Amancio Ortega Kimdir? Başarıları, Özel Hayatı ve Serveti
Amancio Ortega Kimdir? Başarıları, Özel Hayatı ve Serveti

Amancio Ortega Kimdir? Başarıları, Özel Hayatı ve Serveti

Amancio Ortega Kimdir? Tam adıyla Amancio Ortega Gaona, İspanyol bir moda girişimcisi ve dünyanın en zengin insanlarından birisidir. Zara, Pull&Bear, Bershka, Massimo Dutti ve daha birçok hazır giyim markasını içinde bulunduran S.A Industria de Diseño Tekstil, bilinen adı ile “Inditex” şirketinin kurucu ortağıdır.

Peki, bu kadar yoksulluk içerisinde büyüyen ve dünyanın en zengin insanı olan, özel hayatını tüm dünyadan gizli tutan Amancio Ortega kimdir? Amancio Ortega’nın başarıları, özel hayatı ve serveti yazımızın devamında yer alıyor.

Amancio Ortega Kimdir? Hayatı

Amancio Ortega, İspanya’nın kuzey bölgesi olan Leon’un ufacık bir köyünde, 28 Mart 1936’da dünyaya geldi. Ailedeki dört kardeşin en küçüğü olan Amancio Ortega’nın babası, yerel bir tren istasyonunda çalışmaktaydı. Annesi evlerde hizmetçi olarak çalışırken, işçi lojmanlarında ve büyük zorluklarla yaşamını devam ettiren Ortega, 14 yaşında okumayı bırakarak işe girmek zorunda kaldı.

Amancio Ortega’nın kariyerindeki ilk işi, hayatına yön verecek tezgâhtarlık işi oldu. Gala adlı yerel bir şirkette tezgâhtarlık yaptı ve giysi dokumayı öğrendi. Ortega bu işte devam ederken aklına bir fikir gelmiştir. Müşterilerin taleplerine göre ürün imal etme fikri aklına yatmıştır.

Bu fikri ile birlikte Galiçya bölgesine giden Amancio Ortega, fikrini hayata geçirmek üzere burada bir dikiş kooperatifleri kurdu. 10 yıl bu kooperatifleri yöneten Ortega, 1963 yılında ilk şirketi olan Confecciones GOA’yı kurmuştur.

Dikiş atölyelerinde hızlı ve verimli üretimi sağladıktan sonra seri üretime geçti. Daha sonra ilk ismi Zorba olan ve bu ismin kullanılmasından dolayı adı Zara olan ilk mağazasını açtı. 1988’de Inditex grubunu kuran Amancio Ortega, süren kariyerinde bu gruba birçok yeni marka katarak, servetine servet eklemiştir.

Başarıları ve Yükselen Kariyeri

Amancio Ortega, Inditex Group’u oluşturduktan sonra, Portekiz’de bir Zara mağazası açtı. Portekiz’de iyi araştırmalar ve analizler sonucunda, İspanya’dan çok daha ucuza üretim yapacağını anlayan Ortega, iş gücünü buraya taşıdı. 1989’da ABD’de ve 1998’de Londra’da Zara mağazaları açarak gittikçe genişlemeye ve büyümeye başladı. 2000’li yılların başına gelindiğinde sahibi olduğu Inditex grubuna bağlı markalar, 30’un üzerinde uluslararası pazarda boy gösteriyor ve önemli kazançlar elde ediyordu.

Tezgâhtarlık yaparak başladığı kariyerinde önemli noktalara gelen Amancio Ortega, dünyanın en zengin insanı olma yolunda emin adımlarla ilerliyordu. Çalışma politikası tamamen müşteri odaklı olan ve hızlı üretim modelini seçen Ortega, disiplinli ve verimli çalışmasıyla yükselmeye devam ediyordu. 2015 yılında emekliye ayrıldığını duyuran Amancio Ortega, ürettiği çalışma modeli ile birçok marka ve girişimciye örnek olmaya devam etmektedir.

Özel Hayatı ve Gizli Yaşamı

Amancio Ortega, göz önünde olmayı sevmeyen, gazeticilerle konuşmayan ve magazinden oldukça uzak olan bir isimdir. Özel hayatını gizli tutabilmek için milyon dolarlar harcayan Ortega hakkında bilgi edinmek de oldukça zordu. Ünlü girişimcinin biyografisi ise ilk kez 2008 yılında yayınlandı.

Ortega’nın ilk eşi ve aynı zamanda iş ortağı olan Rosalía Mera olduğu biliniyor.  Bu çiftin iki çocuğu olmasına rağmen hiçbir şekilde toplum içinde görünmüyorlar ve paparazziler tarafından görüntülerinin alınmasına imkân sağlanmıyordu.

1986 yılında eşinden boşanan Ortega, 1983 yılından beri ilişki yaşadığı tahmin edilen Flora Pérez Marcote ile 2001 yılında ikinci evliliğini gerçekleştirmiştir. İlgi odağı olmaktan her zaman kaçınan Ortega, hayatını olabildiğince gizli ve özel tutmaktadır.

Forbes’e göre 2017 yılı itibari ile 67 milyar dolar olduğu tahmin edilen serveti ile mütevazı bir hayat sürmektedir. Karakter yapısına baktığımız zaman son derece çalışkan, disiplinli ve öz güvenli olan Ortega, esnek düşünce tarzı ve açık fikirliliği ile rakibi girişimcilere göre fark yaratmaktadır.

Büyük servetine rağmen hiçbir zaman kişisel ofisi bulunmayan Amancio Ortega, genellikle diğer tasarımcılar ve çalışanlarla birlikte vakit geçirip, onların fikirlerini alarak gününü sürdürüyordu. Emekli olduktan sonra bile hemen hemen her gün iş yerine giden Ortega, şirketin gelişimiyle ilgili raporlar okuyup, yeni tasarımlara göz atarak vaktini geçirmektedir. Çok az tatil iznine çıktığı bilinen Ortega tam bir işkoliktir.

Serveti ve Dünyanın En Zengin İnsanı Olması

Az önce de bahsettiğimiz gibi Amancio Ortega’nın 2020 yılı itibari ile 75 milyar dolarlık bir serveti olduğu düşünülmektedir. Günümüzde ise bu servetin 80 milyar dolar civarında olduğu tahmin edilmektedir. Bu, Amancio Ortega’nın Bill Gates’i geride bırakması demektir. İspanya’nın en zengin iş adamı ve dünyanın en zengin ikinci insanıdır.

Hazır giyim piyasasının büyük bir bölümünü elinde tutan Ortega, dünyanın 90 farklı ülkesinde 6000’in üzerinde mağazaya sahiptir. Avrupa’nın en zengin insanı olan Ortega, kendi çabalarıyla ve kişisel başarılarıyla bu noktalara gelerek, dünyanın en zengin insanı olma unvanını elde etmiştir.

Röportaj vermekten, haber olmaktan ve fotoğraf çektirmekten kaçınan Amancio Ortega, kariyeri boyunca özel hayatında yarattığı gizem ve başarılı kariyeri ile birçok girişimcinin ve gazetecinin ilgi odağı olmaya devam etmektedir.

Amancio Ortega kimdir? gibi biyografisini merak ettiğiniz ünlü ve popüler isimlerin hayat hikayelerine buradan ulaşabilirsiniz.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Amancio Ortega Kimdir? Başarıları, Özel Hayatı ve Serveti

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Liste Makale ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin