Çamaşır Makinesindeki Koku Nasıl Giderilir?
Çamaşır Makinesindeki Koku Nasıl Giderilir?

Çamaşır Makinesindeki Koku Nasıl Giderilir?

En sık kullandığımız ve bize oldukça kolaylık sağlayan araçlardan biri çamaşır makinesidir. Kıyafetlerimizi tertemiz yapan yardımcımızın da zaman zaman temizlenmeye ihtiyacı olduğunu unutmamız gerekiyor. Peki, çamaşır makinesindeki koku nasıl giderilir?

Temizlik bir ortamda ya da bir yerdeki istenmeyen kirlerin, pisliklerin ve mikropların ortamdan uzaklaştırılmasıdır. Çok eski insanlardan günümüz insanlarına kadar süre gelen temizlik işlemini hayvanlarda yaparlar. Temizliğin en önemli yardımcılarından bir tanesi olan çamaşır makineleri hayatımızın vazgeçilmez teknolojik aletlerinden biri olmuştur. Sık kullandığımız çamaşır makinesinde zaman içinde kötü kokular oluşur. Çamaşır makinesindeki koku nasıl giderilir? diye merak ediyorsanız eğer yazımızın devamını okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Çamaşır Makinesinde Oluşan Kötü Koku Nasıl Giderilir?

Çamaşır Makinesindeki Koku Nasıl Giderilir?
Çamaşır Makinesindeki Koku Nasıl Giderilir?

Çamaşır makineleri günümüzün en sık kullanılan beyaz eşyalarından bir tanesidir. Pek çok çeşidi ve modeli bulunan makineler farklı faydalar sunuyorlar. Çamaşır makinelerinin; pratik olması, az elektrik harcaması, az su ile çok faz eşyayı yıkaması, zaman kazandırıcı olması, büyük parçaları daha yıkayacak kadar güçlü olması gibi özellikleri çamaşır makinesini vazgeçilmez yapmıştır. 

Çamaşır makinelerini sık sık kullandığımız için bazen kötü kokular oluşuyor. Bu durum da akıllara “Çamaşır makinesindeki koku nasıl giderilir?” sorusunu getiriyor. Çamaşır makinesindeki kötü koku oluşumunun pek çok nedeni olsa da en bilinen nedeni makinenin temizliğinin düzenli yapılmamasıdır. Çamaşır makinesindeki kokudan kurtulmak için şunları yapabilirsiniz;

Düzenli Olarak Filtre Temizliği Yapın

Çamaşır makinenizi tıkayan ip, pamukçuk, deterjan ve diğer yabancı maddeler suyun düzgün olarak çekilmemesine neden olur. Bu durum da çamaşır makinenizden hoş olmayan kokuların gelmesine sebebiyet verir. Filtreyi temizlemek için ilk önce çamaşır makinenizin fişini çekin. Çıkardığınız filtreyi sıcak deterjanlı su ile güzelce yıkayın. Filtreyi çıkardığınız yerden su akmasını önlemek adına altına bir kova koyabilirsiniz. Filtre temizliğine başlamadan önce muhakkak çamaşır makinenizin kullanım talimatlarını okumalısınız.

Deterjan Gözünü Temizlemeyi Unutmayın

Toz deterjan kullandığınız zaman, deterjan haznesinde biriken artıklar çamur gibi bir kıvam alarak kötü kokuya sebep olurlar. Sirkeli sıcak su ve nemli bir bez yardımı ile deterjan haznesini güzelce temizleyin. Elinizin ulaşmadığı köşeleri temizlemek için bir dış fırçası kullanabilirsiniz.

Çamaşır Makinesinin Lastiğini Temizleyin

Kir ve deterjan kalıntılarının en çok biriktiği yer çamaşır makinesinin lastiğidir. Burada biriken kalıntılar kötü koku oluşmasını sağlar. Lastikleri her yıkamadan sonra kurutsanız dahi her zaman biraz nemli kalacaktır. Bundan dolayı küfü ve mikropları yok etmek adına oksijenli su ve limonun antiseptik gücünden faydalanabilirsiniz. İlk önce çamaşır makinesinin lastiğini yerinden çıkarın. Üç litre su, bir tane limon ve oksijenli suyu bir kabın içinde karıştırın. Karışımınızı bir sprey şişesi yardımı ile lastiğe sıkın ve bir sünger yardımı ile iyice silin. Lastiği yerine takmadan önce bir kez daha karışımdan sıkın ve kuru bir bezle tekrar silin. Lastiği taktıktan sonra çamaşır makinenize eşya atmadan bir tur boş çalıştırın.

Çamaşır Makinenizi Boş Çalıştırın

Çamaşır makinenizi düşük seviyede ısıda ve az bir miktar deterjan koyarak kullanmanız makinenizi dezenfekte etmez. Ayrıca bakteri üremesine neden olarak zaman içinde koku oluşmasına neden olur. Bundan dolayı deterjan miktarını çamaşır oranına göre ayarlamalısınız ve belli aralıklar ile çamaşır makinenizi çok yüksek ısıda boş çalıştırmalısınız. Oluşan kötü kokuları gidermek adına 1 su bardağı sirke, 1 yemek kaşığı karbonat ve 2 yemek kaşığı tuzu temizlediğiniz deterjan haznesine ekleyin ve çamaşır makinesini boş bir halde, en yüksek ısı seviyesinde 1,5-2 saat çalıştırın. Çamaşır makinesinin programı bitince, kalan sirke artıklarını temizlemek adına bir kere daha en yüksek ısı seviyesinde boş yıkama yapın ve çamaşır makinesinin kapağını açık tutarak bir saat boyunca havalandırın.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Çamaşır Makinesindeki Koku Nasıl Giderilir?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Liste Makale ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin