Kayyum Nedir? Görevleri Nelerdir?
Kayyum Nedir? Görevleri Nelerdir?

Kayyum Nedir? Görevleri Nelerdir?

Kayyum nedir? görevleri arasında neler vardır? Kayyum ataması nasıl yapılır? konu ile ilgili cevaplar yazımızda yer alıyor

Yasalar doğrultusunda başka birine ait işi yapmak ya da bir malı idare etmek için tayin edilen kişilere “Kayyum” denir. Aynı zamanda Kayyım olarak da bilinmektedir. Arapça da kıyam kelimesinden türemiştir.

Kayyum nedir? gibi benzeri pek çok soru hakkında detaylı bilgiler vereceğiz. Öncelikle Kayyum ya da Kayyım, Arapça da kıyam kelimesinden türeyerek kama kökünden gelmektedir. Günümüzde “Kayyum atandı” sözünü sıklıkla duymaktayız. Ancak Kayymun’un ne olduğu konusunda hiçbir bilgisi olmayan kişiler konuyu merak ederek araştırmalar yapabiliyor. Kayyum, yasalar doğrultusunda başka birine ait işi yapması veya malını idare etmesi için tayin edilen kişilere verilen isimdir. Türkçe’de en yaygın kullanılan kelimelerden biridir. Hukuki bir kelime olan Kayyum, Arapça’dan gelmektedir. Sözlük anlamına göre belli bir işin ya da malın yönetilmesi ile görevlendirilen kişidir. Özellikle vasi ve velayet gibi durumlarda Kayyum, devletin usulsüzlük yapan bir şirkete ya da kurumuna atadığı yönetici olarak bilinmektedir.

Kayyum Ne Demek?

Kayyum, devletin kurumlarına atanarak kamu görevlisi gibi çalışması ve yüksek mal memuru olarak görev yapmasıdır. Kayyum hakkında yapılması gereken şikayetler defterdarlara ya da mal müdürlüklerine yapılmak zorundadır. Kayyum atanması için kurumlarda usulsüzlük olması gerekmektedir. Ancak bu durumda Kayyum atanmaktadır.

Kayyum Nasıl Atanır?

Kayyum Nedir? Görevleri Nelerdir?
Kayyum Nedir? Görevleri Nelerdir?

Kayyum nasıl atanır? sorusu günümüzde oldukça merak ediliyor. Çünkü; “kayyum atandı” cümlesi hemen hemen herkesin duyduğu bir cümledir. Özellikle usulsüzlük yapıldığı anlaşılan özel kurumlara ve firmalara devlet tarafından el koyulması ve daha sonra yönetici (Kayyum) atamasıdır. Kayyumlar yapılan mahkeme sonucunda atanmaktadır. Dolayısı ile Kayyum olarak atanan yöneticiler, makamlarının kendilerine verdiği yetki ve görevler kapsamında çalışmaktadır.

Kayyum’un Görevleri Nelerdir?

Kayyum’un görevleri nelerdir? ile ilgi detaylı bilgiler vereceğiz. Öncelikle Kayyum olarak atanan yöneticilerin görevleri mahkeme tarafından belirlenmektedir. Kayyum’un görevi, süresi ve yetkilerine mahkeme karar verir. Şirket veya kuruluşlara devlet tarafından el koyularak Kayyum ataması sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Fakat Kayyum ataması sadece şirket ya da kurumda yapılan usulsüzlük tespit edilir ise gerçekleşir. Aynı zamanda görevi geçici olduğu için süresi ve ücreti hakkında en doğru kararı mahkeme vermektedir.

Listemakale.com

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Kayyum Nedir? Görevleri Nelerdir?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Liste Makale ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin