere ihtiyaç duyarlar. 

Site editörleri, kaliteli ve özgün içerik yayınlayarak bir web sitesinin otoritesini artırmada önemli bir rol oynamaktadır. Elbette bu, Wordpress, Joomla, Wix vb. gibi altyapılara hâkim olmayı gerektirir. Bu altyapılara hâkim olmak için birçok ücretsiz kaynak kullanabilirsiniz. Bilgilendirici metinler, eğitimler ve uygulamaya hazır programlarla kısa sürede deneyim kazanabilirsiniz. Bu meslek günümüzde oldukça popülerdir ve popülaritesi her geçen gün artmaktadır. Böylece öğrenmeye başlayarak hiç vakit kaybetmeden editörlük alanında büyük bir adım atabilirsiniz. 

Site Editörü Ne İş Yapar? 

Site Editörlüğü Nedir?
Site Editörlüğü Nedir?

İçerik dünyasında tam ve keskin hatlardan bahsetmek asla mümkün değildir. İçeriğin hazırlanmasından ve site sahibine veya yayıncının editör kadrosuna ulaştırılmasından bazı içerik editörleri tek başına sorumluyken, bazı içerik editörleri de içeriğin hazırlanmasından ve kullanıcıları etkileyecek şekilde iletilmesinden sorumludur. Bir içerik editörü, içeriğe kendisi girmek istiyorsa, sadece içeriği üretebilme becerisine değil, aynı zamanda grafiksel olarak da yapabilme yeteneğine sahip olmalıdır. 

Çünkü internet dünyası artık görsel bir dünya haline geldi. Yalnızca basit komut dosyası oluşturma, kullanıcılara içerikten yararlandıklarını hissettirmekten uzak görünüyor. Bu nedenle içerik editörlerinin grafik olarak yetenekli olması ve grafiklerle süslenmiş içerikler oluşturması büyük bir avantajdır. Genel olarak içerik editörü; 

  • İçerik fikrini bulmak 
  • İçerik için araştırma yapmak 
  • İçeriği uygun bir dil ile hazırlamak 
  • İçeriği destekleyecek uygun görseller bulmak 
  • İçeriği uygun formatta yayınlamak 
  • İçeriğe gelen geri dönüşlere cevap vermek 

Olarak iş yapar. Ancak belirttiğimiz gibi, editörün yapacağı şeyler çalıştığı iş pozisyonu ve diğer kriterlere göre farklılık gösterebilir. 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
1
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Site Editörlüğü Nedir?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Liste Makale ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin