iphone cep telefonu modelleri
iphone cep telefonu modelleri

iPhone Cep Telefonu Modelleri

Efsane Cuma indirimlerine konu olan iPhone cep telefonu modelleri, birçok kullanıcının ilk tercihleri arasında yer alıyor.

Efsane Cuma indirimlerine konu olan iPhone cep telefonu modelleri, birçok kullanıcının ilk tercihleri arasında yer alıyor. Apple markasının üretmiş olduğu kaliteli iPhone modelleri, gerek tasarımıyla, gerekse de teknolojik özellikleriyle kullanıcıların kalbinde taht kurmuş durumdadır. iPhone cep telefonları, bir rakam ile isimlendirilir ve her yeni modelin ismi, rakama +1 eklenmesiyle oluşturulur. Serinin son telefonu iPhone 14 ve üst sürümleridir. Özellik incelemesi yapıldığında iPhone 14’ün birçok yenilik sunduğu ve ihtiyaçlarınızı karşılamaya yettiği görülüyor.

iPhone cep telefonu modelleri, serüvenine 2007 yılında 2G’nin Steve Jobs tarafından tanıtılmasıyla başladı. İlgili model, tarihteki ilk akıllı telefon olma özelliği taşıyor. Bununla beraber kullanıcılar nezdinde iPhone’un özel bir yeri bulunuyor. Bunun nedeni birçok teknolojik özelliğin ve kullanım kolaylığının iPhone tarafından sağlanıyor oluşudur. Bununla beraber ilgili telefonun kendine özel iOS işletim sistemi de bulunmaktadır. Bu da iPhone’u tercih edilebilir kılan nedenlerden birisidir.

iPhone modelleri, genel anlamda birçok çeşitliliğe sahiptir. İlgili çeşitlilik oluşturulurken seri ve sürüm farklılıklarından yararlanılır. Özellikle bir seri içerisinde farklı özelliklere sahip sürümler üretilebiliyor. iPhone 14 için de aynı durum söz konusu. iPhone 14 seçenekleri içerisinde en gelişmiş sürüm iPhone 14 Pro Max olarak belirlenmiştir. Tüm modelleri araştırarak tercih işleminde bulunmanızı öneriyoruz.

Özgün Tasarımıyla iPhone 14

Özgün Tasarımıyla iPhone 14
Özgün Tasarımıyla iPhone 14

iPhone 14’ün en dikkat çekici yanlarından birisi de özgün tasarımı. iPhone’un kendine has, modern ve teknik detaylar içeren tasarım anlayışı 14 serisinde de devam ettirilmiş. Ayrıca mavi renk seçeneğinin eklenmesi de bu anlamda güzel gelişmelerden birisidir. Tasarım anlayışının yanı sıra teknolojik açıdan birçok özelliğin eklendiğini söyleyelim. Özellikle büyük ekran sevenler için iPhone 14, 6.1 inç’lik ekranıyla oldukça yeterli durumdadır. iPhone 14 sürümleri içerisinde iPhone 14 Plus fiyatları biraz daha yüksek olsa da özellik bakımından yeterli konumda. İhtiyacınızın biraz daha az olduğunu düşünüyorsanız orijinal sürümlere yönelmeniz de mümkün.

iPhone dikkate alındığında tasarımın ön plana çıktığını görüyoruz. Kullanıcılar da iPhone için ilk olarak tasarım konusunu merak ediyor. Seriye yeni bir telefon modeli eklendiğinde tasarım konusu, ilk incelenen başlıklar arasındadır. iPhone 14 için köşeli ekran tasarımının devam ettirebildiğini söyleyelim. Bu bağlamda özgün tasarıma sahip iPhone, bu anlayışı sürdürüyor diyebiliriz. İlgili telefonun yeterli boyutlarda olması ve beraberinde hafif oluşu, kullanım kolaylığı sağlayan noktalar arasında yer alıyor.

iPhone 14 ile üst sürümleri arasında bazı farklılıklar bulunmaktadır. Ekran boyutu bağlamında tasarım da bu farklılıklardan nasibini alıyor. Orijinal iPhone 14 ekran boyutu 6.1 inçken, üst sürüm olan “Pro” kısmına geçildiğinde ekran boyutunun 6.7 inç olduğunu görüyoruz. Ayrıca ekran boyutuna ek olarak pil kapasitesi, ekran çözünürlüğü, dâhili depolama alanı gibi konularda da farklılıklar olduğunu söyleyebiliriz.

iPhone 14 Fiyatları

iPhone 14 fiyatları, orijinal sürümüyle üst sürümleri arasında değişiklik gösteriyor. Bu bağlamda orijinal 14 fiyatı farklı bir seçenek sunuyorken iPhone 14 Plus fiyatları başka bir seçenek sunmaktadır. Dolayısıyla tercih yapma noktasında ihtiyaçlarınızı baz almanızın önemi giderek artıyor. Önceki modellerde olduğu gibi iPhone 14’ün de belli başlı kriterlere göre fiyatlandığını söyleyelim. Bu faktörler şu şekildedir;

 • Apple fiyat politikası, direkt olarak fiyatları belirleyici konumdadır. Üretici firma Apple olduğu için satış fiyatları da onlar tarafından belirleniyor.
 • Ticari hareketlilik, direkt olarak fiyatlar üzerinde etkilidir. İthalat – ihracat gibi işlemler ek maliyetleri doğurduğundan dolayı fiyatları arttırıcı etkiye sahiptir.
 • İlgili telefon ülkemize geldiğinde farklı faktörler ortaya çıkıyor. Örneğin döviz fiyatları, iPhone 14 Türkiye satış fiyatı konusunda en etkili faktördür. Aracı firma maliyetleri, vergi maliyetleri, pazarlama – tanıtım maliyetleri de eklenince satış fiyatının ortaya çıktığını söyleyebiliriz.

iPhone 14 söz konusu olduğunda sürümler arasında ciddi fiyat farkları bulunuyor. Bu nedenle ihtiyaçlarınıza göre bir tercih yapmanız önemlidir. Ayrıca yeni bir iPhone modeli piyasaya sunulduğunda eski modellere olan talep azaldığı için bu modellerin fiyatlarında da düşme gözlenir. Bu nedenle ilgili yeni modelin çıktığı dönemler, müthiş bir alım fırsatı doğurabiliyor. Yine de seçeceğiniz model hakkında teknolojik özellik araştırması yaparken beraberinde fiyat araştırması da yapmanızı mutlaka öneriyoruz.

iPhone 14 Serisi Cep Telefonları

İphone 14 Serisi Cep Telefonları
İphone 14 Serisi Cep Telefonları

iPhone 14, Eylül 2022’de tanıtıldı. Bu anlamda serinin en gelişmiş ve son modeli olma özelliği taşıyan iPhone 14, beraberinde farklı sürümleriyle birlikte geldi. Şu an için tanıtılan sürümler arasında iPhone 14, iPhone 14 Pro, iPhone 14 Pro Max bulunuyor. Bu anlamda en gelişmiş seçeneğin “Pro Max” olduğunu söyleyelim. Özellikler açısından incelendiğinde önceki modellere benzer şekilde pil kapasitesi, ekran boyutu, ekran çözünürlüğü, dâhili depolama alanı gibi temel özellikler bağlamında değişiklikler bulunmaktadır. Dâhili depolama alanı gibi temel bir özelliğin sizin için yetersiz olduğunu düşünüyorsanız üst sürümlere yönelmeniz gerekiyor. Çünkü ilgili telefonların hafıza kartı desteği bulunmuyor.

iPhone 14 incelendiğinde yine önceki modellere benzer şekilde kamera özelliklerinin iyileştirildiğini görüyoruz. 12 MP çözünürlüğe sahip ön kameraya bir de oto odaklama özelliği eklenmiş. Bu da profesyonel çekimlerinizi ön kamera ile de yapabileceğinizi gösteriyor. Pil kapasitesi, bazı kullanıcılar için orijinal sürümde yetersiz gelebilir. Ancak üst sürümlerde gayet yeterli bir pil kapasitesi görüyoruz.

Suya dayanıklılık bakımından iPhone 14’ün IPX8 sertifikasına sahip olduğunu söyleyelim. Buna göre suyun derinliklerinde 30 dakika kadar dayanıklı kalma özelliği bulunuyor. Ancak yine de sıvı temasından kaynaklı arızaların garanti kapsamına alınmadığını belirtelim. İlgili iPhone modelinde ayrıca toza dayanıklılık özellikleri de bulunuyor. Kaliteli kullanım için gerekli şartların tümü, ilgili modelde sağlanmış durumda.

iPhone 14 Temel Özellikleri

iPhone 14 tanıtıldığında merak edilen unsurlardan birisi de ilgili modelin temel özellikleri oldu. iPhone 14, selefi sayılan 13 serisine göre birçok yeni özelliğin yanı sıra özellik iyileştirmesi de sunuyor. Özellikle telefonun temel donanımı ve kamera sistemi açısından birçok yeniliğin görülebilmesi mümkündür. iPhone 14 Plus fiyatları, orijinal sürüme göre biraz daha fazla olsa da özellik bakımından eşsiz seçenekler sunuyor. Özellikle dâhili depolama alanı konusunda yetersizlik görüyorsanız, üst sürümlere yönelmenizi öneriyoruz. Orijinal iPhone 14 sürümünün temel özellikleri ise şu şekildedir;

 • 6.1 inç’lik ekran boyutu,
 • 6 GB RAM bellek,
 • 3279 mAh pil kapasitesi,
 • 128 GB dâhili depolama alanı,
 • Hızlı şarj özelliği,
 • IPX8 sertifikasıyla suya dayanıklılık özelliği,
 • 6 çekirdek yapısında işlemci,
 • 3.2 GHz CPU frekansı,
 • 12 MP kamera çözünürlüğü,
 • 1170 x 2532 FHD+ piksel ekran çözünürlüğü.

iPhone 14 telefon özellikleri incelendiğinde ekran teknolojisinde OLED kullanıldığını görüyoruz. 460 PPI piksel yoğunluğu ile kaliteli görüntüler oynatabilmek mümkün. Çizilmeye dirençli cam özelliği, telefonunuzun yapısının kolay kolay bozulmayacağına işaret ediyor. Beraberinde gelen kablosuz şarj özellikleriyle telefonunuzu kolayca şarj edebilmeniz mümkün. Bu ise büyük bir pratiklik sağlıyor. 16 saat video oynatma, 80 saat müzik oynatma gibi seçeneklerle pil kapasitesinin yeterli olduğunu söyleyebiliriz. Batarya konusunda Li – Ion teknolojisi kullanılmıştır. Apple A15 Bionic yonga setinin kullanıldığı telefonda pek çok uygulamayı rahatlıkla çalıştırabilir ve beraberinde işlerinizi kolayca yapabilirsiniz. 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
iPhone Cep Telefonu Modelleri

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Liste Makale ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin