Kılıçdaroğlu’na İzmir raporu: Meclis’te temsil edileceksiniz

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Meclis’te ağırladığı İzmir Seyyar Esnaf ve Sanatkarlar Meclisi üyelerine, “İnanıyorum ki İzmirli sokak emekçileri de dava adamı olarak en az bir temsilcisini Meclis’e gönderecektir” dedi.

İzmir Seyyar Esnaf ve Sanatkarlar Meclisi Başkanı Evren Laçin ve yönetim kurulu üyeleri Ankara’da TBMM’yi ziyaret ederek CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun konuğu oldu. CHP Sözcüsü Faik Öztırak, CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, İzmir Milletvekilleri Tacettin Bayır, Murat Bakan ve Tuncay Özkan’ın da katıldığı toplantıda seyyar satıcıların sorunları ele alındı. Yaklaşık 30 kişilik heyetle genel başkanı ziyaret ettiklerini açıklayan Laçin, “Heyetimizde İzmirli seyyar çiçek satanlardan, atık toplayanlara, sokak sanatçılarından seyyar pazarcılara kadar geniş bir kesime yer verip onların temsil edilmesini sağladık” diye konuştu.

‘DAVA ADAMISINIZ’
Hazırladıkları İzmir Raporu’nu Kılıçdaroğlu’na verdiklerini aktaran Laçin, raporun genel başkanı heyecanlandırdığına dikkat çekti. Laçin, “Kılıçdaroğlu, İzmir’in kendisi için çok kıymetli olduğunu; seçim süreci ve ülkeyi yönetme mücadelesinde sokak emekçileriyle beraber son derece haklı bir yürüyüşte birlikte olduğunu söyledi. Raporu bizzat inceleyeceğini, ilgili komisyon, kurul ve Meclis toplantısında da dile getireceğini aktaran Kemal Kılıçdaroğlu, yaklaşan seçimlerde de İzmirli sokak emekçilerinin dava adamı olarak en az bir temsilcisini Meclis’e göndereceğine inandığını kaydetti” ifadelerini kullandı.

‘7 MİLYON SEYYAR VAR’
CHP lideri Kılıçdaroğlu’na sundukları rapor hakkında da bilgi veren Laçin şöyle konuştu: “Türkiye genelindeki 7 milyon güvencesiz sokak emekçisinden yaklaşık 300 bini İzmir’de yaşamakta. Son 3 yılda İzmir genelinde 50’ye yakın dernek, kooperatif ve sokak emekçileri tarafından İzmir Seyyar Esnaf ve Sanatkarlar Meclisi'ni kurduk. Ülke genelinde örgütlenme ve bilinçlendirme çalışmalarımızı sürdürüyoruz. İlçelerde, büyükşehirde belediye yetkilileri ile sorunlarımızın çözümü üzerine çalışmalarımız devam ediyor. Bizim en önemli beklentimiz bizlerin yasal hale getirilmesi, sosyal güvenceye kavuşup vergimizi vermek. İşte bunların nasıl yapılabileceğini raporumuzda anlattık.

‘TEMSİL EDİLMEK İSTİYORUZ’
“Diğer yandan sokak emekçileri 5 milyona yaklaşan nüfusuyla İzmir’in daha çok kenar mahallelerinde, yoksul kesimlerinde ikamet eden ama günün 20 saatini Konak, Karşıyaka Karabağlar gibi İzmir’in kent merkezinde halkımıza daha ucuz mal ve hizmet sunan, enflasyona karşı onların dayanma gücünü arttıran sokak emekçileri. Sokak emekçileri adeta İzmir’in nabzını tutuyor. Gerek Büyükşehir Belediyemiz ile ilçe belediye başkanlarımız doğru bir politika uygularlarsa bu kesimin de güvenini ve sempatisini kazanır. Ayrıca biz kendimizi daha iyi anlatmak, sorunlarımızı daha hızlı çözmek ve artık onurlu bir yaşama kavuşmak için yaklaşan seçimlerde etkin bir rol üstlenmek istiyoruz. Sokakların desteğini alacak bir parti mevcut vekil sayısına 2 vekil daha kazandırır.”

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Kılıçdaroğlu’na İzmir raporu: Meclis’te temsil edileceksiniz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Liste Makale ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin