Emine Erdoğan:Bağcılar Belediyesi’nin tüm belediyelerimize örnek olmasını diliyorum

Bağcılar Belediyesi’nin düzenlediği 2. Engelsiz Dünya Dostu Festivali, Emine Erdoğan’ın katılımıyla gerçekleşti. Hayatın her alanında engellileri değer üreten, bağımsız insanlar olarak daha fazla görmeyi ümit ettiğini söyleyen Erdoğan, “Bu vesileyle Avrupa'nın en kapsamlı engelli eğitim merkezlerinden bir tanesini inşa eden Bağcılar Belediyesi'ni bir kez daha tebrik ediyor, tüm belediyelerimize örnek olmasını diliyorum” dedi.

 

3 Aralık Dünya Engelliler Günü etkinlikleri kapsamında bugün Bağcılar Belediyesi tarafından 2. Engelsiz Dünya Dostu Festivali düzenlendi. Feyzullah Kıyıklık Engelliler Sarayı’nda gerçekleşen programa; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan da konuk oldu. Engellilerden oluşan Diyarbakır Halk Oyunları Ekibi, Erdoğan’ı folklor gösterisiyle karşıladı.

 

En büyük engel ön yargılardır

Tanıtım filminin yayınlanmasının ardından programda konuşan Erdoğan, “Bağcılar Belediyesi'nin düzenlediği ikinci engelsiz dünya dostu festivalinde bulunmaktan büyük bir mutluluk duyuyorum. Güçlü toplumlar, bütün vatandaşlarına potansiyellerini gerçekleştirecekleri koşulları sağlayabilen toplumlardır. Tüm vatandaşlarını sosyal hayata katamayan bir toplum ise engellidir. Toplumsal engellerimizi ortadan kaldırmak önce eksikliklerimizi fark etmek ve ardından gidermek için el birliği ile çalışarak mümkün olabilir. Bugün artık ülkemizde engelli bireylerin önündeki en büyük engel ön yargılardır. Ön yargıların oluşturduğu bariyerleri ancak birlik olarak ve başarı örneklerini arttırarak aşabiliriz. Uluslararası başarılarına şahit olduğumuz sporcu ve sanatçılarımız gençlerin ihtiyaç duyduğu rol modeller ve ülkemizin gurur kaynaklarıdır. Bunun bir örneği olarak yakın zamanda ampute futbol takımımız engelleri aşarak dünya şampiyonu oldu. Ve ön yargıları yıkacak önemli bir adım attı. Geleceğe dair kuran engelli gençlerimize yeterli çabayla her şey mümkün olabileceğini bu vesileyle gösterdiler" dedi.

 

Bu tarz programların varlığı çok kıymetli

Engellilerin toplumsal yaşama tam katılımlarını sağlamak, fırsat eşitliğinden yararlanan haklarını kullanabilen bireyler olmalarına imkân tanımak amacıyla ülkemizde son 20 yılda çok önemli adımlar atıldığına dikkat çeken Erdoğan şunları söyledi: “Bütün şehirlerimizi engelsiz hale getirmek hükümetimizin öncelikli hedefleri arasında yer almaktadır. Engellere erişebilirlik ilkeleriyle tasarlanmış mekanlarla ve teknolojiyle hep birlikte aşacağız. İş yerlerinde, sokakta, kamuda ve özel sektörde engelli bireylerimizi değer üreten, bağımsız insanlar olarak daha fazla görmeyi ümit ediyorum. Bu vesileyle Avrupa'nın en kapsamlı engelli eğitim merkezlerinden bir tanesini inşa eden Bağcılar Belediyesi'ne bir kez daha tebrik ediyor, tüm belediyelerimize örnek olmasını diliyorum. Her birey ile bağ kurabilen, engele değil kişiye odaklanan bir toplumsal vicdanın yaygınlaştırmayı amaçlayan bu tarz programların varlığı çok ama çok kıymetli. Başta Bağcılar Belediyemiz olmak üzere emeği geçen herkese şükranlarımı sunuyorum.”

 

Engelliler ve aileleri en önde fertler haline geldi

Engellilerin hayallerini gerçeğe dönüştürdüklerini söyleyen Bağcılar Belediye Başkanı Abdullah Özdemir ise “Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın engellilerle ilgili yapmış olduğu çalışmalar hem belediyemizin hem hükümetimizin çalışmalarıyla engellilerimiz ve aileleri en önde olan fertler haline geldi. Engelliler sarayımız sizlerin de katılımıyla 2011 yılında hizmete açılmıştı. 11 yıllık süreç içerisinde çok büyük adımlara vesile oldu. Burada engelli bireylerimizin sadece hayata katılımı değil aynı zamanda hayatta öncü bireyle olması adına büyük hizmetler yapıldı. Var olan çalışmalarımızın niteliğini daha da ilerilere götürme gayreti içerisindeyiz. Ülkemizde engelli ailelerimizle ve engelli bireylerimizle birlikte inşallah daha da ileriye, daha da iyi noktalara gelinmesine, burada yapılan süreçler vesile olacak” diye konuştu. Konuşmanın ardından Özdemir, Erdoğan’a özel bir tablo hediye etti.

 

Başarılı kursiyerler ve sporcular ödüllendirildi

Programda “Engelsiz Üniversite” projesinde başarılı olan kursiyerlere sertifikaları takdim edildi. Öte yandan festival kapsamında; boccia, tekerlekli sandalye basketbolu, okçuluk, steam, bilek güreşi, akıl ve strateji oyunları olmak üzere toplam 6 branşta düzenlenen müsabakalarda şampiyon olanlara madalyaları verildi. Daha sonra atölyeleri gezen Erdoğan, kursiyerlerin çalışmalarını yerinde izledi ve onları tebrik etti.

 

Feyzullah Kıyıklık Engelliler Sarayı'ndaki 'Herkes Hayat Doludur' isimli fotoğraf sergi alanını da gezen Erdoğan, etkinliğin sonunda hatıra fotoğraf çekildi.

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Emine Erdoğan:Bağcılar Belediyesi’nin tüm belediyelerimize örnek olmasını diliyorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Liste Makale ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin