Ders Çalışmak için Nasıl Motivasyon Sağlanır?

Ders çalışmak İçin motivasyonunuzu kaybettiyseniz, ders çalışmak İçin nasıl motivasyon sağlanır? Başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Ders çalışırken insanların motivasyonunu azaltabilecek ve morallerinin düşük olmasına neden olabilecek birtakım faktörler vardır. Düzenli olarak ders çalışmak motivasyonunu kaybeden insanlar, eski düzenini yeniden sağlamak için çalışma motivasyonunu yeniden kazanmaya çalışırlar. Öğrenmek için motivasyonlarını yeniden kazanmak isteyen insanlar, kişisel iç görülere ihtiyaç duyarlar. Peki, ders çalışmak için nasıl motivasyon sağlanır? 

Ders Çalışırken Motive Hissetmenize Yarayacak Bilgiler 

Kendinizi Ödüllendirin 

Kendinizi Ödüllendirin
Kendinizi Ödüllendirin

Uzun saatler çalıştıktan sonra, iyi bir şekilde dinlenmeyi unutmamalısınız. Bir haftalık sıkı çalışmanın ardından, kendinize zaman ayırarak ödüllendirmeyi unutmayın. Kendinizi ödüllendirmek sizi daha çok çalışmaya motive edecektir. Tüm testleri doğru cevapladıktan sonra en sevdiğiniz yemek veya hobinize ayıracağınız belli bir süre ile kendinizi ödüllendirebilirsiniz. 

Yanlışlarınıza Değil Doğrularınıza Odaklanın 

Her test için doğru ve yanlış sayıları belirlediğinizden emin olun ve her ders için doğru sayıları artırmaya odaklanın. Yeni konularda hata yapmak yaygındır; bu noktada asıl odak noktanız neler yapabileceğiniz, ki bu sizin doğrunuz olmalıdır. Bu, motive kalmanıza yardımcı olacaktır. 

Planlı Olun 

Sadece kariyer hedeflerinizi değil, günlük ve haftalık planlarınızı da belirleyin. Başlamadan önce hangi dersi çalışacağınızı bilmek zaman kaybını önleyebilir. Planınız çerçevesinde gün içinde kararsızlıkla vakit kaybetmeden yapmanız size büyük kolaylık sağlayacaktır. Kurduğunuz bir planı uygulamada zorluk yaşıyor olsanız bile ona bağlı kaldığınız sürece çalışma isteğiniz planla birlikte artacak ve bu bir alışkanlık haline gelecektir.  

Kendinize Güvenin ve Olumsuz Düşüncelerde Uzaklaşın 

Çalışma isteğini kaybetmenin bir başka nedeni de başaramayacağınızı ve çalıştığınız konuyu anlamadığınızı düşünmektir. Ders çalışırken yaptığınız yanlışlar, yapamayacağınızı düşünmenize neden olabilir. Yaptığınız her hatanın doğrusunu bilerek ve olumsuz düşüncelerden uzak durarak kendinizi bir adım daha ileriye taşıyabileceğinizi görmelisiniz. Bir konunun herhangi bir noktasını anlamamak veya tamamen unutmak mümkün değildir. Öğrenilen bilgiler kalıcı olmadığı için sizi endişelendirebilir. Bu noktada konu ile ilgili ön yargıyı tekrar çalışarak kırabilirsiniz. 

Hedeflerinizi Belirleyin

Hedeflerinizi Belirleyin
Hedeflerinizi Belirleyin

Ders çalışmak için motivasyon kazanmanın ilk altın kuralı hedefler belirlemektir, gelecekte hangi kariyeri sürdürmek istiyorsunuz? Bir sınava hazırlanıyorsanız, almak istediğiniz lise veya üniversite avantajları nelerdir? Kendinize bu gibi sorular sorarak hedeflerinizi şekillendirebilirsiniz. Hedef belirlemek, çalışma isteğini artırır. Hedefiniz hakkında her şeyi biliyorsanız, onu başarmak için somut verilere sahip olacaksınız ve çalışmalarınızı bu yönde hızlandıracaksınız. Diyelim ki amacınız iyi bir üniversiteye girmek. Puan aralığını öğrenin ve bu puana ulaşmak için gereken net sayıyı hesaplayın. Her dersten ne kadar net yapmanız gerektiğini bilmek, size ne kadar sıkı çalışmanız gerektiğini söyleyecektir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Ders Çalışmak için Nasıl Motivasyon Sağlanır?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Liste Makale ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin