Bozkır Aslanı Celaleddin Dizisi Türkan Hatun Gülenay Kalkan
Bozkır Aslanı Celaleddin Dizisi Türkan Hatun Gülenay Kalkan

Bozkır Aslanı Celaleddin Dizisi Türkan Hatun Gülenay Kalkan Kimdir?

Bozkır Aslanı Celaleddin Dizisi Türkan Hatun Gülenay Kalkan gibi birçok başarılı oyuncunun yer aldığı  karakteri gibi pek çok etkileyici karakterin yer aldığı bir Özbek dizisidir. Bu dizi, Özbekistan’da “Mendirman Celaleddin” adı ile bilinir.

Bozkır Aslanı Celaleddin adlı Türk-Özbek dizisinin konusu, ünlü Türk–İslam şahsiyeti Celaleddin Harzemşah’ın hayatıdır. Fakat asıl odaklanılan detay, Celaleddin Harzemşah’ın efsanevi Moğol hükümdar Cengiz Han’a karşı gösterdiği büyük direniştir. Başarılı oyuncu Gülenay Kalkan ise bu dizideki Türkan Hatun karakterini canlandırır.

Bu dizideki başarıları ile dikkat çeken Kalkan, daha önce pek çok önemli çalışmada yer almıştır. Yani söz konusu dizi onun ilk deneyimleri arasında değildir. Usta oyuncu, henüz 14-15 yaşındayken büyük başarılar göstererek Ankara Devlet Tiyatrosu’nda eğitim görmeye hak kazanmıştır. Bu okuldan mezun olması ile birlikte uzun bir müddet tiyatroculuk yapmıştır. Yaklaşık olarak 1973-1974 yılları itibariyle profesyonel düzeyde pek çok sahne performansı göstermiştir.

Gülenay Kalkan’ın Eşi Kimdir?

Bozkır Aslanı Celaleddin Dizisi Türkan Hatun Gülenay Kalkan
Bozkır Aslanı Celaleddin Dizisi Türkan Hatun Gülenay Kalkan

Gülenay Kalkan’ın evlilik yaptığı Tarık Ünlüoğlu, tıpkı kendisi gibi usta bir oyuncuydu. Gülenay Kalkan eşi Tarık Ünlüoğlu ile 2013 yılında evlenmiştir. Ünlüoğlu’nun akciğer kanseri sebebiyle 1 Ekim 2019 tarihinde vefat etmesinden sonra, Kalkan herhangi bir evlilik yapmamıştır.

Gülenay Kalkan’ın Rol Aldığı Filmler Hangileridir?

Gülenay Kalkan sinema filmleri ile değil de rol almış olduğu diziler dolayısıyla ünlenmiştir. Dizi ve sinema sektörleri konusunda önemli başarılara sahip olmasına rağmen, dizi oyunculuğuna daha fazla öncelik gösterdiğini söylenebilir. Deneyimli oyuncunun kariyeri boyunca rol aldığı film yapımları ise şunlardır;

 • Suyun Öte Yanı – 1991
 • Aşkın İkinci Yarısı – 2007
 • Sümelanın Şifresi: Temel – 2011
 • Kocan Kadar Konuş – 2015
 • Kocan Kadar Konuş: Diriliş – 2015

Gülenay Kalkan’ın Rol Aldığı Diziler Hangileridir?

Usta oyuncu Gülenay Kalkan ilk olarak 2002 yılında dizi oyunculuğu yapmaya başlamıştır. Bu süreçten sonra ise sinema yapımlarından çok dizilerde rol aldığı görülmüştür. Gülenay Kalkan dizileri arasındaki ilk dizi, sanatçının 2002 yılında rol aldığı “Her Şey Aşk İçin” dizisidir. Daha sonra rol almış olduğu dizileri şöyle sıralamak mümkündür;

 • Estağfurullah Yokuşu – 2003
 • Ağa Kızı – 2004
 • Gümüş – 2005 (2013 yılında evlilik yaptığı Tarık Ünlüoğlu ile ilk kez bu yapım sırasında beraber rol almıştır.)
 • Benden Baba Olmaz – 2007
 • Sır Gibi – 2007
 • Mazi Kalbimde Yaradır – 2011
 • Bugünün Saraylısı – 2013 ve 2014 yılları arası
 • Kalbim Yangın Yeri – 2016
 • Anne – 2016
 • Yasak Elma – 2020 ve sonrası
 • Mendirman Celaleddin ya da diğer adıyla Bozkır Aslanı Celaleddin-2021

Gülenay Kalkan’ın Boyu Ne Kadardır?

Bu kadar sevilen ve dikkat çekici bir oyuncu olan Kalkan’ın fiziksel özellikleri de oldukça merak ediliyor. Televizyon ekranlarındaki duruşu ile dikkat çeken Gülenay Kalkan boyu uzun olan kadın sanatçılar arasındadır. Sanatçının boyu1.78 -1.80 cm civarında olduğu bilinmektedir.

Türkan Hatun Gülenay Kalkan Kaç Doğumludur?

Gülenay Kalkan pek çok sinema ve televizyon çalışmasında rol almış olan deneyimli bir oyuncudur. Bu sebepten dolayı yaşı merak edilmiş olabilir. Usta oyuncunun doğum tarihi 26 Nisan 1959 olurken yaşı 2021 itibariyle 62’dir.

Türkan Hatun Gülenay Kalkan gibi ünlü oyuncuların biyografilerine buradan ulaşabilirsiniz.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Bozkır Aslanı Celaleddin Dizisi Türkan Hatun Gülenay Kalkan Kimdir?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Liste Makale ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin