Beyoğlu Kültür Yolu Festivali Kapsamında Gerçekleştirilen Gençlik ve Çocuk Buluşmaları”nda Sipahi Dizisinin Başrol Oyuncuları Kaan Yıldırım ve Özge Gürel Gençlerin Sorularını Yanıtladı

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından bu yıl 1-23 Ekim tarihleri arasında üçüncüsü düzenlenen Beyoğlu Kültür Yolu Festivali’nde TÜRSAK Vakfı’nın gerçekleştirdiği “Gençlik ve Çocuk Buluşmaları”, dizi ve film söyleşileriyle devam ediyor. 19 Ekim günü gerçekleşen etkinlikte Sipahi dizisinin başrol oyuncuları Kaan Yıldırım, Özge Gürel ve dizinin senaristi Ali Doğançay gençlerle bir araya geldi.

 

Bu yıl 1-23 Ekim tarihleri arasında düzenlenecek Beyoğlu Kültür Yolu Festivali’nde TÜRSAK Vakfı’nın gerçekleştirdiği “Gençlik ve Çocuk Buluşmaları”nın etkinlik programında sinema sektörüne yönelik atölye ve söyleşilerle gençler ve çocuklar ağırlanıyor. Buluşmalar kapsamında 19 Ekim Çarşamba günü İstanbul Sinema Müzesi Atlas 1948 Salonu’nda yapılan Sipahi Dizisi Söyleşisi gençlerin büyük ilgisiyle gerçekleşti. Çekimlerine yeni başlanan Sipahi dizisinin başrol oyuncuları Kaan Yıldırım, Özge Gürel ve dizinin senaristi Ali Doğançay düzenlenen söyleşide gençlerin sinema sektörüne ilişkin sorularını yanıtladı.

 

“Yönetmenin En İyi Performansı Almak İçin Oyuncuyu Zorlaması Çok Kıymetli”

Farklı meslek dallarında ve farklı karakter özelliklerine sahip karakterleri oynamanın bir oyuncuyu geliştirdiğini söyleyenKaan Yıldırım, “Ben yönetmenin de oyuncuyu en iyisini yapması için zorlamasından yanayım. Her şeye tamam demek yerine oyuncudan en iyi performansı almak için oyuncuyu zorlaması çok kıymetli.” ifadelerine yer verdi.

 

“Oyunculuk, Heyecan ve Merak Duygusunu Açığa Çıkarıyor”

Geleceğin sinemacılarına önemli tavsiyeler veren söyleşide oyuncu Özge Gürel, bu mesleğin hikâye anlatmak ve bu hikâyenin bir parçasını oluşturmak olduğundan yola çıkarken, “İyi hikâyeler, onları anlatabilecek olanların başına gelir, derler. Ben de bu anlatıcılığı çok seviyorum.” ifadelerini kullandı. Karakterlerini daha çok öfkelerinden hareketle yarattığını söyleyen Özge Gürel, “Heyecan ve merak duygumu açığa çıkaran bir iş yapmak istiyordum. Oyunculuk tam olarak böyle bir meslek.” dedi.

 

“Yanlış ve Olumsuz Olanı Doğru Şekilde Anlatmak Önemli”

Gençlerin senaryo yazımına ilişkin merak ettiği soruları yanıtlayan senarist Ali Doğançay, her zaman daha iyisini üretmek isteyen ve çalışkan bir ekiple çalışmanın, senaryoyu da iyileştirdiğini vurgularken, “Tekrara düşmeden yarattığınız kurgularla devam etmek önemli.” dedi. Anlatamadığı hiçbir şeyi yazmadığını söyleyen senarist Doğançay, yanlış ve olumsuz olanı doğru şekilde anlatmanın önemi üzerinde durarak, “Duyguların dozajını da çok iyi ayarlamak gerekiyor.” diye konuştu.

 

“Gençlik ve Çocuk Buluşmaları”nda Gençler İçin Senaryo Yazım Atölyesi’nde Etem Caner Karaüç, Çakallarla Dans Film Söyleşisi, Çizim Atölyesi’nde Varol Yaşaroğlu, Gençler İçin Senaryo Geliştirme Atölyesi’nde Hilal Çelenk, Çocuklar İçin Okuma Tiyatrosu Atölyesi’nde Gülşah Özdemir Koryürek gençler ve çocuklarla bir araya gelecek.

 

Gençler ve Çocukların Gelecekteki Hayallerine Dokunmak Hedefleniyor

Buluşmalar kapsamında düzenlenen atölyeler ile Türkiye’de sinema eğitimi gören veya sinemayı kendine kariyer olarak belirlemiş gençlerin ve sinemaya meraklı çocukların tecrübe kazanmalarını sağlayarak, gelecekte hazırlayacakları kısa ve uzun metrajlı film veya dizi projelerini yapımcılara nasıl sunacakları konusunda bilgi sahibi olmalarını sağlamak amaçlanıyor. Deneyim aktarımı söyleşileriyle de gençlerin ve çocukların sektör profesyonelleri ile tanışmalarını sağlamak, üretecekleri sanatsal içerikler ile ulusal ve uluslararası platformlarda etkin olarak yer almalarını ve oluşturulacak platform ile birçok gencin ve çocuğun bir araya gelerek etkin bir iletişim ağı yaratmalarına yardımcı olmak hedefleniyor.

 

“Beyoğlu Kültür Yolu Gençlik ve Çocuk Buluşmaları”, İstanbul’da sinema eğitimi veren üniversitelerin öğrencileri ile sinemaya meraklı ve kendine bu alanda kariyer hedefleyen gençlerin ve 8-13 yaş arası çocukların katılımına açık olarak düzenleniyor. Etkinlik programında 12 atölye ve 3 söyleşi yer alırken; atölyeler Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi’nde, söyleşiler ise İstanbul Sinema Müzesi Atlas 1948 Salonu’nda gerçekleştiriliyor.

 

SÖYLEŞİ VE ATÖLYE PROGRAMI

20 EKİM – PERŞEMBE 

Saat 12:00 – Gençler İçin Senaryo Yazım Atölyesi – Etem Caner Karaüç

         Mekan: Tarık Zafer Tunaya – Katılımcı Sayısı: 10-15

 

Saat 14:00 – Çakallarla Dans Film Söyleşisi

         Mekan: Atlas 1948 – Katılımcı Sayısı: 250-300

 

Saat 17:00 – Çocuklar İçin Çizim Atölyesi – Varol Yaşaroğlu

         Mekan: Tarık Zafer Tunaya – Katılımcı Sayısı: 15-20

 

21 EKİM – CUMA 

Saat 14:00 – Gençler İçin Senaryo Geliştirme Atölyesi – Hilal Çelenk

         Mekan: Tarık Zafer Tunaya – Katılımcı Sayısı: 10-15

 

Saat 17:00 – Çocuklar İçin Okuma Tiyatrosu Atölyesi – Gülşah Özdemir Koryürek

         Mekan: Tarık Zafer Tunaya – Katılımcı Sayısı: 15-20

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Beyoğlu Kültür Yolu Festivali Kapsamında Gerçekleştirilen Gençlik ve Çocuk Buluşmaları”nda Sipahi Dizisinin Başrol Oyuncuları Kaan Yıldırım ve Özge Gürel Gençlerin Sorularını Yanıtladı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Liste Makale ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin