Bebeklerde Pişik Nasıl Önlenir?

Bebeklerde Pişik, en sık yaşanan cilt sorunlardan biri olarak karşımıza çıkar. Bez bölgesinin çevresinde kırmızı ya da pürüzlü şekilde görünen pişik sorununu yaşayan bebeklerin, genellikle huzursuz bir ruh halinde olduğu gözlemlenir. Ne kadar özen gösterilse de her üç bebekten birinin pişik problemi yaşaması oldukça muhtemeldir. Bebeklik döneminde sıkça yaşanan pişik, özellikle de havaların sıcak olduğu yaz aylarında çok daha fazla ortaya çıkar.

Bebeklerde Pişik Neden Olur?

Bebeğin temizlik ve bakımı konusunda ne kadar hassas davranılsa da, kimi zaman ortaya bazı sorunlar çıkabilir. Pişiğin görüldüğü yerler ise bebeğin bez bölgesi, uyluk ve kalçası olur. Nadiren de olsa kimi zaman bebeğin boynunda, kol altında veya eklemlerinde bazı kızarıklıklara rastlanabilir. Bu kızarıklıklar genel olarak yumuşak döküntü halinde olur.

Pişik oluşuma neden olan faktörler:

 • Bebeğin, ıslak mendil ve bebek bezi gibi ürünlere alerjisi olması,
 • Kirlenmiş olan bezin uzun süre kullanımı,
 • Bebeğin cildinde sağlıksız ve sert sabun kullanmak,
 • Terleme ya da banyo sonrasında bebeğin vücudunun iyice kurutulmadan, nemli bırakılması,
 • Bebeğin ishal veya katı gıdaya geçiş döneminde olması
 • Antibiyotik kullanımının vücuttaki faydalı bakterilere zarar vererek, mantar enfeksiyonu oluşturması olarak sıralanabilir.

Pişik her ne kadar ciddi bir sağlık sorunu olmasa da, bebeği pişik olan anneleri özellikle bez değişimi ve banyo yaptırma sırasında oldukça rahatsız eder. Bu nedenle pişik için gerekli önlemleri almak ve bebeğin pişik olmasını mümkün olduğu kadar engellemek çok önemlidir.

Pişik Nasıl Engellenir?

Pişik, neredeyse tüm bebeklerde sıkça karşılaşılan sorunlardan biridir. Pişiğin birçok farklı nedeni olmakla birlikte, gerekli bazı önlemleri alarak bebeği pişik olmaktan korumak mümkündür. Pişik olmayı önlemek için standart temizlik ve bakıma ek olarak birkaç noktaya daha dikkat etmek gerekir.

 • İlk olarak bebeğin bez kontrolü mutlaka sık sık yapılmalıdır. Bebeğin altını temiz tutmak çok önemlidir. Çünkü idrar ve dışkının deriye temas etmesi, bebeklerde görülen pişiğin en yaygın sebepleri arasında yer alır.
 • Bebeğin altı temizlenirken içerisinde alkol olmayan ıslak mendil veya temizleme sıvısı tercih edilmelidir. Temizleme işlemi tamamlandıktan sonra bezleme aşamasına hemen geçilmemeli; temizlenen bölgelerin kuruduğundan ve nemli kalmadığından emin olunmalıdır.
 • Bebeğin kıyafetlerinde parfümlü deterjan veya yumuşatıcı kullanmamaya özen gösterilmeli, bebeğe dar kıyafetler giydirmekten kaçınılmalıdır.
 • Pişik oluşumuna karşı alınabilecek en kolay ve etkili yöntem ise, pişik kremi kullanmaktır. Pişik kremi kullanmak için bebeğin pişik olması beklenmemeli, her alt değiştirmeden ve banyodan sonra mutlaka ince bir katman halinde pişik kremi sürülmelidir.
 • Pişik kreminden yalnızca pişiği engellemek için değil, iyileştirme amacı ile de yararlanılabilir. Pişik olan bebeklerde krem kullanımı bebeği rahatlatarak, pişiğin iyileşme sürecini hızlandırabilir.

 

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Bebeklerde Pişik Nasıl Önlenir?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Liste Makale ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin