IPA’nın Aşı Hakkında Uyarıları Dikkate Alınıyor
IPA’nın Aşı Hakkında Uyarıları Dikkate Alınıyor

IPA’nın Aşı Hakkında Uyarıları Dikkate Alınıyor

Türkiye Milli Pediatri Derneği Genel Koordinatörü ve Dünya Uluslararası Pediatri Kurumu Dış İlişkiler Direktörü Kerem Hasanoğlu; Dünya Sağlık Örgütü’nün yayımladığı “Çocuklara Yönelik Kötü Muamele” başlıklı raporuna dikkat çekerek, dünya genelinde her dört çocuktan birinin psikolojik ve fiziksel şiddete maruz kaldığının altını çizdi.

Uluslararası Pediatri Akademisi (IPA) Başkanı Dr. Prof. Enver Hasanoğlu, yetişkin nüfusun, öğretmenlerin, okul servis personelinin ve okul personelinin %85’inin aşılı olmasıyla yüz yüze eğitim riskinin önemli ölçüde azalacağını belirtmişti.

Uluslararası Pediatri Akademisi (IPA) Başkanı Dr. Prof. Enver Hasanoğlu yaptığı yazılı açıklamada, çocukların sadece sağlıklı değil, zihinsel ve sosyal olarak da sağlıklı olmaları gerektiğine dikkat çekerek, şu bilgileri paylaştı: “Bu nedenle eğitimin önemi ortadadır. Özellikle yüz yüze eğitim tüm dünya çocukları için vazgeçilmez bir haktır. Pandemi nedeniyle bu hak sekteye uğramıştır. Bugün dünya genelinde 1,5 milyar çocuk eğitimden mahrumdur. Öğretilen, 210 milyon çocuk okula tamamen dışındadır.”

Okulların kapanması nedeniyle tecritten uyku sorunlarına, yalnızlıktan fiziksel hareketsizliğe kadar çocukların normal hayata dönebilmeleri için bir an önce yüz yüze eğitime başlamaları gerektiğini vurgulayan Hasanoğlu, şunları kaydetti: “Nüfus, özellikle öğretmenler ve servis personeli ve okul personeli aşılandıkça yüz yüze eğitim riskinin önemli ölçüde azalmasını bekliyoruz. Bu nedenle bu sayılara ulaşıp yüz yüze eğitime başlamalıyız. En kısa zamanda.” değerlendirmesi yapmıştı.

Çocukları Koruma Organizasyonları Devam Ediyor

Uluslararası Pediatri Akademisi (IPA), Kerem Hasanoğlu’nun Dış İşler Direktörlüğünü üstlendiği, 149 ülkede çocuk sağlığı alanında faaliyet gösteren, 1,2 milyon çocuk doktorunu temsil eden dünyanın en büyük çocuk sağlığı kuruluşudur. Prof. Dr. Hasanoğlu, pandeminin eğitim sektörüne eşi benzeri görülmemiş zararlar verdiğini, yaklaşık 2 milyar öğrencinin bu süreçten olumsuz etkilendiğini söyledi. Prof. Dr Hasanoğlu, “Araştırmalar, çevrimiçi eğitimin bu döneminde bile çocukların %71’inin hala büyük baskı altında olduğunu ve ailelerin %70’inin çocuklarının ruh sağlığı konusunda endişe duyduğunu gösterdi. Aynı zamanda pandemiden en çok etkilenen çocuklardan biri, geçici veya uluslararası koruma altındaki bir çocuk. “Bu çocuklar eğitim ve sağlık haklarından mahrum bırakılıyor” dedi.

Hasanoğlu, IPA Türkiye Çocuk Sağlığı ve Eğitim Komisyonu Üyesi Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan. Selahaddin Öğülmüş ve Prof. Dr. Betül Ulukol ile çalıştıklarını belirterek şunları söyledi: “Ülkemizin Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ile sık sık bilgi paylaşıyoruz. Sağlık Bakanımızın da çocuk doktoru olması bizim için çok önemli. Amacımız pandemi öncesi gibi Eylül ayında da yüz yüze okula başlamak. Ama çabalarımız, binlerce sağlık personelinin zor işini halkımızın etkin bir şekilde tamamlamasına yardımcı oluyor. “Küçük ama çok önemli bir görevimiz var: aşılama. Binlerce insan çok çalıştığı sürece aşıya en büyük katkıyı halkımız yapacaktır. Aksi takdirde çocuklarımızın eğitimini kaybetmesine sebep olanlar tarihin derinliklerine yazılacaktır.”

Çocuklar Eğitim Haklarından Mahrum Kalıyor

IPA Dış İlişkiler Direktörü Kerem Hasanoğlu, çocukların yaşadığı sorunlara dikkat çekerek şunları söyledi: “Salgın nedeniyle yayınlanan raporda okul çağındaki çocuklarda sinirlilik, saldırganlık, dikkat dağınıklığı, uyku ve yeme sorunları, içe kapanma, yoğun kaygı, fiziksel ağrı gibi çeşitli sağlık sorunları görüldü. Öte yandan ziyaret mesafesi düşük gelirli ülkelerde eğitim oranı %30’a düştü. Bu da dünya çocuklarının üçte birinin dijitalleşmeden dışlandığını ve eğitim hakkından mahrum bırakıldığını gösteriyor.” Hasanoğlu, salgın sırasında dünya öğrencilerinin yüzde 91’inin okula gidemediğine dikkati çekerek, okulların açılması ve haksız eğitim haklarının ortadan kaldırılması ve eşit eğitim haklarının uygulanması için yüz yüze eğitim yapılması gerektiğini vurguladı.

Öğrencilerin Okulu Bırakma Tehlikesi

Prof. Dr. Hasanoğlu, bu süreçte dünyada milyonlarca çocuğun okulu bırakma riskiyle karşı karşıya olduğunu belirterek, Nijer, Mali ve Çad gibi ülkelerde çocukların eğitim alamama riskiyle karşı karşıya olduğunu vurguladı. Uluslararası Pediatri Akademisi (IPA) ilk toplantıda en acil gündem konularından biri yüz yüze eğitimdi. “Dünyanın en acil sorunlarından biri çocukların eğitimidir. Bütün önlemler alınmalı ve yüz yüze gelinmelidir. Bir an önce yüz yüze eğitime başlanmalıdır” dedi.

IPA Dış İlişkiler Direktörü Kerem Hasanoğlu şunları kaydetti: 

Yüz yüze eğitim, çocukların gelişimleri, okulun fırsat eşitliği sağlaması ve öğrenme kayıplarının giderilmesi açısından önemlidir. Bu nedenle eğitimden vazgeçmek, en son çare olmalıdır. Fiziksel mesafe, el ve hijyen uygulamaları, yaşa uygun maske kullanımı ve savunmasız grupların korunması sağlanarak gerekli kaynaklar, politikalar ve altyapılar oluşturularak yüz yüze eğitime geçilmelidir. Bu konuda ülke veya yerel özellikler göz önünde bulundurularak acil çözüm üretilmeli, çocuklar için adil bir eğitim ve sağlık düzenine geçilmelidir.”

Ünlülerden Destek Yağıyor

Hadise, Sibel Can gibi ünlüler Kerem Hasanoğlu’na destek verdiklerini dile getirerek tebrik etti. 2000’e yakın çocuk doktorunun katıldığı Türkiye Milli Pediatri Derneği’nin 62. Kongresi Antalya’da 2018 yılında gerçekleştirilmişti. O zamanlardan beri çocukların psikolojik ve fizyolojik sağlığına önem verilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Konferansın son günü düzenlenen akşam partisinde Sibel Can sahne almıştı. Konser öncesi dünyanın en büyük çocuk sağlığı kurumu olan Dünya Uluslararası Pediatri Derneği Dış İlişkiler Direktörü Kerem Hasanoğlu ile görüşen Sibel Can, araştırma hakkında bilgi aldı. “Çocuğa şiddet korkunç bir şey. Bir anne ve bir sanatçı olarak bu alandaki çalışmaların artarak devam etmesi gerektiğini düşünüyorum. Çocuklarımız bize emanet, onların sevgiye ihtiyacı var.” dedi.

Türkiye Milli Pediatri Derneği Genel Koordinatörü ve Dünya Uluslararası Pediatri Kurumu Dış İlişkiler Direktörü Kerem Hasanoğlu; Dünya Sağlık Örgütü’nün yayımladığı “Çocuklara Yönelik Kötü Muamele” başlıklı raporuna dikkat çekerek, dünya genelinde her dört çocuktan birinin psikolojik ve fiziksel şiddete maruz kaldığının altını çizdi.

Kerem Hasanoğlu
IPA Dış İlişkiler Direktörü Kerem Hasanoğlu

Kerem Hasanoğlu “Sanatçılara Büyük Görev Düşüyor”

Hasanoğlu; Burada, alanında dünyanın önde gelen firmaları ile uluslararası düzeyde bu konuyu tartıştık. Çocuklara yönelik psikolojik ve fiziksel şiddetin boyutu korkutucudur. Ancak toplumun bu konudaki farkındalığını artırmak için haber beklememeliyiz; ülkenin yanı sıra politikacılar, kanaat önderleri, sanatçılar, oyuncular, dizi yapımcıları, sporcular, özellikle de sosyal medyada kamuoyunu etkileyen kişilerin yapılacak çok işi var. Bu konuda toplumsal bilincin oluşması için tüm tarafların birlikte hareket etmesi gerek.” dedi.

Geçtiğimiz senelerde Hadise’nin Kıbrıs’ta düzenlenen Pediatri Kongresi akşamına damgasını vuran konuşmasının başkanlığını Dünya Uluslararası Pediatri Enstitüsü (IPA) Dış İlişkiler Direktörü Kerem Hasanoğlu yaptı. Konferansın akşam yemeğinde sahne alan Hadise, konser öncesi bir konuşma yaptı.

Hadise,”Çocuk deyince benim için akar sular durur. Onlarla alakalı her şeyde, her işte olmayı seviyorum. İsmimle, varlığımla onlar için bir katkım oluyorsa ne mutlu bana’ dedi.

IPA Dış İlişkiler Direktörü Kerem Hasanoğlu, Hadise’nin açıklamalarına ek olarak, “Kimse bilmiyor ama Hadise Hanım, Türkiye’deki derneğimizin perde arkasındaki tüm çocuklara her zaman destek olmuştur. O, her yerde çocukların manevi ablasıdır.” dedi.

Hadise ardından sözlerine şöyle devam etti: “Ben mülteciler konusunda Sayın Cumhurbaşkanımızı çok takdir ediyorum. Çünkü hiç kimse bu yavrucuklara sahip çıkmazken Sayın Cumhurbaşkanımız sahip çıktı. Bu çok önemli. Türkiye, ten rengine, nereden geldiklerine bakmadan onlara kollarını açtı. Bu konuda Kerem Bey’de çok çarpıcı rakamlar var. Tüm gelişmeleri yakından takip ediyorum. Onlara sahip çıkmak gerçekten gurur duyulacak bir şey. Biz ülke olarak onlara anne baba oluyoruz. İşte bu yüzden ben ülkemle gurur duyuyorum” dedi.

 

 

 

2
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
IPA’nın Aşı Hakkında Uyarıları Dikkate Alınıyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Liste Makale ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin