Forum Sitesi Nedir? Nasıl Açılır
Forum Sitesi Nedir? Nasıl Açılır?

Forum Sitesi Nedir? Nasıl Açılır?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Forum sitesi nedir? Nasıl açılır? Başlığı altında, internette paylaşıma dayalı en fazla ilgi gören sitelerin başında olan forumlar hakkında farklı bilgilere değindik. Farklı insanların dilediği gibi paylaşım yapabilmelerine imkân veren forum siteleri, zorlu olduğu kadar eğlence dozu yüksek web siteleri arasındadır.

Forum Sitesi Nedir?

Forum sitesi, internet üzerindeki belki de en verimli özelliklere sahip paylaşım ve tartışmaya dayalı web sitesidir diyerek, forum sitesi nedir? sorusunu cevaplandırabiliriz.

Yönetmesi ve belirli bir aşamaya getirmesi biraz zor olsa da, belirli bir oranda saygınlık yakalamış forum siteleri ciddi anlamda ilgi görmekte ve hatta sahibine gelir getirmektedir.

Forum Sitelerinin Özellikleri Nelerdir?

Ziyaretçi Paylaşımına Dayalı İnternet Siteleridir

Forum sitelerinin en önemli özelliği, yöneticilerinin izin vermesi halinde ziyaretçilerin de uzun içerikler ve görseller yayınlamasının mümkün olmasıdır. Ancak günümüzde neredeyse tüm forum sitelerinde, üye olmayan kişilerin paylaşım yapması kısıtlanmıştır.

Forum üyeleri ise belirli şartlara bağlı olarak uzun yazılar paylaşabilir ve bu yazıları görsel ya da Youtube videoları ile süsleyebilirler.

Genel ya da Belirli Bir Konuyu Hedef Alabilir

Bu tip internet siteleri, genel anlamda her türlü içeriğin paylaşılabileceği alanlar olabileceği gibi sadece tek bir alana yönelik açılabilir. Örneğin üyelerin sadece yemek tarifleri veya yemeklerle ilgili paylaşımlar yapabileceği bir forum sitesi kurmak mümkün olacağı gibi, teknoloji, gezi, yemek tarifleri, sosyal medya ve spor gibi birçok karma konu üzerinde de forum siteleri açılabilir.

Kategori Genişliği ve Düzeni

Bu sitelerde kategori yani alt forumlar açmak da herhangi bir sınırlama yoktur. Alt forumlara ait ekstra alt forumlar açılabilir. Kategori yani alt forum düzeni de biraz daha şık ve farklıdır.

Üyelere Rütbeler Verilebilir

Forum yönetimi üyelerine çeşitli isimler altında rütbe verebilir. Bu rütbeler kişinin yapacağı paylaşım sayısı veya paylaşımlarının diğer kullanıcılar tarafından beğenilme oranına göre çeşitli şekillerde otomatik olarak verilebilir.

Bu rütbelerin en önemli tarafı motive edici olmasıdır. Çavuş, binbaşı, teğmen gibi askeri rütbeler belirleyebileceğiniz gibi, kendinizin isim verebileceği rütbelerde belirleyebilirsiniz.

Para Kazandırır

Özellikle insanların çeşitli ticaretler yapabilecekleri bir forum sitesi kurmak, sitenin marka haline dönüştürülmesi durumunda ciddi kazançlar elde edilmesini sağlayabilir.

Site üzerinden yayınlanacak reklamlardan gelir elde edilebileceği gibi üye hesaplarına çeşitli özellikler tanımlanarak da kazanç sağlanabilir.

Özel Mesajlaşma Sistemi

Forum sitelerine üye olan kişiler, birbirine özel mesaj gönderebilir. Bu sayede diğer üyelerin görmesini istemedikleri paylaşımları, kolaylıkla özel mesaj yolu ile başka bir üyeye ulaştırma mümkündür.

Online Cevap Verme

Başka bir üyenin açmış olduğu konuların altına, diğer tüm üyeler kolaylıkla çevrimiçi bir şekilde yorum yapabilirler. Bu özellik sayesinde insanlar birbiriyle rahatlıkla yardımlaşabilir veya ticaret yapabilirler.

Forum Sitelerinin Avantajları

Forum sitelerinin en önemli avantajları şunlardır;

 • Hem üyelerden hem de reklamlardan kazanç sağlamayı mümkün kılar.
 • Özel üye rütbeleri sayesinde, üyelerin daha motive olarak paylaşımcı olmaları sağlanabilir.
 • Her bölüm için ayrı bir yetkilinin atanması sayesinde, site yönetimi paylaşılabilir.
 • Kurallara uymayan üyeler yöneticiler tarafından belirli bir süre veya süresiz olarak uzaklaştırılabilir.
 • Tamamen çevrimiçi bir sistem olduğu için, daha katılımcı bir yapı oluşturmak mümkündür.
 • Sıcak bilgiye dayalıdır. Kalabalık forum sitelerinde, insanların birbirinden anlık olarak bilgi alıp yardımlaşması mümkündür.
 • Para kazanma çeşitliliği fazladır.
 • Forum sitelerinin dezavantajları
 • Çok paylaşımcı bir site yapısı olduğu için sıklıkla güncel tutulması gerekir.
 • Farklı kullanıcıların dâhil edilmesi biraz zaman alabilir.
 • Forum sitelerinde esas olan üye sayısı ve bu üyelerin aktifliğidir. O yüzden üye sayısının artırılması gerekir ve bu zaman alabilir.
 • Yönetimi klasik web sitelerine göre daha zordur. Yönetim kadrosunun kalabalık olması gerekir.
 • Online bir ortam olduğu için anlık kontrol edebilmek ve kullanıcı paylaşımlarını takip edebilmek biraz daha zordur.

Forum Sitesi Nasıl Açılır? Forum Kurma Maliyeti Nedir?

Forum sitesi açmak istiyorsanız, en azından temel bilgileri bilmek ve uygulamak gerekir. Aslında web sitesi açmak, zannedildiği kadar zor değildir.

Kendiniz nasıl açılacağını bilmiyorsanız, aşağıda vereceğimiz temel bilgiler üzerinden giderek çok küçük ücretler karşılığında birçok işinizi yaptırabilirsiniz. Geriye ise, sadece forum sitesini yönetmek kalıyor. İhtiyacınız olan şeyler ve ortalama forum kurma maliyeti aşağıdaki gibidir.

Domain Seçimi ve Alımı

Domain yani Türkçe karşılığı olarak, alan adı seçmeniz gerekir. Bu alan adı, forum sitesinin ismidir. Örneğin “haberler” bu sitenin adı ve .com ise uzantısıdır. Sizde forum konusu ile alakalı veya insanların ilgisini çekecek bir isim bularak ilk adımı atabilirsiniz.

Her isim sadece 1 site için kullanılabilir. Bu yüzden daha önce alınmamış boşta olan bir isim seçmeniz gerekir.

Bulduğunuz alan adının boşta olup olmadığını, Google’a “domain sorgulama” yazarak çıkan sitelerden sorgulayabilirsiniz. Yine aynı şekilde bu sitelerden domain alabilirsiniz.

Domain satış firmalarından boşta olan domainleri yıllık 8-10 dolar gibi rakamlara alabilirsiniz. Bu ücretler yıllık ödenir. İsterseniz 8-10 yıllıkta ödeme yapabilirsiniz.

Hosting Alımı

Yukarıda da bahsettiğim gibi oldukça dürüst firmalar arasında olan Şekershell yeni adıyla güçlü hosting gibi firmalardan, aylık veya yıllık olarak hosting hizmeti alabilirsiniz.

Hosting web sitenizin 24 saat açık kalmasını sağlayacak bir hizmettir. İlk başta aylık 10-20 TL’lik paketler fazlasıyla işinizi görecektir. Yine de hizmet alacağınız firma yetkilisine yapmak istediklerinizi belirterek ortak karar verebilirsiniz.

Forum Lisansı

Kuracağınız forum sitesinin hangi yazılım ile hizmet vereceğini belirlemeniz gerekir. Forum siteleri genellikle vbulletin yazılımı kullanırlar. Forum sitesi kurmanın maliyeti, bu yazılım ile yükselmektedir.

Son sürüm hiç kullanılmamış bir vbulletin lisansı almak için, 250 dolar gibi bir rakamı gözden çıkarmak gerekir. Bu fiyat, ömür boyu lisanslı ürün için geçerlidir. Yıllık bazda lisans almak bu işi uzun süre yürüteceğiniz için çok daha pahalı olacaktır.

Fakat en son veya birkaç önceki sürüm 2. el lisansları daha uyguna alıp, forum sitenizde kullanabilirsiniz. İkinci el lisansları ise 100 150 dolar dolaylarında alabilirsiniz.

Yardım Alın

Lisanslı tema kurulumu ve diğer hizmetler için hosting firmanızdan ücretli veya ücretsiz yardımlar alabilirsiniz. Örneğin 50 100 TL gibi rakamlara, yukarıdaki hizmetleri almanız durumunda kurulum yaptırabilirsiniz. Bir kez kurulum yaptıracağınız için bu tutar göze gözükmeyecektir.

Üye rütbesi verme, yetkili atama, alt forum yani kategori açımı ve forum yönetimi hakkında detaylı bilgileri ise yine Google’dan araştırarak basit bir şekilde öğrenebilirsiniz.

 

 

 

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
1
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Forum Sitesi Nedir? Nasıl Açılır?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Liste Makale ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin