Çocuk Yeni Doğacak Kardeşe Nasıl Hazırlanır?
Çocuk Yeni Doğacak Kardeşe Nasıl Hazırlanır?

Çocuk Yeni Doğacak Kardeşe Nasıl Hazırlanır?

Annenin ikinci bir çocuğa hazırlık yapması evdeki büyük çocuğu kaygılandırır. Bu kaygı durumu nedeniyle çocuk yeni doğacak kardeşe nasıl hazırlanır? sorusu anne adayları tarafından sıklıkla araştırılmaktadır. Çocuk bu durumun sonunda evde ve hayatında meydana gelecek değişimlerden dolayı endişe duyabilir. Yeni gelecek kardeşini istiyor gibi görünse de kardeşin dünyaya gelmesi çocukta huzursuzluğa neden olabilir. Çocuk huysuz, saldırgan ve inatçı davranışlar sergileyebilir.

Çocuk Yeni Doğacak Kardeşe Nasıl Hazırlanır? Sorusunun Cevabında Anne ve Babanın Rolü Büyüktür

Bu dönemde anne ve babanın çocuğa olan yaklaşımı büyük önem taşır. Çocuğa kendi bebeklik resmini göstererek yeni gelecek kardeşin küçük olacağı uygun bir dille anlatılmalıdır. Çocuğa sana oyuna arkadaşı gelecek dediğiniz zaman kendisi gibi büyük birisi gelmediği zaman hayal kırıklığına uğrayacaktır. Kardeşinin büyüdüğü zaman varsa kedisi ile oynayabileceği anlatılmalıdır. Bebeğin eşya ve ismi seçilirken büyük çocuğun da mutlaka fikri alınmalıdır.

Bebek bekleyen annenin büyük çocuğuna, “bak ben rahatsızım, sakın beni üzme”, gibi sözler söylenmesi doğru değildir. Annenin rahatsızlık sebebi küçük kardeşe bağlanıp büyük kardeşin daha çocuk doğmadan kardeşine düşmanlık beslemesine neden olabilir. Anne hasta olsa bile büyük çocuğa olan ilgi ve sevgi azalmamalıdır. Doğumdan sonraki ilk ziyarette büyük kardeşin annesinin kucağında bebeği görmesi doğru değildir. Bu durumu kabullenmek büyük kardeşe zor gelebilir. Eve döndükten sonra büyük kardeşe de bebeğin bakımı konusunda becerebileceği görevler verilmelidir.

Büyük çocukta küçük kardeş dünyaya geldikten sonra gelişim geriliği görülebilir. Emme isteği ve bebeksi konuşmalar görülür. Bu durumda çocuğu terslemek ve azarlamak doğru değildir. Bu durum çocuğun dikkat çekmek için yaptığı bir girişimdir. İlgileri üstüne toplayıp eskisi gibi kendisi ile ilgilenmesini ister.

Çocuk Yeni Doğacak Kardeşe Nasıl Hazırlanır? Sorusunun Cevabında Anne ve Babanın Rolü Büyüktür
Çocuk Yeni Doğacak Kardeşe Nasıl Hazırlanır? Sorusunun Cevabında Anne ve Babanın Rolü Büyüktür

Kardeşinin dünyaya gelmesi ile birlikte büyük çocuk öfkeli davranışlar sergileyebilir. Bu durum annesini küçük kardeşine kaptırma korkusundan kaynaklanır. Çocuk bir süre sonra bu duruma alışacaktır. Bu durumda anne sabırlı olmalıdır. Çocuğa ceza vermek, bağırmak ve kızmak çocuktaki agresif davranışları arttıracaktır. Bebek geldiğinde ilk aşamada alışıncaya kadar büyük çocuğu ananeye göndermek doğru bir davranış değildir. Bu durumda çocukta dışlanmışlık duygusu ortaya çıkar. Kardeş geldiği için ben evden gönderildim diye düşünerek kardeşine öfke ve kıskançlık duygusu besleyebilir.

Yukarıda belirttiğimiz hususlar dikkate alınarak çocuk yeni doğacak kardeşe nasıl hazırlanır? sorusu cevaplanabilir. İlgi azalmasını hissetmeyen çocuğun kıskançlığı azalacağından yeni kardeş onun gözünde bir tehdit unsuru olmayacaktır.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Çocuk Yeni Doğacak Kardeşe Nasıl Hazırlanır?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Liste Makale ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin