Ahit Sandığı Nedir?
Ahit Sandığı Nedir?

Ahit Sandığı Nedir?

Tanrı, On Emir'in korunabilmesi için İsraillilere Ahit Sandığını inşa etmelerini emretti. Peki, Ahit Sandığı nedir ve şu an nerede bulunmaktadır?

Kuran’da Tâlût’un kral olmasından dolayı Ahit Sandığından bahsedilir. Kutsal kitaplara göre, Tanrı, Kutsal Topraklar başka bir güç tarafından işgal edilirse On Emir’in korunabilmesi için İsraillilere Ahit Sandığını inşa etmelerini emretti. Peki, Ahit Sandığı nedir ve nerededir? Bilgiler yazımızın devamında yer alıyor.

İbranice: אֲרוֹן הַבְּרִית, Modern: ʾărōn ha’brēt, Tiberyan: ʾārôn habbərîṯ)ya da Sözleşme Sandığı olarak bilinen Ahit Sandığı İncil’e göre Babil İmparatorluğu döneminde Kirjathearim’den Kudüs’e taşınmıştır. Ahit Sandığı On Emir’in yazılı olduğu iki orijinal taş tableti muhafaza eden, kapaklı ve altın kaplamalara sahip ahşap bir sandıktır ve kutsal kitaplarda adı geçmektedir.

Ahit Sandığı’nın bir zamanlar Kudüs’teki Süleyman Tapınağı’nda bulunduğuna ve çeşitli dini nesneler ve On Emir tabletlerini içerdiğine inanılıyor. İncil’e göre Tanrı, Kutsal Topraklar başka bir güç tarafından işgal edildiğinde On Emir’in korunabilmesi için İsraillilere Ahit Sandığını inşa etmelerini emretmiştir.

Ahit Sandığı Nerededir?

Ahit Sandığı Nedir?
Ahit Sandığı Nedir?

İncil’e göre, Ahit Sandığı Babil İmparatorluğu döneminde Kirjathearim’den Kudüs’e taşınmıştır. Kudüs’e gönderildiğine inanılan sandığın bugün tam olarak nerede olduğu bilinmemektedir.

Bakara Suresi 248. ayette Ahit Sandığının adı “tabut” olup, içinde Musa ve Harun hanedanlarının kalıntılarını barındırdığı söylenmektedir.

Listemakale.com

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Ahit Sandığı Nedir?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Liste Makale ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin