Çocuklarda El Kirlenmesi Zararlı mıdır? 
Çocuklarda El Kirlenmesi Zararlı mıdır? 

Çocuklarda El Kirlenmesi Zararlı mıdır? 

Çocuklarda el kirlenmesi zararlı mıdır? Sorusunun cevabı ebeveynlerin merak ettiği konulardan biridir. Konuyla ilgili ayrıntılar yazımızda.

Çocuklarda el kirlenmesi zararlı mıdır? Sorusunun cevabı ebeveynlerin merak ettiği konulardan biridir. Çünkü, eller gün içinde en çok kirlenen organlardan biridir. Eller günlük hayatta çocuklar ve çevre arasında çeşitli ilişkiler sağlar ve birçok mikroorganizmayı taşırlar. Eller temiz görünse de görünmez bakteriler birçok hastalığa neden olabilir. Bu mikroplar dokunma, el sıkışma, öksürme ve hapşırma yoluyla yayılabilir. Eller yıkanmadığında; soğuk algınlığı, grip veya ishale daha yatkın olunur. Bazı bakteriler ellerdeki gözeneklere, çiziklere, çatlaklara yapışır ve hızla çoğalmak için doğru ortamı bulur. 

Çocuklar El Yıkamaya Nasıl Alıştırılır? 

Çocuklarda El Kirlenmesi Zararlı mıdır? 
Çocuklarda El Kirlenmesi Zararlı mıdır?

UNICEF (Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu), 15 Ekim’i “Dünya El Yıkama Günü” ilan etti. İlk kez 2008 senesinde kutlanan Dünya El Yıkama Günü’nde çocuklar hijyen konusunda bilgilendirildi. UNICEF uzmanları, el yıkamanın her sene 1 milyon çocuğun hayatını kurtardığını belirtiyor. Zira çocuklar, ellerini düzgün ve sık bir şekilde yıkamadıklarında grip, hepatit A, ishal ve verem gibi birçok hastalığa yakalanıyorlar. 

Okul öncesi dönemden itibaren çocuklara el yıkama alışkanlığı kazandırılmalıdır. Burada sorumluluk sabırlı olması gereken anne babaya düşüyor. El yıkama alışkanlığı çocuklara sadece öğretilmemeli, uygulamalı olarak da gösterilmelidir. Bu konuda anne babaların rol model olması çok önemlidir. 

Çocuklar eğlenirken öğrenmeyi severler. El yıkama alışkanlığını kazanmaya çalışırken eğlenmenin yollarını bulmaya çalışın. Örneğin, 30 saniye boyunca ellerinizi yıkarken çocuğunuz ve sizin sevdiğiniz bir şarkıyı söyleyebilirsiniz. 

Çocuğunuza El Yıkamanın Önemini Anlatın 

Öncelikle çocuğunuza el yıkamanın önemini anlatın. Çocuklara ellerini doğru yıkamayı öğretmek ve bu alışkanlığı geliştirmek önemlidir. Okuyacağınız kitaplar, çizgi filmler veya geliştireceğiniz aktiviteler ile çocuğunuzun dikkatini çekebilirsiniz. 

Çocuğunuzun Rol Modeli Olun 

Çocuklar doğdukları andan itibaren bir yaşam deneyimi yaratmak için en yakın ebeveynlerini takip ederler. Çocuğunuza sadece ellerini nasıl yıkaması gerektiğini söylememelisiniz, aynı zamanda çocuğunuza el yıkamayı uygulamalı olarak da göstermelisiniz. Öncelikle el hijyeni eğitimi için çocuğunuzun önünde ellerinizi yıkamaya başlamalısınız. Dışarı çıktıktan sonra, yemeklerden önce ve sonra ve tuvalete gittikten sonra ellerinizi birlikte yıkayabilirsiniz. Bu adımı çocuğunuzun kişisel temizliğine uygulamak önemlidir. 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Çocuklarda El Kirlenmesi Zararlı mıdır? 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Liste Makale ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin