Bekleyen Provizyon Ne Anlama Gelir?

Sık sık kredi kartı kullanan insanların devamlı karşılaştığı terimlerden bir tanesi "bekleyen provizyon" kelimesidir. Bekleyen provizyon ne anlama gelir? sorusuna yanıt arıyorsanız doğru yerdesiniz.

Teknolojinin gelişmesi ve finansal kurumların hızlı sistemlere adapte olması yeni terminolojinin gündelik hayata girmesine neden olmuştur. Ortak finansal terimler arasında “provizyon” ve “bekleyen provizyon” bulunur. Bu tanımların ne anlama geldiğini öğrenmek ve provizyon anlamak istiyorsanız makalemizin devamına göz atabilirsiniz. Bekleyen provizyon ne anlama gelir? İşte, yanıtı… 

Provizyon Ne Demek? 

Kredi kartı ile ödeme yapıldığında işlemler elektronik ortamda beklemede olarak görülür. Daha sonra işlem elektronik ortamda kontrol edilir ve banka tarafından ön onaylanır. Bu işleme provizyon denir ve genellikle sadece birkaç dakika sürer. 

Hesap sağlayıcı bu hizmeti sağlayarak müşterilerin kartlarının geçerli olup olmadığını anında bilmelerini sağlar. Bu, kartların kaybolmasını veya çalınmasını önler. Karşılıklar, müşterilerin o gün hesaplarında hangi etkinliklerin gerçekleştirildiğini görmelerine olanak tanır. Ayrıca günlük kontrol sürecinde hangi harcamaların yapıldığını görmelerini sağlar. 

Bekleyen Provizyon Ne Demek?

Bekleyen Provizyon Ne Demek?
Bekleyen Provizyon Ne Demek?

Bekleyen provizyon, ödeme işlemi için gerekli onayın verilmediği ve finans kuruluşunun onaylamak için gerekli araştırmaları sürdürdüğü anlamına gelir. Kart kullanıcılarını, satıcıları ve finans kuruluşlarını güvence altına alan provizyon sistemi; ticari işlemler için boş hesapları kullanırken kasa hesaplarının yasa dışı olarak boşaltılmasını veya satıcıların mağduriyetini önlemek için tasarlanmıştır. Bu sayede finans dünyasını güvenli hale getiren provizyon sistemi, gelişmiş bir teknolojik altyapı ile hızla hayata geçirilebilmektedir. 

Ödeme Sistemlerinde Niye Provizyon Uygulanır? 

Bir ödeme sisteminde provizyon uygulamanın temel amacı güvenliği sağlamaktır. Bir sistem sağlamak, bir ödeme işlemine dahil olan tüm tarafların güvenliğini sağlar ve kart veya mobil ödeme yöntemi kullanırken tarafların zarar görmesini engeller. 

Ödeyenin hesabında yeterli para olup olmadığını veya ödeyenin kartında yeterli limit olup olmadığını kontrol eder. Herhangi bir kontrol mekanizması uygulanmadan bir ödeme işlemi onaylanırsa, yeterli nakit veya kart limitine sahip olmayan kişiler, finans kurumlarını ve satıcıları mağdur eden güvenlik açıklarından yararlanabilir. Provizyon sistemi bu tür sorunların önüne geçilmesinde hayati bir rol oynar ve hesap sahiplerinin mağdur olmasını engeller. 

Bekleyen dönemler gerekirse iptal edilebilir. Bekleyen bir yetkilendirmeyi iptal etmek için hesap sahibi finans kurumuyla iletişime geçmeli ve iptalin nedenini açıklamalıdır. Provizyonun iptali, kötü niyetli kişiler tarafından bir dolandırıcılık yöntemi olarak kullanılabilir. Bu nedenle, finansal kurumlara iptal için gerekçe sağlamak son derece önemlidir. 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Bekleyen Provizyon Ne Anlama Gelir?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Liste Makale ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin