4 Yaş Oyunları ve Etkinlikleri

Günümüzden bir yıl önce, yani Mart 2020’de ülkemizde ve dünyada pandemi süreci başladı. Bu süreç eğitimden ekonomiye, sosyal yaşamdan sağlığa birçok konuda olumsuz bir durum yarattı. Artan vaka sayıları sebebiyle 65 yaş üstü ve 21 yaş altına sokağa çıkma kısıtlaması getirildi. Bu durum çocukların arkadaşları ile oynayamaması, evde daha fazla vakit geçirmesi demekti. Okulların kapanması da maalesef çocuklarımızın sağlığı göz önünde bulundurularak onları evlerine hapsetti.

4 Yaş ve Üzeri Çocuklar İçin Oyun ve Etkinlikler

Bazı ebeveynlerin çalıştığı işyerlerin kapanması, hafta sonu yasakları ve saat kısıtlamaları çocuklarla evde daha fazla zaman geçirmek anlamına geliyor. Hal böyle olunca anne-babalar internetten 4 yaş etkinlik ya da diğer yaşlar için çocuk etkinlikleri bakmaya başladı. Bizler de sizin için çocuklarınızla keyifli vakit geçirmenizi sağlayacak, en çok eğleneceğinizi düşündüğümüz bazı etkinlikleri sıraladık.

Evet – Hayır Oyunu 

Bu oyunu hatırlamayan yoktur. 80’li yılları kasıp kavuran bu eğlenceli oyunu çocuklarınızla neden oynamayasınız ki? Ünlü sunucunun meşhur giriş repliği gibi siz de bir giriş yapın ve çocuğunuza o altın kuralı söyleyin: Evet ya da hayır kelimesini kesinlikle söyleme! Bu oyun çocuğunuzun hızlı düşünme ve pratik zeka becerisini geliştirmeye yardımcı olacaktır.

Fark Bulmaca Oyunu 

Sırada çocuğunuzun analitik düşünme, anlama ve algılama becerilerini artıracak bir oyun var. Bu oyunu zaten gazetelerden biliyorsunuzdur. Hiç oynamadıysanız bile gözleriniz aşinadır. Bir kağıdın ortasına düz bir çizgi çizin ve iki tarafa biri antenli diğeri antensiz iki tırtıl çizin. Çocuğunuz farkları ne kadar kolay bulursa, resimler arasında farkı daha da detaylandırın. Dilerseniz fark bulma oyunu için hazır kartlar da seçebilirsiniz.

Fasulye Deneyi 

Fasulyeyi nasıl çimlendirdiğinizi unuttunuz mu yoksa? Çocuğunuzla yapacağınız en basit deneylerden birisi. Bilime yatkın bir zihni varsa, ileride iyi bir bilim insanı olması için ona yardımcı olun. Bu deney için size lazım olacak malzemeler arasında kuru fasulye, herhangi bir kap, su ve pamuk bulunuyor. Elinizde olan kabın dibini göremeyeceğiniz şekilde pamukla kaplayın. Ardından fasulyeleri pamuğun üzerine aralık bırakarak yerleştirin. Tekrar hiçbir fasulye tanesi açıkta kalmayacak şekilde tekrar pamukla kaplayın. Pamuğun alabileceği kadar su dökerek pencerenin önüne yerleştirin. Heyecanlı saatler artık başladı. Fasulye hemen çimlenecek mi peki?

Bu deneyde çocuğunuza her gün fasulyenin fotoğrafını çekmesini, azar azar su dökmesini isteyebilirsiniz. Böylelikle çocuğunuz sorumluluk alacaktır.

MentalUP 4 Yaş Çocuk Oyunu 

Telefonlar ve tabletlerdeki uygulama marketlerinde binlerce çocuk oyunu bulunuyor. Bu oyunların bazıları maalesef çocuklarımız için güvenli içerikler sunmamakta. Çocuklarımızın dijital cihaz merakını gidermesi, aynı zamanda kaliteli zaman geçirmesi için çok güzel bir uygulama seçtik: MentalUp. Bu uygulama içerisinde 100+ farklı oyunla çocuğunuzun zeka gelişimine katkıda bulunuyor. 6 milyona yakın oyuncunun kullandığı bu uygulama, TÜBİTAK destekli ve pedagojik ürün sertifikası bulundurmakta. Renkli tasarımı, kaliteli grafikleri ile çocuğunuzun sözel, sayısal ve görsel zekalarını geliştireceği birçok içerik barındırıyor. Çocuğunuzun elektronik cihaz ekranında saatler geçirmesini engellemek için günde sadece 20 dakika MentalUp ile zaman geçirebilir. Ayrıca içeriğindeki raporlama sistemi ile çocuğunuzun gelişimini takip edebileceksiniz. MentalUp uygulamasını IOS ve Android platformlarında indirebilirsiniz.

MentalUP’ı İndirmeden Önce Detaylı İnceleyin

Hayvan Tutmaca Oyunu 

Çocuklar 2 yaşından itibaren çevresini merak eder ve 3 yaşına geldiklerinde şu soru ile sıkça karşılaşırsınız: Bu ne? Dışarı çıktıklarında inek, köpek, kuş gibi canlılara meraklı gözlerle bakarlar. Bu küçük oyunla siz de çocuklarınıza hayvanları tanıtabilirsiniz. Öncelikle çocuğunuzun aklına bir hayvan getirsin ve ismini size söylemesin. Siz de bu hayvanı tahmin etmeye çalışın. Çocuğunuza; ‘’Bu hayvanın kaç bacağı var?’’, ‘’Nasıl beslenir?’’, ‘’İnsandan büyük mü?’’ gibi sorular sorun. Hala bulamadınız mı yoksa?

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
4 Yaş Oyunları ve Etkinlikleri

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Liste Makale ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin