Kilo Vermeyi Zorlaştıran Hatalar
Kilo Vermeyi Zorlaştıran Hatalar

Kilo Vermeyi Zorlaştıran Hatalar

Diyet yaparken ya da yalnızca kilo kontrolü amacıyla bilerek ya da bilmeyerek bazı hatalar yapılmaktadır. Kilo vermeyi zorlaştıran hatalar hedefe giderken pes etme dürtüsüyle savaşmaya sebebiyet vermektedir.  

Diyet ya da kilo kontrolü sırasında kalorisiz gibi görünen içeceklerin sık sık tüketilmesi, yalnızca karbonhidratın kesilmesi ile etkili kilo verileceğinin düşünülmesi gibi yiyecek ve içeceklerin bilinçsiz tüketilmesi de kilo vermeyi zorlaştıracaktır. Herkesin yaptığı kilo vermeyi zorlaştıran hatalar şu şekilde sıralanabilmektedir. 

ANA YEMEKTEN KAÇIP ATIŞTIRMALIKLARI TERCİH ETMEK 

Gün içinde sık sık atıştırılan kuruyemiş ve meyveler, sağlıklı protein barlar ve buna benzer pek çok ara öğün alternatifleri aslında sanıldığı kadar masum değildir. Bu durum küçük porsiyonlar ile büyük kaloriler alınmasına sebebiyet verir. Bu yüzden ara öğün ve atıştırmalıkların öğün aralarında ihtiyaç halinde tüketilmesi gerekmektedir. Ayrıca bu atıştırmalıkların muhakkak miktar kontrolü sağlanmalıdır. 

ÇAY VE KAHVEYİ SUYUN YERİNE KOYMAK 

İster kilo kontrolü yaparken ister diyet yaparken, tüketilen besinler kadar yeterli su tüketimi de oldukça önemlidir. Bu yüzden kilo vermeyi zorlaştıran hataların başında yeterince sıvı tüketmemek gelmektedir. Yapılan bir diğer hata ise çay ve kahve gibi içeceklerin suyun yerine tercih edilmesidir. Çay ve kahve diüretik içeceklerdendir ve vücuttan su atılmasına neden olur. Bu da vücudunuzun su depolarına katkı sağlamayacaktır.  

HAFTASONU KAÇAMAKLARININ MASUM GÖRÜLMESİ 

Kilo Vermeyi Zorlaştıran Hatalar
Kilo Vermeyi Zorlaştıran Hatalar

Diyet sırasında herkes ödül günü yapmayı tercih etmektedir. Fakat uzmanlar bu yaklaşımın doğru olmadığını belirtmektedir. Hafta içi kişi kendisine eziyet edercesine diyet yapıp hafta sonu ise bütün uğraşlarını boşa sayıp yediği her şeyi hak ettiğini düşünmesi yapılan en büyük hatalardan biridir. Düzensiz beslenme alışkanlığı hem metabolizmayı hem de sağlığı olumsuz etkilemektedir. 

GÜN İÇİNDE AZ YEMEK YİYEREK; AKŞAM YEMEĞİ İÇİN SOFRAYA ÇOK AÇ OTURULMASI 

Gün bitimiyle birlikte insanların metabolizması dinlenme moduna geçer ve sindirim olayı yavaşlar hareketin azalmasıyla da birlikte alınan her kalori kilo hanesinde artı olarak karşımıza çıkar. Herkesin sağlığını koruması için gün içinde alması gereken kalori miktarı bulunmaktadır. Gündüz bu ihtiyaç karşılanmazsa akşam olduğunda vücut bu eksikliği tamamlamak ister. Bu yüzden de kan şekeri düşer ve gece acıkmaları başlar. Bunun önüne geçebilmek için gün içinde doğru ve dengeli beslenmek oldukça önemlidir.   

İÇECEKLERDEKİ KALORİYİ GÖRMEZDEN GELMEK 

Kilo kaybı ya da kilo koruma döneminde insanlar genellikle yiyeceklerle ilgilenir ve içeceklere o kadar çok aldırış etmezler. Bu durum da kilo vermeyi zorlaştıran hatalardan biri olarak karşımıza çıkar. Yemek yememek adına aromalı bir kahve tüketmek kilo verme yolunda kendimize yapacağımız en büyük hatalardan biridir. 

LIGHT ÜRÜNLER TERCİH ETİP TÜKETİM MİKTARINI ARTTIRMAK 

Kilo Vermeyi Zorlaştıran Hatalar
Kilo Vermeyi Zorlaştıran Hatalar

Diyete başlayan herkesin öncelikle mutfak alışverişi yaptığı bir gerçektir. Bu alışveriş sırasında üzerinde light yazan ürünlere yönelimde doğrusal olarak artmaktadır. Light ürünleri kalorisiz ya da düşük kalorili diye fazla fazla tüketmek ne yazık ki tartıda artıların görülmesine sebebiyet vermektedir.  Bu yüzden diyet alışverişinde light ürünler yerine taze sebze ve meyvelere ağırlık verilmesi gerekmektedir.  

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Kilo Vermeyi Zorlaştıran Hatalar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Liste Makale ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin