Çocuğa Kitap Okuma Sevgisi Nasıl Aşılanır?
Çocuğa Kitap Okuma Sevgisi Nasıl Aşılanır?

Çocuğa Kitap Okuma Sevgisi Nasıl Aşılanır?

Anne ve babalar çocuklarının kitap okumamasından şikayet ederler. Bu gerçeğin değiştirilmesi için anne ve babalara büyük görevler düşer. Anne ve babaların bu konuda sadece şikayet dile getirmeyi bırakıp çocuklarına örnek teşkil edebilecek davranışlarda bulunmaları gerekir. Bu sayede çocuklar kitap okuma sevgisi kazanabilir.

Çocuğa Kitap Okuma Sevgisi Kazandırmak İçin Anne ve Babalar Neler Yapabilir?

*Kitap okuma sevgisi konusunda anne ve baba iyi bir model olmalıdır. Çocuğun yanında gazete, kitap, dergi okumalıdır. Anne ve baba davranışları, alışkanlıkları çocuklar üzerinde büyük etki sahibidir. Kitap okumanın ne kadar güzel ve faydalı bir iş olduğunu sözlerinizle değil elinize alıp okuduğunuz kitapla gösterebilirsiniz.

*Evde akşam mutlaka belirli saatlerde ailecek kitap okumalısınız. Bunun için en ideal saat akşam saatleridir. Bu saatte televizyonları kapatıp ailecek herkesin kitap okuması çocukta kitap okuma şevkini arttıracaktır.

*Çocuğunuza seviyesine uygun kitap almalısınız. Her kitap çocuk için uygun değildir. Çocuğun yaşına ve gelişim düzeyine uygun kitaplar hem daha fazla dikkatini çekecek hem de ilgisi daha fazla olacaktır. Çocuğun seviyesinin üstünde ve altında kitaplar çocuğunuzu kitap okumaktan soğutabilir.

*Çocuğunuzu kitap fuarı, kütüphane, kırtasiye gibi kitapların çok olduğu mekanlara götürün. Okuyacağı kitabı kendisinin seçmesine imkan verin. Kütüphanede sessiz ortamda kitap okumanın zevkine varmasını sağlayın. Para vererek, kendisi seçerek aldığı kitabı okumak çocuğa büyük zevk verecektir.

*Çocuğunuza okuduğunuz kitaptan bahsedin. Çocuğunuza okuduğu kitabı size anlatmasını isteyin. Okuduğu kitapların listesini tutun. Çok kitap okudu diye çocuğunuzu ödüllendirin. Çocuğunuza kitap okuma konusunda hedefler koyun. Hedefe ulaşan çocuğunuzu sürprizlerle mutlu edin.

*Ceza olsun diye çocuğa kitap okuma cezası vermek çocuğu kitaplardan soğutabilir. Çocuk kitap okumayı bir ceza olarak algılayıp çocuğunuz kitaplardan uzaklaşabilir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Çocuğa Kitap Okuma Sevgisi Nasıl Aşılanır?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Liste Makale ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin