İstiridyenin Faydaları ve Zararları
İstiridyenin Faydaları ve Zararları

İstiridyenin Faydaları ve Zararları

Bir yumuşakça olan istiridye daha çok ılıman sularda bulunan deniz ürünlerinden biridir. Yenilebilir tüm deniz ürünlerinde olduğu gibi istiridyenin faydaları oldukça fazladır. Zengin besin içeriğine sahip olması, onu sağlık açısından oldukça yararlı kılmaktadır.

İstiridyenin sağlık üzerindeki etkilerine baktığımızda, birçok önemli rahatsızlığın görülme riskini azalttığı söylenebilir.

İstiridyenin Faydaları Nelerdir?

İstiridyenin sağlığa faydalarına bakmadan önce, içermiş olduğu besin değerlerini dikkate almak gerekir. Gerçek manada farklı birçok besin bileşiğini bir arada sunarak önemli problemlerinin görülme ihtimalini azaltır.

Afrodizyak etkisinin yanı sıra antioksidan içeriği ile hücre hasarını önleyen istiridye, kalbi korur ve şeker hastalığı gibi problemlere iyi gelir. Ayrıca bağışlığı güçlendirmesi ve kan dolaşımının hızlandırılması gibi faydaları da bulunmaktadır. Güçlü bir besin yapısına yardımcı olan istiridye, antidepresan etkisi ile depresyonun belirtilerini azaltmaya yardımcı olur.

İstiridye yüksek miktarda protein, omega 3 yağ asitleri, demir, D vitamini, selenyum, çinko, B12 vitamini, magnezyum, fosfor ve B kompleks vitaminler içermektedir. Bu vitamin ve mineralleri değerlendirdiğimizde, vücudun tüm organları ve cilt için önemli faydalar gösterdiğini söyleyebiliriz. Aşağıda bunlardan sadece bazılarına yer verdik.

Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Kalorisi düşük ancak protein içeriğinin yüksek olması kilo vermeye yardımcı olmaktadır. Aslında bu faydasını sağlıklı kilo vermeye yardımcı olarak tanımlamak daha doğru olur.

Protein almadan daha hızlı bir şekilde kilo verebilirsiniz. Ancak protein alarak kilo vermek, daha sağlıklı bir zayıflama biçimidir.

Depresyona Karşı Faydalıdır

Antidepresan etkisinin bulunması istiridyenin faydaları arasında bulunuyor. Omega-3 yağ asitleri, potasyum, magnezyum, A vitamini ve B kompleks vitaminler depresyonun ortaya çıkardığı önemli ruhsal sorunların azalmasına yardımcı olur. Bu yüzden gerek depresyonu önlemek ve gerekse depresyonun etkilerini azaltmak için düzenli olarak istiridye tüketebilirsiniz.

Yaraların Hızlı İyileşmesine Yardımcı Olur

Başta çinko içeriğine sahip olması nedeniyle, vücuttaki yaraların hızlıca iyileşmesine yardımcı olmaktadır. Ayrıca mikrop ve enfeksiyonlara karşı bağışıklığın güçlenmesine yardımcı olmaktadır.

İstiridyenin Faydaları ve Zararları
İstiridyenin Faydaları ve Zararları

Kan Dolaşımını Hızlandırır

İçermiş olduğu demir sayesinde kan hücrelerinin artmasını sağlar. Ayrıca kan dolaşımını hızlandırarak vücudun her bölgesine kan akışının daha iyi gerçekleşmesine yardımcı olur. Bunun sonucunda kas güçsüzlüğü, kansızlık ve ruhsal sorunların azaltılmasında faydaları bulunmaktadır.

Kemikleri Güçlendirmeye Yardımcı Olur

İçeriğinde kemiklerin güçlenmesi için kalsiyum, selenyum, çinko ve fosfor gibi birçok önemli mineral bulunur.

Güçlü bir kemik yapısına yardımcı olduğu gibi, yaşlılıkta görülen osteoporoz gibi problemlerin önlenmesinde de önemli faydaları bulunuyor.

Bağışıklığı Güçlendirir

Her ne kadar turunçgiller kadar olmasa da içeriğinde bol miktarda C vitamini bulunmaktadır. Bununla birlikte E vitamini ve önemli mineraller taşıması, güçlü bir bağışıklık sistemine yardımcı olmaktadır.

Kalp İçin Faydalıdır

Omega-3 içeren besinler, kalbin daha sağlıklı olmasına yardımcı olurlar. Bunlardan biri olan istiridye özellikle kan damarlarını koruyarak kalbin sağlıklı olmasına neden olur. Diğer yenilebilir tüm deniz ürünleri de kalp dostu besinler olarak bilinirler.

Afrodizyak Etkisi Vardır

İçermiş olduğu çinko sayesinde libidoyu artırıcı özellikler gösterdiği bilinmektedir. Erkeklerde cinsel isteğin artırılmasına yardımcı olduğu gibi, kadınlarda da cinselliğe olumlu etkiler gösterir.

İstiridyenin Zararları Nelerdir?

İstiridyenin Faydaları ve Zararları
İstiridyenin Faydaları ve Zararları

Uzmanlar en sağlıklı besin olsa bile, aşırı tüketilmesinde tüm besinlerin çeşitli yan etkilerinin veya zararlarının olacağını belirtiyorlar.

Özellikle deniz ürünlerinin aşırı tüketimi cıva zehirlenmesine sebep olabileceği için daha dikkatli olunması gerekir.

Deniz ürünlerinde bol miktarda çinko ve cıva bulunur. Dolayısıyla bu ürünlerin aşırı tüketilmesi bu tip zehirlenmelere sebebiyet verebilir. İstiridye ve balık çeşitlerinde bu zararlara maruz kalmak söz konusu olabilmektedir.

İstiridye balıklardan farklı olarak bakteri içerme riski yüksek besinlerden biridir. Kabuklu olması ve diğer deniz ürünleri gibi fazla hareketli olmaması nedeniyle, istiridyenin içerisinde bakteri birikimi mümkündür. Bu da bakteri enfeksiyonu riskini artırabilir.

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
İstiridyenin Faydaları ve Zararları

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Liste Makale ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin