En Çok Kazandıran Tavuk Irkları Hangileridir? 
En Çok Kazandıran Tavuk Irkları Hangileridir? 

En Çok Kazandıran Tavuk Irkları Hangileridir? 

Tavuk çiftliği açmak isteyen kişiler için en önemli konulardan biri olan; en çok kazandıran tavuk ırkları hangileridir? sorusunun cevabı yazımızda.

Tavuk çiftliği açmak veya doğrudan evinizin bir bölgesinde tavuk yetiştirmek istiyorsanız dünyanın en popüler tavuk ırklarını ve dolayısıyla dünyanın en ekonomik tavuk ırklarını yüksek verimle tercih edebilirsiniz. Bu tavuk ırkları ile daha az eforla daha çok para kazanabilirsiniz. Elbette her tavuğun farklı gereksinimleri ve beslenme ihtiyaçları olabilir. Peki, en çok kazandıran tavuk ırkları hangileridir? 

En Kazançlı Tavuk Irkları

En Çok Kazandıran Tavuk Irkları Hangileridir? 
En Çok Kazandıran Tavuk Irkları Hangileridir?

Brown Irkı 

Aslında, Brown cinsi tavuklar doğal değildir. Brown, 1978’de bir Fransız şirketi tarafından özel olarak geliştirilen bir türün telif hakkıyla korunan adıdır. Bu, tavuk çiftlikleri ve arka bahçesinde küçük bir kümes kurmak isteyenler için mükemmel bir seçimdir. Bu tavukların bu kadar popüler olmasının en büyük nedeni, yüksek yumurta üretimi ve birçok sert iklime karşı dayanıklılıklarıdır. Brown, Türkiye’de en popüler tavuk cinsidir. 

Ligorin Irkı 

Tüm tavuk ırkları arasında en yaygın olanıdır. İtalya menşeili ve en çok yumurta üreten Ligorin tavukları yılda 320-340 yumurta yapabilirler. Bu tavuklar diğer cinslere göre daha küçüktür ve günde 100 grama kadar yem tüketirler. Yumurta rengi beyaz olduğu için ülkemizde yaygın değildir. Beyaz yumurtalar organik olmadığı sanıldığından dolayı organik yumurta alanına dahil değildir. Et üretimine uygun olmayan 15 çeşit ligorin tavuğu bulunmaktadır. 

Golden Comet Irkı 

Pek çok melez tavuk ırkı vardır ancak en yaygını bu cinsteki tavuklardır. Melez tavuklar genellikle çok yumurta yaparlar ve çok az yem tüketirler. Bu, melezleri ticari olarak yetiştirmeyi mümkün ve karlı hale getirir. Melez tavuklar genellikle kahverengi ve altın rengindedir ve yılda ortalama 280-300 yumurta yaparlar. Bu yumurtalar orta büyüklükte ve açık kahverengi renktedir. Melez tavuklar çevresel ve mevsimsel koşullara karşı oldukça dirençlidir ve bakımı da kolaydır. 

Sussex Irkı 

Sussex, et veya yumurta için yetiştirilebilir ve yılda ortalama 250 yumurta üretir. Yumurtalar kahverengi veya bej olabilir. Genellikle beyaz tüyleri olan ancak siyah kanatları ve kuyruğu olan sessiz bir ırktır. Yetiştiği alana ve bahçeye zarar vermez. Eğitilmesi kolaydır ve elle bile beslenebilir bir ırktır. 

Barnevelder Irkı 

Özellikle kış aylarında yüksek verimliliği ile tanınan Barnevelder, Hollandalı bir tavuk ırkıdır. Adını Hollanda’nın Barnevelder kentinden almıştır. 19. yüzyılın sonlarına doğru hızla popülerlik kazanmıştır. Yumurta kabukları sert ve koyu kahverengidir. Tavukların en önemli özelliği kışa dayanıklılıklarıdır. Bu tavuğun yıllık üretimi yaklaşık 170 yumurtadır. Avustralya’da en popüler olan ırktır. 

Listemakale.com

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
En Çok Kazandıran Tavuk Irkları Hangileridir? 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Liste Makale ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin