Hindistan Cevizi Yağı Nedir? Faydaları Nelerdir? 
Hindistan Cevizi Yağı Nedir? Faydaları Nelerdir? 

Hindistan Cevizi Yağı Nedir? Faydaları Nelerdir? 

Son zamanlarda hem mutfak ürünü olarak hem de bakım ürünü olarak yıldızı parlayan Hindistan cevizi yağı pek çok alanda kullanılmaktadır. Oda sıcaklığında katı bir halde olan yağ doku ile temasında kolaylıkla sıvı bir form almaktadır.  Hindistan cevizi ağacının meyvesinden elde edilen yağ, cilt ve saç bakımı başta olmak üzere zayıflamaya yardımcı olması bakımından da tercih edilmektedir. Fakat, Hindistan cevizi yağının fazla kullanımı kardiyovasküler  hastalık riskine yol açabilmektedir. Bu yüzden Hindistan cevizi yağını kullanırken aşırıya kaçmamak gerekmektedir. 

Hindistan Cevizi Yağı Faydaları Nelerdir? 

Hindistan Cevizi Yağının Faydaları Nelerdir? 
Hindistan Cevizi Yağının Faydaları Nelerdir?

Hindistan cevizi yağı faydaları ile uzun yıllardır insanlar tarafından bilinen ve kullanılan doğal bir üründür.  

  • Saç Sağlığını Artırır 

Hindistan cevizi yağının bilinen en temel faydası saç sağlığını güçlendirmesidir. Saçın ihtiyacı olan nemi sağlayan yağ saçın daha parlak ve canlı olmasına katkı sağlamaktadır. 

  • Cilt Bariyerini Güçlendirir 

Yapılan birtakım bilimsel araştırmalar Hindistan cevizi yağının cilt üzerine uygulanmasının cilt bariyerini güçlendirdiği verilerine ulaşmıştır. Cildi güzelleştirmesi, güçlendirmesi, nemlendirmesi ve UV ışınları gibi zararlı ışınlara karşı koruması bakımından sık sık tercih edilen bir üründür. 

  • Güçlü Antioksidanlar Barındırır 

Antioksidan olarak görev yapan bitkisel kaynaklı fenolik bileşenler Hindistan cevizi yağında bol miktarda bulunmaktadır. Bu yüzden yağ insanları stres, kanser gibi olumsuzluklara karşı korumaktadır. 

  • Vücutta Mantar Oluşumunu Engeller 

Vücutta mantar oluşumunu tetikleyen Candia Albicans adlı mantar türünün Hindistan cevizine karşı hassasiyet gösterdiği bazı çalışmalarla saptanmıştır. Bu yüzden nemlendirici olarak kullanılan yağ mantar enfeksiyonlarını önleyecektir. 

  • İştah Azaltır 

Hindistan cevizi yağı üzerine yapılan araştırmalar, yağın iştahı kapatıcı özelliğe sahip olduğunu göstermektedir. Kilo verme üzerinden net bir etkisi olmasa da iştahı azaltarak kilo vermeyi desteklemektedir. Bir fincan kahvenin içine bir tatlı kaşığı Hindistan cevizi yağı atmak iştahı kontrol altına alınmasını sağlayacaktır. 

Bütün faydalarının yanı sıra mutlaka Hindistan cevizi yağı tüketimi ve kullanımı konusunda dikkatli olunmalıdır. Çünkü tıpkı diğer yağların fazla miktarda kullanılmasının yarattığı olumsuz etkileri Hindistan cevizi yağıda yaratacaktır. Standart ölçüden fazla tüketilen Hindistan cevizi yağı; yüksek kolesterol, trigliserit düzeylerinde artış gibi olumsuzluklara yol açabilmektedir. Bu yüzden günlük yağ tüketiminden kısarak Hindistan cevizi yağı tüketmek faydalı olacaktır. 

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Hindistan Cevizi Yağı Nedir? Faydaları Nelerdir? 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Liste Makale ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin