Kemeraltı’nın UNESCO adaylığına tam destek

İzmir’deki kent yöneticilerinin son dönemde Kemearlatı’nın UNESCO adaylığına ilişkin yaptıkları çalışmaları yakından izlediklerini kaydeden Destination İzmir Başkanı Bülent Tercan, ‘Bu önemli bir adım. Hedefin yakalanabilmesi için kentin tüm kesimleri el birliği ile çalışmalı. Biz her zaman olduğu gibi yine elimizi taşın altına sokmaya hazırız’ diye konuştu.

 

EGEV Başkanlar Kurulu’nun ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in açıklamalarını memnuniyetle karışladıklarını belirten Tercan, ‘Bu partiler üstü, kentin ortak çıkarını gözeten bir mesele. Bugüne kadar yerel yönetimlerin ve Büyükşehir Belediyesi’nin tutumlarını eleştirdiğimiz de oldu. Ancak Tunç Soyer’in Kemeraltı’na ilişkin 2024 hedefi bizleri sevindirdi ve umutlandırdı. Bu kent hepimizin. Turizm değerlerini iyi kullanıp kentimizi birkaç üst basamağa omuz omuza taşıyalım. İzmir Tarihi Liman Kenti UNESCO Dünya mirası adaylık yolunda, şehrimiz için hayati önem taşıyan bu hedefe ulaşmak, dönüşümün önünü açmak için Destination İzmir ve SKAL turizm örgütleri olarak üzerimize düşeni yapmaya hazırız’ dedi.

 

Tercan’ın önerileri

UNESCO dünya mirasının tescillenmesi halinde İzmir merkezine gelen turist sayısını önemli ölçüde artacağına dikkat çeken Bülent Tercan sözlerini şöyle sürdürdü: ‘Bu önemli hedefe hazırlanırken bazı tedbirleri de süreç boyunca hayata geçirmemiz gerekiyor.

 

Artan bu turist sayısını Kemeraltı yakın çevresinde konaklatabilmemiz için otel sayısını arttırmamız da gerekecek.

 

-Kemeraltının merkezini odak noktası kabul edip en az 3 kilometre yarıçapındaki dokuyu UNESCO ruhuna ve ihtiyaçlarına uygun hale getirmeliyiz.

 

-Burada bulunan başta kamu kurumları, bankalar ve meslek kuruluşları binalarının otele dönüştürülmesi önemli, bu konuda çalışmalar yapılmalı. Bu konuda özellikle Kordon, Pasaport ,Çankaya bölgelerindeki binalar ele alınmalı. Kemeraltına yürüme mesafesindeki bu bölgede,  en az 4.000 yatak ilave konaklama kapasitesi oluşturmamız gerekli.

 

Neticede Kemeraltı UNESCO ile taçlanınca,şehre maddi manevi çok büyük kazançları beraberinde getirecek, ve merkezdeki turist sayısını karşılayabilecek yatak kapasitesi ihtiyacı doğacaktır’

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Kemeraltı’nın UNESCO adaylığına tam destek

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Liste Makale ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin