Akademisyenlerden Sezon Açılışı Sergisi

GRA/PLAST II Sergisi CKM’de Sanatseverlerle Buluşuyor

 

Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Tasarımı ile Plastik Sanatlar ve Resim bölümleri öğretim üyelerinin eserleri, “GRA/PLAST II” sergisiyle, 4 Kasım Cuma günü, Kadıköy Belediyesi Caddebostan Kültür Merkezi (CKM) Sanat Galerisi’nde sanatseverlerle buluşacak.

 

GRA/PLAST sergisinin ilkinin küratörlüğünü yapan ve 17 Ağustos 2016’da yaşamını yitiren Prof. Dr. Kaya Özsezgin’in anısına, fakültenin düzenlediği serginin açılışı saat 18.00’de gerçekleştirilecek.

 

Eserleri Sergilenen Akademisyenler

GRA/PLAST II’de, Altan Çelem, Aslıgül Akın, Ayşegül İzer, Bahar Artan Oskay, Banu Uğural, Çağan Çankırılı, Demet Karapınar, Devabil Kara, Emre Becer, Fevzi Karakoç, Filiz Piyale Onat, Furkan Uzun, Gözde Umur, Gülveli Kaya, Gürbüz Doğan Ekşioğlu, Hakan Özer, İlknur Alparslan, İsmet Değirmenci, K. Atılay Aşkaroğlu, Mahir Güven, Mustafa Karyağdı, Necmi Yalçın, Özlem Mutaf Büyükarman, Selin Yaprak Türkölmez, Teymur Rzayev, Yağızhan Çalışkan ve Zeynep Sarı olmak üzere 27 akademisyenin eseri sergilenecek. 

 

“Akademinin Katkısı Sadece Öğrenci Yetiştirmek Değildir”

Sergiyle ilgili bilgi veren Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı ve aynı zamanda Plastik Sanatlar ve Resim Bölümü Başkanı Prof. Gülveli Kaya, üniversitenin ve aynı zamanda fakültenin geçen yıl 25’inci yaşını kutladığını anımsatarak bu süre içinde binlerce mezun verdiğini, plastik sanatlar ve tasarım alanlarına da çok önemli katkılarda bulunduğunu ifade etti. Gülveli Kaya, “Ancak bir akademik kurumun topluma, sanata, insana, kısaca dokunabileceği bütün alanlara yapabileceği katkılar sadece öğrenci yetiştirmekle sınırlı değildir. Önemli bir diğer katkısı da, kurduğu ve yetiştirdiği akademik kadrolarıdır. Bu kadroların ve programların oluşmasında ileri görüşlülüğü, sanata olan sevgisi ve inancıyla her zaman yanımızda olan Kurucu ve Onursal Başkanımız Sayın Bedrettin Dalan’a, Rektörümüz Sayın Prof. Dr. Canan Aykut Bingöl’e ve bugüne kadarki tüm rektörlerimize müteşekkiriz” dedi. 

 

Prof. Dr. Kaya Özsezgin’in küratörlüğünü yaptığı ilk sergide, bölümün araştırma görevlisi olduğunu ifade eden Prof. Gülveli Kaya, sözlerini şöyle sürdürdü: 

 

“Bugün ise fakültenin dekanı ve bugünkü ismi ile Plastik Sanatlar ve Resim Bölümü’nün başkanı olarak, kurumsal hafızanın sürekliliği, yeni yetişen akademik kadrolarımıza örnek olma, onları geleceğe taşıma ve de en önemlisi Prof. Dr. Özsezgin’i ve aramızda olmayan diğer hocalarımızı da unutmamak adına bu serginin aynı isim, aynı mekân ve aynı tasarım kimliğiyle ikincisini açmaya karar verdik.”

 

İki Disiplinin Buluşma Noktası

Güzel Sanatlar Fakültesi Dekan Yardımcısı ve aynı zamanda Grafik Tasarımı Bölümü Başkanı Doç. Dr. Özlem Mutaf Büyükarman da, GRA/PLAST II sergisinin, sanat ve tasarımın sıklıkla kesişen yollarının tanığı niteliğinde olduğunu ifade etti. Plastik sanatların güzel sanatlar alanındaki diğer tüm disiplinlerin temelini oluşturduğunu dile getiren Büyükarman, “Grafik tasarımın özellikle sanata yakın duran illüstrasyon, özgün baskı ve fotoğraf gibi alt branşlarının plastik sanatlar disipliniyle yakınlığı, geçmişte olduğu gibi bugün de gözlemlenebilir. Hatta grafik tasarımın görsel kültür yaratmaktaki etkinliğinin ve iletişim gücünün bilincindeki tasarımcıların sosyal duyarlılıkla tasarladıkları kavramsal işler, birer çağdaş sanat projesi niteliğinde karşımıza çıkmaktadır. Grafik tasarım, sanatla ilişkisini her türlü değişime rağmen özenle korumuştur. Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi özelinde ise bu ilişki, iki disiplinin birbirine yaklaşan, hatta kimi zaman bir olan üretimleriyle bu sergide buluşmuştur.”

 

Sergi 30 Kasım’a kadar ziyaretçilerini kabul edecek. 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Akademisyenlerden Sezon Açılışı Sergisi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Liste Makale ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin