Ertuğrul Yalçınbayır’ın Hayatı

Ertuğrul Yalçınbayır avukat olmasına rağmen hayatı daha çok siyasetle iç içe geçmiştir. Ayrıntılar yazımızda.

Bir avukat olmasının yanı sıra Ertuğrul Yalçınbayır’ın hayatı daha çok siyasetle iç içe geçmiştir. Bulgaristan Türkü olan ve 4 yaşından itibaren Türkiye’de yaşayan Yalçınbayır, üniversiteyi bitirdikten sonra çeşitli siyasi partilerde aktif siyasetin içerisinde yer almış isimlerden biridir.

 Ertuğrul Yalçınbayır Kimdir?

İlk kez CHP ile birlikte siyasete girmiş ve ardından sağ partiler de yönetici olarak görev almış, Türk siyasetçi ve avukat olarak bilinmektedir.

Ertuğrul Yalçınbayır’ın Hayatı

Anne adı Sabriye baba adı ise Fahrettin olan Ertuğrul Yalçınbayır, Hasköy Bulgaristan da 1 Temmuz 1946 tarihinde dünyaya gelmiştir. Bulgaristan doğumlu olsa da Bulgaristan’da fazla kalmayan Yalçınbayır, henüz 4 yaşındayken ailesi ile birlikte Türkiye’ye göç etmiştir.

Türkiye’de Bursa’ya yerleşen Yalçınbayır ailesi, kısa sürede şehrin sevilen ailelerinden biri olmuştur. Ertuğrul Yalçınbayır ilk ve orta öğrenimini Bursa’da görmüştür. Lise eğitimini de yine Bursa Erkek Lisesi’nde alan Yalçınbayır, üniversiteyi okumak için İstanbul’a gitmiştir.

İstanbul Üniversitesi’nin Hukuk Fakültesi bölümünden mezun olan Ertuğrul Yalçınbayır, staj döneminin ardından çok kısa bir süre avukatlık yapmıştır. 1970’li yıllarda Cumhuriyet Halk Partisi Bursa il yöneticileri arasında yer almıştır.

Ertuğrul Yalçınbayır evli olup iki çocuk babasıdır.

Ertuğrul Yalçınbayır’ın Siyasi Hayatı

Ertuğrul Yalçınbayır’ın Hayatı
Ertuğrul Yalçınbayır’ın Hayatı

Yalçınbayır siyasete ilk olarak 1970’li yıllarda CHP Bursa il başkanlığında girmiştir. Sonrasında ise Milli Görüş hareketine katılmıştır.

1980’li yıllarda katılmış olduğu Milli Görüş hareketinde özellikle Bursa genelinde çeşitli görevler almıştır. 1995 genel seçimlerinde Bursa Refah Partisi milletvekili adayı olarak seçimlere girmiştir.

Partisinin Bursa’da ve Türkiye genelinde başarılı olması neticesinde, Refah Partisi Bursa milletvekili olarak meclise girmeyi başarmıştır. Ancak Parti yöneticilerini sıklıkla ağır bir şekilde eleştirmesi nedeniyle Refah Partisi’nden ayrılmak durumunda kalmıştır.

Refah Partisi’nden ayrıldıktan sonra Anavatan Partisinde siyasete devam eden Yalçınbayır, 1999 seçimlerinde de Anavatan Partisi Bursa milletvekili adayı olarak genel seçimlere katılmıştır. Partisinin barajı geçmesi ile birlikte bu kez Anavatan Partisi’nden Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne girmiştir.

Ertuğrul Yalçınbayır Anavatan Partisi içerisinde de yöneticilerle çeşitli sorunlar yaşamıştır. Özellikle mevcut Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in görev süresinin uzatılması için yapılan çalışmalar, onun Anavatan Partisi’nden kopmasına neden olmuştur. Anavatan Partisi’nden ayrılmasının bir başka nedeni ise, parti içerisinde yaşanan başörtüsü tartışmaları olmuştur.

2001 yılında milletvekili olduğu Anavatan Partisi’nden istifa etmek durumunda kalan Yalçınbayır, kurulum aşamasında olan Adalet ve Kalkınma Partisi’ne katılmış ve AK Parti’nin kurucular kurulu arasında yer almıştır.

3 Kasım 2002 seçimlerinde kurucusu olduğu AK Parti’nin birinci parti çıkması neticesinde, bu defa AK Parti sıralarından üçüncü kez milletvekili seçilmiştir.

Recep Tayyip Erdoğan’ın siyasi yasaklı olması nedeniyle AK Parti genel başkanlığı görevini yürüten Abdullah Gül, dönemin başbakanı olmuştur. Ertuğrul Yalçınbayır ise o dönem başbakan Abdullah Gül’ün Başbakan Yardımcılığı görevini yürütmüştür.

Türkiye Futbol Federasyonu ve Bursa Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyeliği gibi çeşitli görevlerde yapan Ertuğrul Yalçınbayır, siyasi kariyerine 2007 yılında son vermiştir.

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Ertuğrul Yalçınbayır’ın Hayatı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Liste Makale ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin