Abdüllatif Şener Kimdir?

Abdüllatif Şener kimdir? Abdüllatif Şener hayatına ilişkin merak edilen yazımızda.

Abdüllatif Şener kimdir? başlığı altında, bir dönem Başbakan Yardımcılığı ve maliye bakanlığı yapmış Abdüllatif Şener’in hayatı ve siyasi kariyeri hakkında çeşitli bilgiler bulabilirsiniz.

Abdüllatif Şener Kimdir?

Siyasete Refah Partisi ile birlikte Necmettin Erbakan’ın liderliğinde başlayan Abdüllatif Şener, Refah Partisi, Adalet ve Kalkınma Partisi ve Cumhuriyet Halk Partisi milletvekili olarak 3 kez meclise girmiş, Başbakan Yardımcılığı ve maliye bakanlığı gibi görevlerde bulunmuş isimlerden biridir.

Şener aynı zamanda AK Parti’nin kurucuları arasında yer almıştır. Ardından kendi partisini kurmuş olsa da kısa sürede kurduğu partiyi kapatarak, Cumhuriyet Halk Partisi’nden milletvekili olarak mecliste aktif siyasete devam etmektedir.

Abdüllatif Şener’in Hayatı

Abdüllatif Şener’in annesi Ahzerat, babası ise Bedirhan Şener’dir. Eski Başbakan Yardımcısı Şener 26 Nisan 1954 tarihinde doğmuştur.

Memleketi Sivas’ın Yıldızeli ilçesine bağlı Emirler köyüdür. Aslen Çerkez asıllı olduğu bilinen Şener, lise eğitimine kadar öğrenimini memleketi Yıldızeli ilçesinde görmüştür.

Sivas İmam Hatip Lisesi mezunu olan Abdüllatif Şener, üniversite eğitimi için Ankara Üniversitesi siyasal bilgiler fakültesini tercih etmiştir. 1977 yılında üniversite eğitimini tamamlayan Şener, eğitim kariyerine devam etmek için Gazi Üniversitesi’nde doktora yapmıştır.

Doktora eğitimini tamamladıktan sonra bir dönem Gazi Üniversitesi bolu iktisadi ve idari bilimler fakültesinde dekan yardımcılığı görevinde bulunmuştur. Sonrasında ise Hacettepe Üniversitesi iktisadi ve idari bilimler fakültesi maliye bölümü öğretim üyeliği görevini yerine getirmiştir.

Kendisi doçent doktor olan Şener, 1982 yılında evlenmiş olduğu Berrin Şener’den 4 çocuk sahibi olmuştur. Çocuklarının ismi Beyza, Şamil, Bedirhan ve Elif Zehra Şener’dir.

Abdüllatif Şener’in Siyasi Hayatı

Abdüllatif Şener Kimdir?
Abdüllatif Şener Kimdir?

Necmettin Erbakan’ın liderliğini yaptığı Milli Görüş olarak da tanımlanan ana muhafazakâr kesimde siyasete başlamıştır. Refah Partisi Sivas milletvekili olarak 1991 yılında meclise giren Abdüllatif Şener, yine Erbakan’ın başbakanlığında kurulan Refahyol Hükümetinde 28 Haziran 1996 ve 30 Haziran 1997 yılları arasında maliye bakanı görevinde bulunmuştur. Özellikle Milli Görüş kanadına o dönemlerde yapılan bürokratik baskılar sebebiyle Refah Partisi 1998 yılında kapatılmıştır.

Partinin kapatılmasından sonra Fazilet Partisi kurulmuş ve Abdüllatif Şener siyasete bu partinin çatısı altında devam etmiştir. Ancak siyasi baskıların ve askeri vesayetin arttığı dönemlerde Fazilet Partisi de kapatılmıştır.

Şener daha sonra Abdullah Gül ve Recep Tayyip Erdoğan gibi isimlerle yeni bir parti kurma çalışmalarına başlamıştır. Cumhuriyet tarihinin en uzun iktidarlarından biri olan Adalet ve Kalkınma Partisi’ni kuran siyasetçilerin içerisinde yer almıştır.

Kurucuları arasında bulunduğu AK Parti sıralarından Sivas milletvekili adayı olarak 2002 seçimlerinde yeniden milletvekili seçilmiştir. İlk AK Parti hükümeti döneminde başbakan olan Abdullah Gül’ün yardımcılığını yapmış ve aynı zamanda devlet bakanlığı görevinde bulunmuştur.

AK Parti’den ayrılarak 2009 yılında Türkiye Partisini kuran Şener, 2011 yılında partisini kapatarak 2018 seçimlerine CHP milletvekili adayı olarak girmiştir. Halen CHP milletvekili olarak aktif siyasi yaşamını sürdürmektedir.

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Abdüllatif Şener Kimdir?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Liste Makale ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin