Eski Sevgiliden Arkadaş Olur mu?
Eski Sevgiliden Arkadaş Olur mu?

Eski Sevgiliden Arkadaş Olur mu?

Aşk; uğruna şarkılar bestelenen, söylenen, şiirler yazılan ve üstelik çoğu zaman akla uymayan bir delilik halidir. Aşkın hemen hemen bütün evrelerinde eşitsiz duygusal yönelimler vardır. Söz konusu eşitsizlik kimi zaman yönetilebilirken kimi zaman işler planladığımız gibi gitmeyebilir. Hiç kimse mutsuz bir ilişkisi olsun istemez ve başlarda mutlu olduğu, hayallerle dolu olan ilişkisini çeşitli sebeplerle sonlandırma kararı verir. Hayatımızın belli bir döneminde önemli yeri olan eski sevgiliden arkadaş olur mu?

Eski Sevgiliyle Arkadaş Olmak İstemenin Sosyal Nedenleri

Eski Sevgiliden Arkadaş Olur mu?
Eski Sevgiliden Arkadaş Olur mu?

Ayrılmış olan çiftlerin, arkadaş kalmak istemelerinin bazı kanıtlanmış sosyal nedenleri olabilir. Arkadaş kalmak, pek çok değişik sebeplerin etkili olması ile beraber motivasyonunuza da bağlıdır. Misal, ortak çalışma yeri, ortak çocuk veya ortak arkadaşlarınızın olması gibi sosyal uyum için eski sevgiliden arkadaş olması iyi bir amaç olabilir. Artık bütün günlerini beraber geçirmelerine gerek yoktur. Ama en azından bir şeyler kurtarılabilir. Ayrılık kararı ortak bir karar olmasa da ayrılan kişi için arkadaşlık, dostluk vaadi cezbedici olabilir. Bu vaat ile ayrılığı istemeyen kişi duygusal açıdan güven veren duygular hissedebilir. Ama bazı insanlar genelde eski sevgilileri ile arkadaş kalma inançlarını taşır, arkadaş kalmaya çalışır.

Teknik olarak ifade etmek gerekirse, her insan için anlamlı insanlar vardır. Bu insanlar onlara karşın büyük sorumluluklar taşıdığımız ve yoğun duygular beslediğimiz ve bakım gereği hissedilen aile üyelerimizdir. Arkadaşlar ile kurduğumuz bağ sorumluluk taşımadığımız ilişkilerdir. Kendimizin seçtiği ve bakım gereği olmayan ilişkilerdir. Ancak sevgili veya eşimiz bizim seçtiğimiz ve daha sonrasında anlamlı insanlar arasına koyduğumuz insan olurlar. Bu sebeple de romantik bir ilişkiye son vermek bir yas sürecini başlatır. Arkadaş kalma seçeneği bu süreç için ağrı kesici rolü alabilir.

Eski Sevgili ile Arkadaş Kalmanın Olumsuz Yönleri

Eski Sevgiliden Arkadaş Olur mu?
Eski Sevgiliden Arkadaş Olur mu?

Araştırmalar neticesinde romantizmin olmadığı bu ilişkinin ayrılmış sevgililer için kalitesiz olduğunu işaret ediyor. Çünkü bu ilişki, duygusal açıdan çok az destekleyici, az özverili, çok daha az güven veren ve diğerinin mutluluğuyla ilgilenmeyen bir ilişki olmaya başlar. Bu durum başlarda uygun gibi görünse de aslında giderek iki tarafı da yıpratan bir hal alır.

Terk edilen kişi için, eski sevgiliden arkadaş olması sonsuz bir kabustur. Hayat boyu beraber sürecek bir yaşam düşüncesinden vazgeçmek statü kaybı olarak bile anlamlandırılabilir. Daha kötü olanı ise eskide yaşanmış olanlar her zaman aklımızda olacağından umudunuzu yeniden alevlendirmesi mümkündür. İlişkiyi bitiren taraf içinse bu durum kendi acımasızlığının, kendi suçluluğunun bir hatırlatıcısı olabilir. Terk eden taraf hep yanlış anlaşıldığı ve kötü görüleceği için bununla baş etmek adına sert ya da telafi edici davranışlarla yaklaşabilir. Her iki seçenekte de arkadaşlık samimi olmaktan uzaklaşır.

Arkadaş Kalmak Geçmişi Aklar mı?

Eski Sevgiliden Arkadaş Olur mu?
Eski Sevgiliden Arkadaş Olur mu?

Eski sevgili ile arkadaş kalma fikri, iki insanın yoğun duygulara yatırım yaptığı ilişkinin iyi yanlarını korumak ve onurlandırmak için yaptığı duygusal bir girişimdir. Ancak eski iki sevgilinin bunu başarması oldukça güçtür. Çünkü her şey bittikten sonra artık birbirlerinin hayatlarında olmayacakları düşüncesi sürekli devam edecektir. Arkadaşlık, aşk gibi değildir. Arkadaşlık, sadakatin ön planda olmadığı ve sonsuza kadar sürmesi ümit edilen bir ilişki değildir. Buna ek olarak eski sevgiliyle olan arkadaşlık ilişkisi biten ilişkinin hem samimi dostluğa hem de hatırasına bir ihanet sayılabilir. Bu sebeple arkadaşlık, tutkulu ve ateşli bir durumun üstüne kurulmamalıdır. Aşkın yerine konulması gereken şey arkadaşlık değil daha dürüst bir durum olan bir insani mesafedir.

Yaşanmışlıklarında gösterdiği gibi, ilişkinin izlerinin her zaman güvende olacağı tek yer olan hafızada tutmak en güzeli olacaktır.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Eski Sevgiliden Arkadaş Olur mu?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Liste Makale ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin