Falaka Nedir?
Falaka Nedir?

Falaka Nedir?

Eskiden bir ceza yöntemi olarak kullanılan, dizilerde ve filmlerde zaman zaman rastladığımız falaka genel olarak herkes tarafından bilinmektedir.

Özellikle geçmiş tarihimizde sık kullanılan bir cezalandırma yöntemi olması nedeniyle, falaka nedir? Sorusunun cevabı toplumumuz tarafından genellikle bilinmektedir. Ancak bilmeyenler için bu ceza türünün ne olduğunu ve nasıl yapıldığını paylaşalım.

Falaka Nedir? Neyi İfade Eder?

Falaka Nedir?
Falaka Nedir?

Temel olarak bir cezalandırma yöntemi olan falaka; genellikle kişinin ayak veya ayaklarını yukarı kaldırarak ayakların altına sopa ile vurulmasıdır.

Daha çok cezayı verenin haricinde iki kişinin kalın bir sopanın üzerine kişinin ayaklarını koyup sopayı tutması ve üçüncü kişinin ise ayaklara başka bir sopayla vurması şeklinde uygulanır. Diğer yandan uygulama sadece cezayı veren kişi tarafından yani tek kişi olarak da yapılabilmektedir.

Osmanlı döneminde sıklıkla uygulanan bir ceza yöntemi olmasıyla birlikte, Anadolu ve çevresinde de fazlaca bilinen bir ceza uygulamasıdır. Diğer yandan bu uygulamanın Osmanlı tarafından fethedilen topraklarda da özellikle yaşlı insanlar arasında bilindiği görülmektedir.

Yunanistan’da bir dönem okul öğrencilerine ceza vermek amacıyla kullanılan Falaka sistemi, 1830 yılında yasaklanmıştır. Yahudilere ait Talmud okullarında ise Kuzey Afrika bölgesinde öğrencilere hala falaka cezası verilmeye devam edilmektedir.

1
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Falaka Nedir?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Liste Makale ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin