Hamilelikte Aşerme Nedir?
Hamilelikte Aşerme Nedir?

Hamilelikte Aşerme Nedir?

Hamilelikte aşerme veya yiyeceklerden tiksinme kadınların yaklaşık olarak %70’inde görülüyor. Hormonlardaki değişimler nedeniyle oluşan bu his bazı durumlarda rahatsızlık verebiliyor.

Hamilelikte Aşerme Ne Zaman Başlar? 

Aşermenin ne zaman başladığına dair bilimsel bir araştırma yoktur. Fakat birçok hamile kadın hamileliğin ilk aylarından itibaren yemeklere karşı bir istek durumu yaşamaya başlamaktadır. Bilinene göre en yaygın aşerme dönemi hamileliğin üçüncü ayında başlar. İlk 3 ayda ise yine değişen hormonlar dolayısı ile kokular başta olmak üzere bazı yemeklere karşı tiksinme durumu oluşabilmektedir. Hamileliğin ilk üç ayında özellikle sabah bulantılarına eşlik eden tiksinme hissi bazı gebeliklerde daha fazla görülebiliyor.

Hamilelikte Aşerme Nedenleri Nelerdir?

Hamilelikte Aşerme Nedir?
Hamilelikte Aşerme Hakkında Bilgiler

Yaygın olarak aşermenin hormonlarla alakalı bir durum olduğu bilinmektedir. Fakat birçok uzman aşerme konusunda sadece hormonların etkisinin yetersiz olduğunu savunmaktadır. Ayrıca hamilelik süresinde sürekli olarak gerçekleşen hücre oluşması durumu aşermenin sebeplerinden biridir.

Aşermenin diğer bir nedeni ise anne karnında gelişim aşamasında olan bebeğin ihtiyaçlarını annenin vücudundan karşılamasıdır. Bu süreçte beyine ve karaciğere sinyaller gider ve bu sinyaller aşermeye sebep olmaktadır.

Hamilelikte En Çok Aşerilen Besinler Nelerdir?

Hamilelik süresi boyunca kadınlar genellikle ekşi veya tatlı besinleri aşerebildikleri gibi bazen de her iki zıt tadı birlikte de aşerebilmektedirler. Genellikle karpuz, limon, çilek, turşu, kavun gibi yiyecekler en çok aşerilen yiyecekler arasında yer alıyor.

Hamilelikte Tiksinme Durumu

Gebelik süresince kadınlar bazı yiyecekleri aşerebildikleri gibi bazı yiyeceklerden de tiksinebilirler. Bu durum doğal bir durumdur. Bazı kadınlar hamilelik öncesi yemekten çok hoşlandıkları yiyeceklere karşı hamilelik süresince tiksinti duyabilirler. Hatta bazen bu tiksinti hamilelik sonrasında da devam edebilir.

Hamilelikte Aşerme İle Nasıl Baş Edilebilir?

Hamilelik süresi boyunca aşermeyle baş edebilmenin en iyi yolu, aşerdiğiniz yiyecekleri kararında ve aşırıya kaçmadan tüketmektir. Uzmanlar aşerilen yiyeceğin gün boyu tüketilmesindense tek bir öğünde tüketilmesinin daha sağlıklı olacağını söylüyorlar.

Gün boyu tek çeşit besin tüketmek anne ve bebeğin gelişimini olumsuz etkileyebileceği için hamile kadının, gün içerisinde yediği gıdaları çeşitlendirmesi önemlidir. Hamilelik sürecinde bazı kadınlar toprak ve benzeri gibi kendisinin ve bebeğinin sağlığını olumsuz etkileyebilecek şeyleri aşerebilmektedir. Bu ve benzeri durumlarda hamile kadınların yapması gereken ilk şey en kısa zamanda doktorlarına danışmanlarıdır.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Hamilelikte Aşerme Nedir?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Liste Makale ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin