Bulgaristan’da Asgari Ücret Ne Kadar? İş İmkanları Neler?
Bulgaristan’da Asgari Ücret Ne Kadar? İş İmkanları Neler?

Bulgaristan’da Asgari Ücret Ne Kadar? İş İmkanları Neler?

Bulgaristan’da asgari ücret ne kadar? İş imkanları neler? gibi soruların cevapları ayrıntılı olarak yazımızda yer alıyor.

Bulgaristan, Türkiye’nin komşularından ve Türk vatandaşlarının sıklıkla ziyaret ettiği ülkelerden biridir. Türkiye’de yaşayan çok sayıda Bulgar göçmen de var. Yakın olduğumuz Bulgaristan’a gitmek isteyenler asgari ücreti ve iş imkanlarını merak ediyorlar. Yazımızın devamında Bulgaristan’da asgari ücret ne kadar? İş imkanları neler? Sorularına yanıt bulabilirsiniz. 

Bulgaristan’da Asgari Ücret Ne Kadar? 

Trading Economics’e göre, 2022’de Bulgaristan’da asgari ücret 345 Euro (391 $) yani 5,317 Türk lirası olarak belirlenmiştir.  

Bulgaristan’da eğitim çalışma ücretleri 840 BGN (ortalama olarak en düşük) ile 14.700 BGN (ortalama olarak en yüksek) arasında değişiyor. Bulgaristan’da bir iş için maaş, konut, ulaşım ve diğer yardımlar dahil olmak üzere aylık ortalama maaştır. Bulgaristan’da maaşlar mesleğe göre değişiklik gösteriyor. Bulgaristan’da ortalama maaş ayda 3.370 leva, ancak Bulgaristan nüfusunun yarısı 2.000 levadan az kazanıyor. 

Bulgaristan’da ortalama maaş 3500 BGN civarındadır. Bulgaristan’da, çoğu 1500 BGN’den az kazansa da özellikle bilişim ve hizmet sektörlerinde çok yüksek maaş veren şirketlerde vardır. 

Bulgaristan’da İş İmkanları Neler? 

Bulgaristan’da Asgari Ücret Ne Kadar? İş İmkanları Neler?
Bulgaristan’da Asgari Ücret Ne Kadar? İş İmkanları Neler?
  • Bulgaristan’daki iş fırsatları sektöre göre değişir. Bulgarların sadece %4’ü işsiz. Sonuç olarak, bazı iş kollarında personel sıkıntısı yaşanabilir. Bulgaristan’da iş imkanları aşağıdaki gibidir: 
  • Hizmet sektörü, ülkenin en popüler sektörlerinden biridir. Ülke, avukat, polis, itfaiye, garson veya doktor gibi mesleklerde çalışan nüfusun düşük bir yüzdesine sahiptir. Bu nedenle, bu meslekler popüler olsa da çok azdır. Bulgaristan’da çalışmayı düşünenler, bu mesleklerden birinde uzmanlığa sahiplerse rahatlıkla iş bulabilirler. 
  • Resmi verilere göre, Bulgaristan’daki en büyük sektör tarım sektörüdür. Tarım sektörü ülkedeki istihdamın %61’ini oluşturuyor. Tarım sektöründe domates, kış sebze ve meyveleri, yaz sebze ve meyveleri, gübre üretimi sıklıkla yapılıyor.  
  • Bulgaristan’da son yıllarda en gelişmiş sektörlerden bir tanesi de sanayidir. Sanayi sektöründe istihdam oranı yaklaşık %31’dir. Mühendisler ve kalifiye sanayi personeli, ülkedeki en çok talep gören çalışan profilleri arasındadır ve yüksek talep görürler. Bu nedenle ilgili sektörde uzmanlığı olan ve sanayide kariyer yapmayı düşünenler şanslarını bu alanda deneyebilirler. 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Bulgaristan’da Asgari Ücret Ne Kadar? İş İmkanları Neler?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Liste Makale ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin