Bilim Dünyası, Haliç Üniversitesi’nin “IoTHIC 2022” Konferansında Bir Araya Geldi

Haliç Üniversitesi tarafından BIoT, Healthcare konularında geleceğe yönelik bakış açılarını sunmak ve geliştirmek amacıyla düzenlenen “IoTHIC 2022” konferansı, alanında bir ilk olarak üniversitenin 5. Levent Kampüsü’nde gerçekleşti.

 

Bilimsel ve akademik buluşmalara önem veren Haliç Üniversitesi, sağlık hizmetlerinin nesnelerin interneti (IoT) ile birleştirilmesi ve bu tıbbi hizmetlerle yaşam kalitesinin arttırılması konusunu ele alan “IoTHIC 2022” konferansını ilk düzenleyen üniversite olarak evrensel bilim çalışmalarında bir kez daha ön plana çıktı. Haliç Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’nin çalışmalarıyla düzenlenen konferans, 21 Ekim Cuma günü üniversitenin “All In One” konseptli 5. Levent’teki kampüsünde uluslararası bilim dünyasından önemli isimleri bir araya getirdi.

 

Türkiye’nin yanı sıra Irak, Çin, Kuveyt, Birleşik Arap Emirlikleri, Tayvan, Umman, İngiltere, Mısır, Suudi Arabistan, İrlanda ve Malezya gibi ülkeler düzeyinde katılım gösterilen “IoTHIC 2022” konferansı, 100’e yakın akademisyen ve bilim insanını Haliç Üniversitesi’nde ağırladı. Ayrıca Türkiye, ABD ve İtalya’dan alanlarında saygın tıp doktorları ile mühendisler konferansa davetli konuşmacı olarak katkı sundu. 

 

“IoTHIC 2022” konferansında konuşan Haliç Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Salaheddine Bendak, konusu ve kapsamı bakımından ilk ve tek olan bir toplantıya imza atmaktan mutluluk duyduklarını dile getirdi. Bendak, “Bu konferans, alanında uzman ve yenilikçi çözümler üreten bilim insanlarını bir araya getirerek bir sinerji oluşturmayı ve bu sayede yeni bilimsel çözümlere yol almakta uygun bir ortam sağlanmasını amaçlıyor.” dedi. Haliç Üniversitesi’nin sunduğu imkânlarla oluşacak yeni işbirliklerinin, gelecekte hem Türkiye’de hem de dünyada önemli yansımalar sunacağını vurgulayan Prof. Bendak ayrıca; “IoTHIC” konferansının pekiştirilmesi, yaygınlaştırılması ve kazanımlarının artması için Haliç Üniversitesi Mühendislik Fakültesi olarak çalışmalarını sürdüreceklerini söyledi. “IoTHIC 2022” konferansının, Scopus indeksli ve bilim dünyasının prestijli yayınevleri olan Springer ve InderScience ile işbirliği içinde yürütüldüğünü belirten Bendak, konferansta sunulan bildirilerin genişletilmiş versiyonlarının bu yayınevlerinin dergilerinde yayınlanacağının bilgisini verdi. 

 

Uluslararası akademik bir katılımla gerçekleşen “IoTHIC 2022” konferansında öncelikle IoT ve sağlık teknolojileri, biyomedikal mühendisliği, sağlık hizmetleri gibi alanların birbiriyle ilişkisini arttırmak amacıyla oluşturulacak bir platforma öncülük etmek hedeflendi. Konferanstaki paralel oturumlarda, özellikle yaşlılar ve kronik rahatsızlıkları olan hastalar gibi uzun süreli gözetime ihtiyaç duyan kişiler için önemli bir yere sahip olan IoT konusu detaylı olarak ele alındı. Ayrıca yapay zekanın, biyomedikal nesnelerin interneti (BIoT) ile ilgili verileri analiz etmek için kullanılabileceğine dikkat çekildi. Yapay zekanın, doktor ve mühendislere sunacağı katkıların neler olacağının da konuşulduğu konferans, BIoT ve sağlık hizmetleriyle ilgili en güncel bilgileri ve geleceğe ışık tutacak bakış açılarını anlatmak ve tartışmak için bir forum imkânı sağladı.

 

Haliç Üniversitesi’nin dünyada ilk örneğini gerçekleştirdiği konferans süresince; yapay zeka, sağlık hizmetleri için IoT, biyomedikal mühendisliği için yapay zeka, biyomedikal veri analizi için makine öğrenimi, gelişen e-sağlık IoT uygulamaları, e-sağlıkta akıllı veri işleme algoritmaları, biyomedikal mühendisliği için akıllı tekstil, tıbbi sensör veri akışı işleme, sağlık izleme için ağ iletişimi, wellness ve sağlık yönetimi uygulamaları, buluttaki sağlık verisinin veri madenciliği, biyomedikal mühendisliği için derin öğrenme, sağlık veri bilimi, tıbbi bilgiler için güvenlik ve gizlilik yönetimi, kablosuz vücut alan ağlarında (WBAN) enerji eğilimi alanlarında önemli akademik tartışmalar ve sunumlar gerçekleştirildi. “IoTHIC 2022” buluşması akademik çevreler tarafından, modern tıp ve mühendislik alanlarına önemli katkılar sağlayacak olması nedeniyle devamlılığı gözetilmesi gereken bilimsel öncü bir toplantı olarak değerlendirildi.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Bilim Dünyası, Haliç Üniversitesi’nin “IoTHIC 2022” Konferansında Bir Araya Geldi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Liste Makale ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin