CİSÜ Üyeleri Onur Ayı’nı çeşitli etkinliklerle kutluyor

Tüm dünyada her yıl haziran ayı boyunca LGBTİ+ toplulukları tarafından bir dizi etkinlikle kutlanan Onur Ayı, bu yıl da yasaklar nedeniyle  eksik bir coşkuyla kutlanıyor. Cinsel Sağlık ve Üreme Sağlığı Hakları (CİSÜ) Platformu üyeleri olan 17 Mayıs Derneği, LGBTİ+ Aileleri ve Yakınları Derneği (LİSTAG), Sağlıkta Genç Yaklaşımlar Derneği (SGYD), Sosyal Politika, Cinsiyet Kimliği ve Cinsel Yönelim Çalışmaları Derneği (SPoD) ve Kaos GL, bu özel ay boyunca LGBTİ+ bireyleri tanımanın ve sağlık, eğitim, barınma ve istihdam gibi temel insan haklarına eşit erişimin önemine değinen açıklamalar yaptılar. 

 

Avustralya'daki Sidney Onur Festivali'ndeki göz alıcı moda gösterileri ve sanat sergilerinden İsrail'deki Tel Aviv Gay Pride Geçit Törenindeki gösteriler ve müzik performanslarına tüm dünya haziran ayı boyunca rengarenk kutlamalara sahne oluyor. Dünyanın dört bir yanında yıldızlarla dolu geçit törenleri, renkli sokak festivalleri, partiler, atölye çalışmaları ve piknikler düzenleniyor. Türkiye’de ise kısıtlamalar nedeniyle sivil toplum kuruluşları kısıtlı sayıda etkinliğe ev sahipliği yapabildi. 17 Mayıs Derneği, 10-12 Haziran’da Ankara’da Esenlik Buluşmaları başlığı altında bir dizi organizasyon gerçekleştirdi. Bu kapsamda, söyleşiler, atölyeler, ‘Nasılız’ Forumu, Onur Ayı Resepsiyonu ve partiler yapıldı. LİSTAG ise 23 Haziran Perşembe günü Uzman Psikolog Sinan Tetik’in katılımıyla LGBTİ+ ailelerine yönelik bir webinar düzenledi. Ayrıca Onur Ayı’na özel olarak “Burdayım Çocuğum” başlıklı bir Spotify listesi oluşturdu. 

Kaos GL, 20-26 Haziran tarihleri arasında Şiddetsiz Örgütlenme, HIV, Kuir edebiyatı, bi+fobik davranışlar, seks işçilerinin sağlığa erişimi, hayvan hakları, barınma sorunu, aktivizm, Gezi Parkı, siyasete katılım ve daha birçok güncel konu başlığındaki atölyelerin yanı sıra eğlenceli organizasyonlar da gerçekleştirirken, Sağlıkta Genç Yaklaşımlar Derneği ise bu aya özel “Herkesin kendi olarak var olabildiği, çeşitliliğimizle birlikte güzel olduğumuz alanlar yaratmak, bu alanları çoğaltmak için buradayız” mesajını verdi. Onur Ayı etkinliklerinin 26 Haziran Pazar günü yapılması planlanan Onur Yürüyüşü ile sona ermesi planlanıyor. 

Sosyal Politika, Cinsiyet Kimliği ve Cinsel Yönelim Çalışmaları Derneği (SPoD) da yayınladığı açıklamada, “Hak savunucuları olarak karanlığı kalabalığımızla yenecek, gökkuşağının altında adil, eşit, özgür bir dünyayı birlikte inşa edeceğiz. Bizimle birlikte bu düzene sığmayan herkese sesleniyoruz: LGBTİ+’ların eşitçe ve özgürce yaşayamadığı bir dünyada hiçbirimiz özgür değiliz. Kimliklerimizle, bedenlerimizle, gullümlerimizle hep buradayız! Kutuplaştırma politikalarına hapsolmadan adil, eşit, özgür bir dünyayı birlikte kurmaya talibiz” ifadelerine yer verdi.
 

Onur Ayı nedir?

Onur Ayı, her yıl haziran ayında, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki LGBTİ+ topluluğunun haklarının tanınmasını hızlandıran New York City'deki 1969 Stonewall İsyanlarını anmak için kutlanıyor. Dönüm noktası niteliğindeki bu çatışmalara, polisin ayrımcı baskınlarına ve New York'taki LGBTİ+ topluluğuna uygulanan vahşete karşı savaşan Afro-Amerikan ve Latin kökenli trans aktivistler öncülük etti. Adaletsiz yasalara ve onları toplumdan dışlayan sosyo-kültürel normlara karşı yapılan barışçıl protestolar, toplumun hakları ve kimliği açısından köklü bir değişimi beraberinde getirdi.

 

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
CİSÜ Üyeleri Onur Ayı’nı çeşitli etkinliklerle kutluyor

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Liste Makale ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin