Karanlık Odalar için Renk Önerileri

Karanlık odalar için renk önerileri yazımızın devamında.

Bazı odalar daha az ışık aldıkları için karanlık yapılara sahiptir. Bazıları zemin katta, bazı odalar ise binanın içinde olduğu için gün ışığından uzak kalıyor. Pencere veya havalandırma gibi bölümleri olmasına rağmen yeterince ışık almıyor. Bu kaçınılmaz olarak ev sahiplerini rahatsız ediyor. Peki, karanlık odalar nasıl aydınlık gösterilir? İşte, karanlık odalar için renk önerileri 

Karanlık Odalar Hangi Renge Boyanmalıdır?

Karanlık Odalar Hangi Renge Boyanmalıdır? 
Karanlık Odalar Hangi Renge Boyanmalıdır?

Odadaki mobilya ve diğer aksesuarlar için soluk renk seçimi duvarları arka planda tutacak ve odanın aydınlık ve ferah görünmesini sağlayacaktır. Özellikle karanlık odalarda kullanılan mobilyalar için açık mavi ve gri tonları tavsiye edilir. Ancak mobilya renklerini seçerken, dekorasyon yaparken odanın duvarlarının ve zemininin rengini göz önünde bulundurun. 

Güneş ışığı almayan bir odada tek tip bir renk seçmek yerine, ana renkle koordineli olarak kolon ve kiriş gibi çıkıntıların rengini seçebilirsiniz. Süpürgelik ve pervazların renginde ana renkten farklı bir renk seçerek odanızın ferah ve aydınlık görünmesini sağlayabilirsiniz. 

Tek tip bir renk kullanmak odanın daha geniş görünmesine yardımcı olabilirken, aydınlatma söz konusu olduğunda aynı şey söylenemez. Bu nedenle basit vurgulanan alanları farklı renk seçenekleriyle değerlendirmek atacağınız en iyi adımlardan biridir. 

Parlak bir yüzey, karanlık oda renk tavsiyesinde yararlı önerilerden biridir. Açık renkler seçilirken boyanın parlak bir yüzeye sahip olması karanlık odanın aydınlatılmasında etkili rol oynar. Bu sayede mevcut ışıktan en iyi şekilde yararlanabilecek ve odanız daha aydınlık görünecektir. Parlak renkli boya, ışığı bir odaya daha verimli bir şekilde yansıtmak için harikadır. Özellikle pembe parlak bir yüzey bu konuda size çok yardımcı olabilir. 

Duvarlarda hafif ve parlak boya kullanırken biraz daha açık bir tavan rengi ışığı duvarlara daha iyi yansıtacak ve odanın aydınlık görünmesini sağlayacaktır. Tavanlarda genellikle beyaz tercih edilirken, soluk altın, gri veya açık yeşil ilk tercihiniz olmalıdır. 

Karanlık bir odayı aydınlatmak için bir renk planı geliştirirken gün ışığı renklerine mutlaka seçenekleriniz arasında yer vermelisiniz. Ancak bunu yaparken odada kullandığınız mobilya ve diğer unsurların o renklerle uyumlu olması da önemlidir. Turuncu veya açık toprak renkler, odanın sıcak ve aydınlık görünmesine yardımcı olacaktır. Odanızda bu renkleri seviyorsanız, mobilyalarınızı mümkün olduğunca kahverengi ve koyu renklerden uzak tutmalısınız. Aksi takdirde duvarlarda koyu renk mobilyalar ve gün ışığı renkleri ortamı daha da boğucu hale getirebilir. 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Karanlık Odalar için Renk Önerileri

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Liste Makale ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin