Çocuklarda Tırnak Yeme Nedenleri

Çocuklarda tırnak yeme alışkanlığı her 3 çocuktan birisinde görülen bir davranış bozukluğudur. Tırnak yeme davranışı aile içinde rahatsız edici bir durumdur. Tırnak yeme davranışının birçok sebebi vardır. Birey kızdığı zaman, aile içinde bireyler tartışma yaşadığı zaman, okulda kendilerini ifade edemedikleri zaman, baskı altında kaldıkları zaman, kardeş kıskançlığı yaşadıkları durumda tırnak yeme davranışı ortaya çıkar.

Çocuklarda Tırnak Yemek Davranışı Neden Oluşur?

Çocuk yaşadığı iç sıkıntıyı yanlış bir davranış bir nevi dışavurum olarak tırnak yiyerek gidermeye çalışır. Boşanmış ailelerin çocuklarında bu davranış çok sık görülür. Ailesi ya da öğretmeni tarafından sürekli eleştirilen ve kendisini baskı altında hisseden çocuklarda tırnak yeme davranışı görülür.

Çocuklarda Tırnak Yemek Davranışı Neden Oluşur?
Çocuklarda Tırnak Yemek Davranışı Neden Oluşur?

Tırnak yeme davranışının görülmesi için çocuğun hayatında olumsuz bir durum olması gerekmez. Normal bir aile ortamında yaşayan bireylerde de tırnak yeme davranışı görülür. Aşırı mükemmeliyetçi yapıya sahip aileler çocuklarını baskı altında tuttukları için bu tip ailelerin çocuklarında bu davranışa sıklıkla rastlanılmaktadır. Tırnak yeme davranışı ile mücadele etme görevi evde anne ve babanın, okulda ise öğretmenlerin görevidir. Küçük çocuklarda görülen tırnak yeme davranışında çocuğun üstüne gitmeyin. Çocuğu uygun bir dille uyarmalı ve yaptığının yanlış olduğunu anlatmalısınız.

Tırnak Yeme Sorunu Çözümleri Nelerdir?

  • Çocuğu tırnak yeme konusunda sürekli uyarmak yerine dikkatini başka yöne çekmeye çalışmalısınız. Çocuğun eline meşgul olacağı bir şeyler verin. Böylece tırnak yeme davranışını unutacaktır.
  • Çocuğu geren psikolojik durumunu bozan durumları ortadan kaldırmalısınız. Çocuğu tırnak yemeye iten gergin durumları tespit etmelisiniz. Çocuğun hayatında meydana gelen olumsuzlukları tespit edip gerekli önlemler ve tedbirler alınmalıdır.
  • Aile içinde kıskançlık durumu varsa bu kıskançlığın boyutu araştırılmalıdır. Aile içinde sorunlar çözüme kavuşturulmalıdır. Tırnak yeme davranışı altında yatan nedeni bulmak yerine çocuğu azarlamak, korkutmak ve çocuğu cezalandırmak çocukta duygusal sorunlara neden olur.
  • Çocukta gerginliğe neden olabilecek korku filmlerinden çocukları uzak tutmak gerekir. Bu tür filmler çocukların ruh sağlığını bozar. Bu da çocukta bir takım davranış bozukluklarına neden olur.
  • Çocuklar korku filmi izlerken olayı derinden yaşar ve gerginlikten çıkmak için tırnak yeme davranışı sergiler.
  • Okulda tırnak yiyen çocuklara öğretmenin anlayışla yaklaşması gerekir. Öğrencilerin kendini ifade etmesi için ortamlar yaratmalıdır.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Çocuklarda Tırnak Yeme Nedenleri

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Liste Makale ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin