EÜ Moda ve Tasarım Yüksekokulundan “Denim Drapaj Sergisi”

Ege Üniversitesi (EÜ) Moda ve Tasarım Yüksekokulu öğrencileri tarafından “Sürdürülebilirlik” teması çerçevesinde atıl durumdaki denim pantolonlar ve kumaş parçalarından oluşan “Denim Drapaj” sergisi, “Fashion Prime Tekstil, Hazır Giyim Tedarikçileri ve Teknolojileri Fuarı”nda ziyaretçilerin beğenisine sunuldu. Serginin küratörlüğünü EÜ Moda ve Tasarım Yüksekokulu Dr. Öğr. Üyesi Özlem Kurtoğlu Necef üstlendi. Dr. Öğr. Üyesi Kurtoğlu Necef serginini atıl durumdaki denim pantolonlar ve kumaş parçalarının drapaj tekniği ile yeniden değerlendirilerek oluşturulduğunu ifade etti.

 

Sergi hakkında bilgi veren EÜ Moda ve Tasarım Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Ziynet Öndoğan, “Ekonomik, sosyal ve ekolojik anlamda sürdürülebilirlik, dünya genelinde çok önemli. Drapaj sergimizin sürdürülebilir bir koleksiyon olmasını istedik. Denim firmasının bu anlamda çalışmaları olduğunu biliyorduk. Onlarla irtibata geçtik ve atık kumaşları aldık. Firma yetkilileri okula gelerek çeşitli seminerler verdi. Öğrenciler, belki de dünyada ilk kez denim drapaj koleksiyonu oluşturmuş oldu. Denim, bütün yaş gruplarında ve toplum her seviyesinde benimsenen bir ürün grubu. Biz ekonomik, ekolojik ve sosyal sürdürülebilirlik bileşenleri ile bütün sürdürülebilir moda ilkesini benimseyerek bir ticari koleksiyonun ayak seslerini ortaya koymuş olduk. Ayrıca Moda Tasarım Yüksekokulu olarak ülkemizin 11’inci Kalkınma Planının Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri Kapsamında yer alan hazır giyim sektöründe moda tasarımı alanında lider ülkelerden biri olması temel amacına hizmet etmek adına önemli bir adıma attık” dedi.

 

Serginin sürdürülebilirlik teması kapsamında hazırlandığına dikkat çeken Dr. Öğr. Üyesi Özlem Kurtoğlu Necef ise “Öğrencilerimiz, atıl durumdaki denim pantolonlara ve kumaş parçalarına değer kazandırarak özgün tasarımlarını gerçekleştirdiler. Fuar kapsamında gerçekleştirdiğimiz sergi oldukça yoğun ilgi gördü. Bunun oluşturulmasında çok emek veren kıymetli öğrencilerimizi gönülden tebrik ediyorum” dedi.

 

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
EÜ Moda ve Tasarım Yüksekokulundan “Denim Drapaj Sergisi”

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Liste Makale ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin